"Sessiz Hayatlara Ses Getiren Eller" projesi

"Sessiz Hayatlara Ses Getiren Eller" projesi
"Sessiz Hayatlara Ses Getiren Eller" projesi
- Engelli bürokrat, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müşaviri Kenan Önalan, Kırşehir'de konferans verdi

KIRŞEHİR (AA) - Görme engelli bürokrat, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müşaviri Kenan Önalan, Kırşehir'de konferans verdi.

Kırşehir Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğünce hazırlanan "Sessiz Hayatlara Ses Getiren Eller" projesi kapsamında Kırşehir'e gelen Önalan, Kültür ve Turizm Müdürlüğü Konferans Salonu'nda engellilerle bir araya geldi.

Resmi kurumlarda çalışan bazı engelli memurların işaret dili ile İstiklal Marşı okumasının ardından konferansına başlayan Önalan, engellilerin topluma kazandırılması yerine toplumun engelliyi kazanması gerektiğini belirtti.

Önalan, şunları kaydetti:

"Ülkemizde son 10 yılda engelliler için önemli adımlar atıldı. İnsanların engellilere bakış açısı değişirken, engellilerin toplumda sosyal hayatta daha çok yer aldıklarını gördük. İnsanın kendini fethetmesi zaferlerin en büyüğüdür, bizler öncelikle kendimizi tanımalı, sonrasında ise çevremize pozitif etki bırakmalıyız. Engellilere destek olunmalı, onlarla birlikte hareket ederek kazanmalıyız. Ben görme engelliyim, görmeden yürümeyi toprağı hissederek başardım. Görmemek yada engelli olmak hiçbir şey için engel sayılmamalıdır."

Engelli vatandaşların sorunlarına nasıl çözüm üretileceği konularında da bilgi veren Önalan, engellilerin her zaman problemlerini aşabileceğini vurguladı. 

Konferansa, Kırşehir Valisi Necati Şentürk, Kırşehir Emniyet Müdürü Sıtkı Akgül, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile çok sayıda engelli katıldı.