Organ bağışı stantlarda anlatılacak

Organ bağışı stantlarda anlatılacak
Organ bağışı stantlarda anlatılacak
KIRŞEHİR (AA) - Kırşehir Sağlık Müdürlüğü, halkın yoğun olduğu yerlere stant kurarak organ bağışını anlatacak.İl Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada,...

KIRŞEHİR (AA) - Kırşehir Sağlık Müdürlüğü, halkın yoğun olduğu yerlere stant kurarak organ bağışını anlatacak.

İl Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, Organ Bağışı Haftası dolayısıyla çeşitli etkinlikler gerçekleştirileceği ifade edilerek, hafta boyunca Aile ve Toplum Sağlığı merkezlerinde ve halkın yoğun olduğu bölgelerde stantlar kurulacağı belirtildi.

Sağlık ekiplerinin okullarda seminer vereceği vurgulanan açıklamada, organ bağışının faydaları hakkında bilgi verileceği aktarıldı. Organ bağışı konusunda toplum bilincinin oluşturulmasının amaçlandığına işaret edilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Amacımız, ilgili tüm kesimlerin konuya ilgisini artırmaktır. Şu an Türkiye genelinde binlerce hasta organ beklemekte, ölümle yaşam arasındaki çizgide hayata umutla tutunmaya çalışmaktadır. Toplum olarak hassasiyet göstermeli, organ nakli gerektiren hastalıkların her an bizim ve sevdiklerimizin başına gelebileceğini unutmamalıyız. Yaşarken de yaşamdan sonra da başkalarına hayat vermek bizim elimizde. Bu konuda duyarlı davranmak hepimizin toplumsal sorumluluğudur."

Açıklamada, Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu'nun organ bağışının dini yönden bir sakıncası olmadığına vurgu yaptığı hatırlatılarak, insanın insana yapabileceği en büyük yardımı olarak tanımlandığı belirtildi.