Kültür ve Turizm Bakanlığının "Soruşturmacı Eğitimi" başladı

Kültür ve Turizm Bakanlığının "Soruşturmacı Eğitimi" başladı
Kültür ve Turizm Bakanlığının "Soruşturmacı Eğitimi" başladı
- Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü ve Teftiş Kurulu Başkanlığının işbirliğiyle düzenlenen eğitime 81 ilin müdürlüğünden temsilciler katılıyor - Araştırma ve Eğitim Genel Müdür Yardımcısı Yıldız: - "Ahilik kültüründeki değerlerin soruşturmacılarımıza hakim olmasını temenni ediyorum. Hoşgörü ile ötekileştirmeden soruşturma, suçlamadan, ceza vermeden, daha çok kazanarak bunu gerçekleştirme çok önemli."

KIRŞEHİR (AA) - Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenen "Soruşturmacı Eğitimi" Kırşehir'de başladı.

Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü ve Teftiş Kurulu Başkanlığının işbirliğiyle düzenlenen eğitime 81 ilin kültür ve turizm müdürlüklerinden temsilciler katılıyor.

Bir otelde gerçekleştirilen ve 3 gün sürecek eğitimin açılışında konuşan Araştırma ve Eğitim Genel Müdür Yardımcısı Selami Yıldız, Teftiş Kurulu'nun yaptığı çalışmaların kendilerine ışık tuttuğunu belirterek, gittikleri illerde yaptıkları tespit ve incelemelerdeki konuları paylaştıklarını söyledi.

Ahi Evran'ın hoşgörü anlayışı ve prensiplerinin uygulandığı Kırşehir'de böyle bir eğitim verilmesinin önemli olduğunu belirten Yıldız, "Ahilik kültüründeki değerlerin soruşturmacılarımıza hakim olmasını temenni ediyorum. Yani hoşgörü ile ötekileştirmeden soruşturma, suçlamadan, ceza vermeden, daha çok kazanarak bunu gerçekleştirme çok önemli. Buna toplumsal olarak da ihtiyacımız var." diye konuştu.

- 1. Kültür ve Turizm Müdürleri Çalıştayı yapılacak

Taşra teşkilatlarının güçlendirilmesinin önem taşıdığını söyleyen Yıldız, bu kapsamda Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal'ın talimatıyla mayıs ayında 1. Kültür ve Turizm Müdürleri Çalıştayı yapılmasının planlandığını ifade etti. Çalıştayda, il müdürlerinin kendi bölgesiyle ilgili sorunları tartışacağını kaydeden Yıldız, "Sorunlar tespit edilecek. Her bir ilin kültür ve turizm ile ilgili sorun ve taleplerini en iyi o ilin müdürleri bilir." dedi.

Teftiş Kurulu Başkanı Asım Keser de illerde soruşturma, inceleme, görevden alma ve bir takım cezai müeyyide tatbik etme durumunda kaldıklarında her zaman empati kurmaya çalıştıklarını söyledi.

Avrupa Birliği sürecindeki fasıllarda eğiticilerin eğitimine vurgu yapıldığını anlatan Keser, eğitimin bu açıdan önem taşıdığını ifade etti.

Konuşmaların ardından Teftiş Kurulu Başkanı Keser, başkan yardımcısı ve başmüfettişlerin verdiği eğitim başladı.