Kırşehir'de üniversite-sanayi işbirliği çalışmaları

Kırşehir'de üniversite-sanayi işbirliği çalışmaları
Kırşehir'de üniversite-sanayi işbirliği çalışmaları
- AEÜ Rektörü Prof. Dr. Karakaya, Ankara'daki Kırşehirli iş adamlarıyla bir araya gelerek üniversite-sanayi işbirliğini görüştü

KIRŞEHİR (AA) - Ahi Evran Üniversitesi (AEÜ) Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, üniversite-sanayi işbirliğini geliştirmek amacıyla Ankara'daki Kırşehirli iş adamlarıyla bir araya gelerek ortak proje hazırlama konusunu görüştüğünü söyledi.

Karakaya, Bağbaşı Yerleşkesi'nde gazetecilere yaptığı açıklamada, Ankara'da çok sayıda Kırşehirli olduğunu ifade ederek, yatırım yapabilecek iş adamlarının da bulunduğunu dile getirdi.

AEÜ'nin bilgisi ve Ankara'daki iş adamlarının gücünün buluşmasıyla Kırşehir'e güzel yatırımlar yapılabileceğini vurgulayan Karakaya, olumlu tepkiler aldığını aktardı.

Bir anlamda sanayi ile işbirliği hamlesi yaptıklarına işaret eden Karakaya, şunları kaydetti:

"Sanayi işbirliği hamlemi yaptım. Teklifimi götürdüm. Üniversitemiz var. Kıymetini bilmemiz lazım. Bilgi ve San-Tez Projeleri anlamında işbirliği yapabiliriz. Olumlu buldular. Şimdi bunun adını koyacağız. Teknopark ile ilgili sürece de takip ediyorum. Teknoloji Transfer Ofisimizi de burada açıp bizzat, hem Teknoparklarda hem de burada hemşehrilerimizle bu işbirliğimizi sürdüreceğiz. Somut adımlar atılırsa şehrimize ve üniversitemize istihdam imkanları oluşturulur. Bunu mutlaka yapmamız lazım."

Karakaya, son 10 yılda Türkiye'deki üniversitelerin sanayi işbirliğine yöneldiklerine dikkati çekerek, kentteki sanayi kuruluşlarının da öğretim üyelerini danışman olarak değerlendirmek suretiyle ortak projeler yapma konusunda adım atabileceklerini ifade etti.

Ankara'daki Kırşehirli iş adamlarını kente davet ettiğini belirten Karakaya, bir iki hafta içerisinde ortak toplantı için Kırşehir'e geleceklerini sözlerine ekledi.