Öğrenciler müzede tarihi öğreniyor

Öğrenciler müzede tarihi öğreniyor
Öğrenciler müzede tarihi öğreniyor
KIRŞEHİR (AA) - Kırşehir'in Kaman ilçesindeki Arkeoloji Müzesi'nin kış ve yaz okulu uygulamalarına katılan öğrenciler, kazı ve sanat çalışmalarıyla...

KIRŞEHİR (AA) - Kırşehir'in Kaman ilçesindeki Arkeoloji Müzesi'nin kış ve yaz okulu uygulamalarına katılan öğrenciler, kazı ve sanat çalışmalarıyla tarihi öğreniyor.

Çağırkan köyündeki müzede üç yıldır uygulanan eğitimlerde çevre köylerden katılan 20'inin üzerinde ilk ve ortaokul öğrencisine, Kalehöyük kazı alanında aralarında Japon profesör Sachihiro Omura'nın da bulunduğu uzmanlar eşliğinde arkeolojik kazılar yaptırılıyor. Ellerindeki mala ve benzeri aletlerle kazı yapan çocuklar, imitasyon eserleri bulduğunda ödüllendiriliyor. Öğrencilere seramik, çarkta çömlek yapımı ve kil-çamur çalışması eğitimi de veriliyor.

Müze Müdürü İzzet Esen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2013 yılından itibaren sürdürülen eğitimlere çevre köylerden 20'nin üzerinde öğrencinin katıldığını ve ilginin giderek arttığını söyledi.

Özellikle yaz okulu arkeoloji projelerinin büyük ilgi gördüğünü ifade eden Esen, kış okulunda daha çok seramik, çarkta çömlek yapımı ile kil-çamur çalışmaları yaptırıldığını dile getirdi.

Eğitimlerin bu yıl da yaz ve kış okulu olarak devam edeceğini vurgulayan Esen, şunları kaydetti:

"Uzmanlar denetiminde öğrencilere arkeolojik kazılar yaptırıyoruz. Bir arkeolog kazılarda nelere dikkat eder, her aşamada hangi çalışmaları gerçekleştirir? bunları uygulamalı olarak öğreniyorlar. Ellerindeki küçük mala ve benzeri malzemelerle kazılar yapıyorlar. Kazı alanımızı önceden hazırlıyoruz. Küçük objeler, seramik parçaları, taklit eserler koyuyoruz. Başlarındaki uzmanlar eşliğinde kazı yapan çocuklar, onları bulunca mutlu oluyorlar. Biz de onları ödüllendiriyoruz. Arkeolog arkadaşlar uygulamalı olarak öğrencileri yönlendiriyor."