Kur'an kursu öğreticilerine seminer

Kur'an kursu öğreticilerine seminer
Kur'an kursu öğreticilerine seminer
KIRŞEHİR (AA) - Kırşehir Müftülüğünce yaz Kur'an kurslarında görev yapacak olan imam, müezzin ve öğreticilere yönelik seminer düzenlendi.Hoca Ahmet...

KIRŞEHİR (AA) - Kırşehir Müftülüğünce yaz Kur'an kurslarında görev yapacak olan imam , müezzin ve öğreticilere yönelik seminer düzenlendi.

Hoca Ahmet Yesevi Camisi'nde düzenlenen seminere, İl Müftüsü Mehmet Şahin, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Koç, ilçe müftüleri de katıldı. 

Şahin, yaptığı açıklamada, seminer sayesinde kurs öğreticilerinin eksiklerini tamamladıklarını belirterek, "Yaz Kur'an kurslarının Ramazan ayında yani Kur'an ayında başlamasının ayrı bir önemi vardır. Ramazan ayınında hassasiyetle yaz kursuna ve öğrencilerimizin eksiklerine, sorunlarına karşı daha öz verili çalışmalıyız" dedi.

Prof. Dr. Ahmet Koç da yaz Kur'an kurslarının önemine dikkati çekerek şöyle konuştu:

"Ülkemizde Kur'an-ı Kerim okumasını, namaz surelerini ve dualarını bilenlerin büyük bir kısmı, bunları ilk kez yaz Kur'an kurslarında öğrenmektedir. Çocukların dine, din görevlilerine, camilere, Kur'an'a ve din eğitimine bakışlarını etkileyen en etkili ortamlar da yine yaz Kur'an kurslarıdır. Çocukların yaz tatillerinde boş vakitlerini verimli bir şekilde değerlendirmeleri ve sokakların olumsuzluklarından kurtulmaları için bir fırsattır. Keza çocuklara cami merkezli bir kaynaşma ortamı oluşturarak, yeni dostlukların, arkadaşlıkların kurulmasına vesile olmakta, aynı zamanda da kendilerine destek olacak kazanımlar sağlanmaktadır." 

Okullarda ilköğretimdeki çocukların haftada 2 saatten yılda toplam 72 saat, lise gençlerinin haftada 1 saatten yılda toplam 36 saat Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi gördüklerini belirten Koç, yaz Kur'an kurslarına haftada 5 gün ve günde 3 saat devam eden bir öğrencinin, 9 haftalık bir sezonda 135 saat din eğitimi alma imkanı bulacağını sözlerine ekledi.