Kırşehir'deki olaylar

Kırşehir'deki olaylar
Kırşehir'deki olaylar
- Yürüyüş sonrasında yaşanan olaylarda 33 iş yerinin zarar gördüğü ortaya çıktı - İl Emniyet Müdürlüğü: "Faillerin tespiti ve yakalanması amacıyla 80 MOBESE ve diğer kameralardan elde edilen çok sayıda görüntünün çözümleme işlemiyle görüntülerden teşhis, tespit ve yakalama çalışmaları titizlikle devam etmektedir"

KIRŞEHİR (AA) - Kırşehir'deki "Bayrağa saygı, teröre lanet yürüyüşü" sonrasında yaşanan olaylarda 33 yerinin zarar gördüğü bildirildi.

İl Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamada, 8 Eylül 'deki yürüyüşün belirlenen güzergahta devam ettiği sırada kalabalık içerisinde bulunan bazı art niyetli kişilerin yönlendirmesiyle grubun HDP Kırşehir il binasının bulunduğu Lise Caddesi'ne yöneldiği belirtildi.

Tüm engelleme ve müdahalelere rağmen grubun parti binası ve bazı iş yerlerine zarar verdiği ifade edilen açıklamada, olayların devam etmesi sonucu saat 23.00 sıralarında Vali Necati Şentürk, Garnizon Komutanı Jandarma Albay Murat Bulut ve İl Emniyet Müdürü Sıtkı Akgül'ün panzerin üzerine çıkarak grubu sakinleştirmeye çalıştığı anımsatıldı.

Açıklamada, bu çabaların ardından kalabalığın büyük oranda dağıldığı, ancak bazı grupların uyarıları dikkate almayarak şehrin değişik noktalarındaki 33 iş yerinde hasara sebebiyet verdiği kaydedildi.

- Gözaltına alınan 30 kişiden 4'ü tutuklandı

Olaylarda 2 polisin de yaralandığı hatırlatılan açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

"Gözaltına alınan 30 kişi, emniyet müdürlüğündeki ifadelerinden sonra Cumhuriyet başsavcılığına sevk edilmiştir. Adli mercilere sevk edilenlerden 24'ü ifade alma işleminden sonra tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştır. Tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edilen 6 kişiden 2'si adli kontrol kararıyla serbest kalmış, 4'ü de tutuklanarak cezaevine teslim edilmiştir. Gözaltındaki 3 kişinin işlemleri devam etmektedir. Faillerin tespiti ve yakalanması amacıyla 80 MOBESE ve diğer kameralardan elde edilen çok sayıda görüntünün çözümleme işlemiyle görüntülerden teşhis, tespit ve yakalama çalışmaları titizlikle devam etmektedir."

Kentte, 8 Eylül'de  sosyal medya üzerinden organize olan yaklaşık 2 bin kişi yürüyüş düzenlemiş, gruptan bazılarının çıkardığı olaylar sonucunda HDP Kırşehir il binası ile bazı iş yerlerine zarar verilmişti.