"Milli Kahraman" Mehmet Çavuş'un kaybolan madalya ve beratı yenilendi

"Milli Kahraman" Mehmet Çavuş'un kaybolan madalya ve beratı yenilendi
"Milli Kahraman" Mehmet Çavuş'un kaybolan madalya ve beratı yenilendi
- Çanakkale ve 1. Dünya Savaşı'ndaki cephelerde büyük kahramanlıklar gösteren, Kurtuluş Savaşı'na da katılarak üsteğmen rütbesiyle terhis olan milli kahraman Mehmet Çavuş'un ölümünden sonra 1972 yılında kaybolan İstiklal Madalyası ve Beratı oğlu Yaşar Canpolat'a takdim edildi

KIRŞEHİR (AA) - Kırşehir Valisi Necati Şentürk, Çanakkale ve 1. Dünya Savaşı'ndaki cephelerde büyük kahramanlıklar gösteren, Kurtuluş Savaşı'na da katılarak üsteğmen rütbesiyle terhis olan milli kahraman Mehmet Çavuş'un ölümünün ardından 1972 yılında kaybolan İstiklal Madalyası ve beratını oğlu Yaşar Canpolat'a takdim etti.

Şentürk, Valilik makamında düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Mehmet Canpolat'a  Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından verilen İstiklal Madalyası'nın kendisinin vefat ettiği 1972 yılından sonra kaybolduğunu, bunun üzerine Milli Savunma Bakanlığı'nın Mehmet Çavuş için yeni madalya ve berat gönderdiğini söyledi.

Mehmet Çavuş için gönderilen beratda Canpolat'ın "Milli Kahraman" olarak adlandırıldığını kaydeden Şentürk, şöyle devam etti:

"Kendisine hayatında İstiklal Madalyası tevcih ediliyor. Tevazusu nedeniyle bunu sadece milli ve dini bayramlarda göğsüne takıyor, başka günlerde de ceketinin cebinde saklıyordu. Çok tevazu sahibi bir insandı. Anadolu insanı olarak hayatı fakirlik içerisinde geçmişti. Ama, onurlu ve milli bir kahramandı. Hayatı boyunca bu şerefi gönlünde taşımıştı. Türk milletinin şeref defterine 'milli bir kahraman' olarak yazılmıştır. 1972 yılında vefat etti. Kendisinin ölümünden sonra İstiklal Madalyası'nın nerede olduğu bilinemedi, kayboldu. Arşivlerdeki belgelere dayanarak, Milli Savunma Bakanlığımız hem İstiklal Madalyası'nı hem de beratını Valiliğimize gönderdi."

Milli kahramanın gelecek nesillere örnek olması için çeşitli çalışmalar yapıldığını dile getiren Şentürk, Mehmet Çavuş için bir anıt mezar yaptırmayı planladıklarını kaydetti.

Yaşar Canpolat da Mehmet Çavuş'un oğlu olduğu için gurur duyduğunu söyledi. 

Konuşmaların ardından Vali Şentürk, Mehmet Çavuş'un İstiklal Madalyası ve beratını Yaşar Canpolat'a takdim etti.

- Milli Kahraman Mehmet Çavuş

Mehmet Çavuş, 1891 yılında Kırşehir'in Çiçekdağ ilçesine bağlı Safalı Köyünde dünyaya geldi. 1915 yılında Çanakkale Savaşları esnasında Bölük Komutanının şehit düşmesi üzerine bölüğün komutasını devraldı. Süngü takarak savunduğu ve düşmandan geri aldığı tepeye de "Cesaret Tepe" adı verildi. Bu kahramanlığı nedeniyle "Teğmen" rütbesine terfi ettirildi. 

Birinci Dünya Savaşı'nda Kafkasya, Balkanlar, Trablusgarp başta olmak üzere bir çok cephede savaşan Mehmet Çavuş, terhis edildiği tarihe kadar yaklaşık 12 yıl savaştı. İstiklal Savaşı'nda da her cephede görev aldıktan sonra 1923 yılında "Üsteğmen" rütbesiyle terhis olarak köyüne dönen Mehmet Çavuş'a Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından İstiklal Madalyası verildi.