Kırşehir'e fizik tedavi ve rehabilitasyon hastanesi kurulacak

Kırşehir'e fizik tedavi ve rehabilitasyon hastanesi kurulacak
Kırşehir'e fizik tedavi ve rehabilitasyon hastanesi kurulacak
KIRŞEHİR (AA) - Ahi Evran Üniversitesi (AEÜ) Rektörü Prof Dr. Vatan Karakaya, Kırşehir'in jeotermal kaynağının değerlendirilmesi amacıyla 100 yataklı...

KIRŞEHİR (AA) - Ahi Evran Üniversitesi (AEÜ) Rektörü Prof Dr. Vatan Karakaya, Kırşehir'in jeotermal kaynağının değerlendirilmesi amacıyla 100 yataklı fizik tedavi ve rehabilitasyon hastanesi yapılacağını söyledi.

Bağbaşı Yerleşkesi'ndeki sosyal tesislerde gazetecilerle bir araya gelen Karakaya, üniversitenin çalışmaları hakkında bilgi verdi. Kuruluş çalışmaları 1961 yılına dayanan AEÜ'nün 2006 yılından itibaren faaliyet göstermeye başladığını ifade eden Karakaya, 7 fakülte, yüksekokullar, enstitüler ve araştırma merkezleriyle 18 bini aşkın öğrenciye hizmet verdiklerini  belirtti.

Üniversitede 8'inci fakülte olan İslami İlimler Fakültesi'nin kuruluş çalışmalarının tamamlandığını ve Bakanlar Kurulu'nda imza aşamasında olduğunu dile getiren Karakaya, yakın zamanda yeni hükümetin kurulmasıyla bu amaçlarına da ulaşacaklarına inandığını vurguladı.

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı'nın (YÖK) ortaya koyduğu yeni anlayışla üniversitelerin bulunduğu kentin potansiyeline uygun çalışmalar yapmasının benimsendiğini anlatan Karakaya, AEÜ olarak Kırşehir'in jeotermal kaynaklarının değerlendirilmesine yönelik projeler geliştirdiklerini aktardı.

Karakaya, jeotermal kenti Kırşehir'e fizik tedavi ve rehabilitasyon hastanesi kurulması için proje yapıldığını ve YÖK'e sunulduğunu belirterek, şöyle konuştu:

"YÖK'ün ağustos ayında yaptığı toplantıda üniversitelerin bulundukları bölgeye ne katkı yapabileceği görüşüldü. Diğer üniversitelerle yarışır şekilde değil, iline ait potansiyeli değerlendirmesi ele alındı. Üniversitemizin karakteristiklerinden bir tanesi jeotermal kaynaklarıyla fizik tedavi imkanlarıdır. Jeotermal bizim özgün kaynağımızdır. Bununla ilgili fizik tedavi hastanesi 300 yataklı olarak planlandı. Ancak, 100 yataklı olarak revize edildi. Fizik Tedavi'deki düzenlemelerle bu ayın 23'ünde ihaleye çıkacağız. Fizik tedavi ve rehabilitasyon hastanesi Türkiye'de bir ilk olacak. Bununla ilgili mevzuat düzenlemesini YÖK toplantısında gündeme getirdim. YÖK yönetimi, yapacağımız düzenlemeyi bizzat Kalkınma Bakanlığı ile tartışmaya açacağını ifade ettiler."

- Ahilik ön plana çıkarılacak

Kırşehir'in önemli değerlerinden birinin de Ahilik olduğuna vurgu yapan Karakaya, Balkan Üniversitesi ve diğer ülkelerdeki üniversitelerle Ahiliğin tematik ve felsefi olarak ele alınması için çalışmalar yapacaklarını da sözlerine ekledi.