Kırşehir'den kısa kısa

Kırşehir'den kısa kısa
Kırşehir'den kısa kısa
- AEÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi yayımlandı

KIRŞEHİR (AA) - Ahi Evran Üniversitesi (AEÜ) Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi'nin yayımlandığı bildirildi.

AEÜ'den yapılan yazılı açıklamada, ilk sayısı Aralık 2014'te yayımlanan derginin, bilimsel dergiler arasında yerini aldığı belirtildi.

Ulusal ve uluslararası düzeyde geniş bilimsel perspektife sahip hakemli derginin yılda en az iki kez elektronik ortamda yayımlanacağı vurgulanarak, şunlar kaydedildi:

"Sosyal bilimler alanından özgün makaleler, kitap tanıtımları yayımlanarak bilim dünyasına hizmet etmesi amaçlanan derginin ilk sayısında, 'Ahi Örgütlerinden Urfa Sıra Gecesine Uzanan Bir Kültür Geleneği', 'I. Meşrutiyet'ten I. Dünya Savaşı'na Osmanlı Devleti Dış Politikasının Genel Değerlendirmesi', 'Empati ve Hayvanlarla İletişim', 'Ege Göçleri', 'M.Ö I. Binde Anadolu', 'Sq3r Akıcı Okuma Stratejisinin Fen ve Teknoloji Dersinde 4. Sınıf Öğrencilerinin Fen Tutumları Üzerine Etkisi', 'Kendilik Bilincini Yitiren Mutsuz/Huzursuz Bir Yazar: Fatma Asaf', 'Balkan Savaşları ve Balkanların Meclis Celse Zabıtlarında Tabi Tutulduğu Mütalaa ve Değerlendirmeler (1920-1938)' ve 'Bayburt Kaleleri' başlıklı çalışmalar yayımlandı."

Açıklamada, dergiye ulaşmak ve yayımlanmak üzere çalışmalarını göndermek isteyenlerin, gerekli bilgilere 'sbed.ahievran.edu.tr' internet adresinden erişebilecekleri ifade edildi.

- "Sporun Gelişimi" paneli düzenlenecek

Kırşehir'de, "Sporun Gelişimi" konulu panel organize edilecek.

İl Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, Gençlik ve Spor Bakanlığının spora verdiği maddi ve manevi destekle, ildeki spor branşlarını geliştirmek ve verimliliği artırmak amacıyla, 10-11 Ocak'ta "Anadolu Şehirlerinde ve Kırşehir'de Sporun Gelişimi" konulu panel düzenleneceği bildirildi.

Açıklamada, spor branşlarında karşılaşılan sorunlar ve çözüm yolları, egzersiz biyokimyası ve sporcu beslenmesi, çocuklarda motorik özellikler, engellilerde spor, tekerlekli sandalye tenisi, yetenek seçimi, spor yaralanmaları ve spor psikolojisi gibi konuların ele alınacağı panelde, milli güreşçiler Rıza Kayaalp ve Taha Akgül'ün katılarak tecrübelerini paylaşacağı vurgulandı.

- "Seyfe Gölü Kuş Cenneti" kitapçığı hazırlandı

Kırşehir'de, "Seyfe Gölü Kuş Cenneti" kitapçığı hazırlandığı belirtildi.

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, Türkiye 'de bugüne kadar yapılan çalışmalarda çok sayıda ulusal öneme sahip sulak alan olduğu tespit edildiği ve bunlardan 14'ünün Ramsar kapsamında korumaya alındığı ifade edildi.

Ramsar statüsüne sahip sulak alanlardan birinin de Seyfe Gölü Kuş Cenneti olduğu işaret edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Aynı zamanda birinci derece doğal sit ve tabiatı koruma alanı olan Seyfe Gölü Kuş Cenneti, başta flamingolar olmak üzere 100'den fazla kuş türünü bünyesinde barındıran turizm açısından önemli bir yerdir. Doğa turizmine hitap eden, kuş gözlemciliği ve doğa fotoğrafçılığı gibi alanlarda ziyaretçi çeken gölde, özellikle çevre bilincinin arttırılması ve farkındalık oluşturmak amacıyla müdürlüğümüzce 'Seyfe Gölü Kuş Cenneti' kitapçığı hazırlandı. Kitapçık, 'www.seyfegolu.com' internet sayfasında kullanıcıların hizmetine sunuldu."