Şehirler "PİN" sayesinde daha doğru planlanacak

Şehirler "PİN" sayesinde daha doğru planlanacak
Şehirler "PİN" sayesinde daha doğru planlanacak
- Coğrafi Bilgi Sistemleri Genel Müdürü Tüzel: - "Planlar anlık olarak sayısal ortamda takip edilince kentlerimizin nasıl büyüdüğü, ilgili mevzuata aykırı işlem yapılıp yapılmadığı gibi imar mevzuatı açısından da önemli veriler ortaya çıkacak" - "PİN uygulaması, şehirlerimizin daha planlı, programlı yapılandırılmasını ve gelişmesini sağlayacak"

KIRŞEHİR (AA) - TUĞBA YARDIMCI - Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Coğrafi Bilgi Sistemleri Genel Müdürü Bekir Tüzel, Plan İşlem Numarası (PİN) uygulamasıyla şehirlerin daha planlı, programlı yapılandırılmasının ve gelişmesinin sağlanacağını söyledi.

Tüzel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçen yıl Haziran ayında başlattıkları PİN uygulamasına  ülke genelindeki belediyelerin tamamının katılımını sağlamak amacıyla yürütülen çalışmaların başarılı şekilde devam ettiğini belirtti.

PİN'in, idareler tarafından yapılan, yaptırılan ve onaylanan mekansal planların Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca incelenmesi ve arşivlenmesi amacıyla her tür ve ölçekteki mekansal planlar ile bu planlara ilişkin ilave ve değişikliklere yönelik verilen numara olduğunu ifade eden Tüzel, bu uygulamanın Türkiye için önem taşıdığını vurguladı.

Tüzel, şehirlerin nasıl büyüdüğü ya da geliştiğinin planlarla belirlendiğine işaret ederek, "Genel Müdürlüğümüzce yürütülen PİN uygulamasını çok önemsiyoruz. Çalışmalar kapsamında hazırlanan yönetmelikle belediye meclislerine, planları onaylamadan önce PİN almaları mecburiyeti getirdik" dedi.

Mevcut onaylanan planları kayıt altına alma işleminin devam ettiğini anlatan Tüzel, şunları söyledi:

"Bu verileri elektronik ortama taşımak için bu yıl da bir çalışmamız olacak. Böylece bütün vatandaşlarımız, kendi bölgelerindeki planlara ulaşabilecek. Planlar anlık olarak sayısal ortamda takip edilince kentlerimizin nasıl büyüdüğü, ilgili mevzuata aykırı işlem yapılıp yapılmadığı gibi imar mevzuatı açısından da önemli veriler ortaya çıkacak. Böylece, yanlış planlanmış bir şey varsa geç olmadan önlem alınabilecek. PİN uygulaması, şehirlerimizin daha planlı, programlı yapılandırılmasını ve gelişmesini sağlayacak."

 

- Eski planların sayısal hale getirilmesi zorunluluğu

Tüzel, her belediyenin ilgili planı onaylamadan önce, Çevre ve Şehircilik Bakanlığından PİN almak zorunda olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Böylece biz de planları kayıt altına alıyoruz. Planlar onaylandıktan sonra bir nüshası işlem yapılan şehirdeki il müdürlüğümüze geliyor. Nüshaları  fotoğraf  haline getirilerek arşivde saklıyoruz. Bunların Coğrafi Bilgi Sistemine aktarılması için akıllandırılması gerekiyor. Onun için de verinin sayısal üretilmesi ve paylaşılması konusundaki çalışmaların yıl içinde bitirilmesi planlanıyor."

Belediyelerin, eski planlarını bir ya da iki yıl içinde sayısal hale getirme zorunluluğu bulunduğunu belirten Tüzel, "Bunu yerine getiremeyen belediyelerimize, Bakanlık'tan talep etmeleri halinde katkı sağlanacak" diye konuştu.

Bu arada, Ocak ayının ilk haftasında açıklanan verilere göre, ülke genelinde belediyelerce alınan PİN sayısının 18 bin 602'ye ulaştığı öğrenildi.