Kurbanlık pazarlığını türkü eşliğinde yapıyorlar

Kurbanlık pazarlığını türkü eşliğinde yapıyorlar
Kurbanlık pazarlığını türkü eşliğinde yapıyorlar
- Kırşehir Ticaret Borsası Hayvan Pazarı'ndaki kurban alışverişi sırasında, hoparlörlerden başta Neşet Ertaş'ın eserleri olmak üzere türküler dinletiliyor - Ticaret Borsası Genel Sekreteri Battal Çelik: - "Hayvan pazarımızda diğer pazarlardan farklı bir yöntem uyguladık"

KIRŞEHİR (AA) - ABDULLAH YILDIZ - Kırşehir Ticaret Borsası Hayvan Pazarı'nda besicilerle vatandaşlar, hoparlörlerden dinletilen türküler eşliğinde kurban pazarlığı yapıyor.

Ağrı , Erzurum, Kars ve Muş gibi doğu illerinden satıcıların da ilgi gösterdiği hayvan pazarında 5 bin büyükbaş ve 10 bin küçükbaş kapasitesinin tamamı, bayram öncesi doldu.

Yoğun hareketliliğin yaşandığı pazarda farklı bir uygulamaya giden Kırşehir Ticaret Borsası yönetimi, hoparlörlerden vatandaşlara türkü ve bozlak dinletiyor.

Ticaret Borsası Genel Sekreteri Battal Çelik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hayvan pazarında vatandaşların stresini gidermek için iki yıldır farklı bir uygulamaya giderek  müzik eşliğinde satışa yöneldiklerini söyledi.

Çelik, "Hayvan pazarımızda diğer pazarlardan farklı bir yöntem uyguladık. Mikrofonlardan hayvanların müzikle satışını sağlıyoruz. Müzik eşliğinde hayvan satışı yapılıyor. Satıcı ile alıcı satış esnasında stresli oluyor. Müzik sayesinde bu stresi ortadan kaldırmış oluyoruz" dedi.

Genelde halk müziği ve sanat müziği eserlerini tercih ettiklerini vurgulayan Çelik, özellikle de Neşet Ertaş'ın türküleri ile bozlakların ilgi gördüğünü kaydetti.

- Besiciler de memnun

Besici Yusuf Karakoç da birçok kente kurbanlık satışı için gittiğini ve böyle bir uygulama görmediğini ifade ederek, türkü eşliğinde kurbanlık satışının ilginç geldiğini söyledi. Karakoç, bazen müziğin ritmine uyarak stresli ortamdan uzaklaşmaya çalıştığını dile getirdi.

Oktay Suzay ise türkülerle ve bozlaklarla satış yapmanın güzel olduğunu belirterek, "Neşet Ertaş dinleyerek pazarda stres atıyoruz. Müşteriyi rahatlatıyor. Bu uygulamadan memnunuz" diye konuştu.