KOBİ'ler daha fazla kefalet desteği istiyor

KOBİ'ler daha fazla kefalet desteği istiyor
KOBİ'ler daha fazla kefalet desteği istiyor
KIRŞEHİR (AA) - Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Ekicioğlu, Kredi Garanti Fonu'nun sağladığı kefalet desteklerinin,...

KIRŞEHİR (AA) - Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Ekicioğlu, Kredi Garanti Fonu'nun sağladığı kefalet desteklerinin, teminat açısından yetersiz olan KOBİ'ler için de değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Oda salonundaki Kredi Garanti Fonu bilgilendirme toplantısında konuşan Ekicioğlu, Kırşehir genelinde 2000-2014 yılları arasında 37 KOBİ'ye 14,8 milyon lira  tutarında kefalet verildiğini, ancak bu rakamın Kırşehir'in Türk bankacılığı kredi hacminden aldığı pay olan 2 milyar lira içerisinde yetersiz olduğunu belirtti.

KOBİ'lerin, Kredi Garanti Fonu kefalet desteğinden daha fazla faydalanabilmeleri için bankalar ve fon yetkilileriyle daha yoğun iletişim içinde olması gerektiğine işaret eden Ekicioğlu, KOBİ'lerin finansmana erişim sürecinde yaşadığı güçlüklerin başında teminat yetersizliği geldiğini söyledi. Kırşehir'de faaliyet gösteren KOBİ'ler açısından da durumun farklı olmadığını dile getiren Ekicioğlu, Kredi Garanti Fonunun sağladığı kefalet desteğinin üretimin güçlenmesi açısından mutlaka değerlendirilmesi gerektiğini kaydetti.

Bankacılara ve KOBİ'lere yönelik sunum gerçekleştiren Kredi Garanti Fonu Kurumsal Pazarlama ve Tanıtım Müdürü Bülent Ersoy da sektör ve bölge ayrımı gözetmeksizin Kırşehir'de faaliyet gösteren KOBİ'lere de daha fazla faydalı olmak için çalıştıklarını ifade etti.

KOBİ'lerin toplam krediler içindeki payını yükseltmeyi ve rekabet güçlerini arttırmayı amaçladıklarına dikkati çeken Ersoy, KOBİ temsilcilerinin kefalet desteği için bankalar veya Kredi Garanti Fonuna müracaat yapılabileceğini aktardı.

Bilgilendirme toplantısına KOBİ temsilcileri ve banka yetkilileri katıldı.