"Mevlana'da İnsan ve Pedagoji" konferansı

"Mevlana'da İnsan ve Pedagoji" konferansı
"Mevlana'da İnsan ve Pedagoji" konferansı
- Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Doğan: "Mevlana dünyayı yeniden yorumlamış ve yeni bir yapı oluşturmaya çalışarak farkındalık yaratmıştır"

KIRŞEHİR (AA) - Yıldız Teknik Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Süleyman Doğan, Mevlana'nın dünyayı yeniden yorumladığını ve yeni bir yapı oluşturmaya çalışarak farkındalık yarattığını söyledi.

Doğan, Ahi Evran Üniversitesi (AEÜ)  Kitap  Okur Topluluğu tarafından organize edilen, "Mevlana'da İnsan ve Pedagoji" konulu konferansta yaptığı konuşmada, Mevlana pedagojisinin insanı hür olmaya davet ettiğini belirterek, "Hürlük insanın üçüncü aşamasıdır. Birincisi akıl, ikincisi akıl bilirlik ve üçüncüsü de hürlüktür. Hür olan insan sadece Allah'a kul olur" dedi.

Mevlana pedagojisinde dünyanın meta olduğunu ifade eden Doğan, "Metanın kölesi olmamak gerekir. Onlarsız yaşayamayacağını söylemek hürlük değildir. O bir bağımlılıktır ve bağımlılık en büyük zararlardan biridir. Modern dünyada medya, televizyon, bilgisayar ve internet bunun içindedir" diye konuştu.

Doğan, Mevlana'nın çok iyi pedagog, Mesnevi'nin ise ahlak ve pedagoji kitabı olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Mesnevi'deki kıssalardaki eğitim ve hoşgörüyle ilgili telkinler, günümüzde de geçerliliğini korumaktadır. Mevlana dünyayı yeniden yorumlamış ve yeni bir yapı oluşturmaya çalışarak farkındalık yaratmıştır. Mesnevi'de hayat bir olgunlaşma süreci olarak görülüyor. Tüm çabalar insanı olgunlaştırma amacı taşıyor. Bu nedenle eğitimin asıl gayesi değişim ve dönüşümdür. Bireysel ve toplumsal olarak hayatta kalmanın yolu değişim ve gelişimdir. Mesnevi bir evrensel değerler hazinesidir. Mevlana'yı eserlerinde arayın."

Fen Edebiyat Fakültesi Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen konferansa, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Güray Erener, Genel Koordinatör Doç. Dr. Özkan Görgülü, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.