TCDD Genel Müdürü Yıldız:

TCDD Genel Müdürü Yıldız:
TCDD Genel Müdürü Yıldız:
- "2018 yılında bütün demiryolu hatlarımız elektrikli hale gelecek. 2023 yılında hızlı tren ve yük taşımacılığıyla beraber 4 milyar kilovat saat enerji tüketiyor olacağız" - "(Demiryollarında) Enerjimizin önemli bir kısmını temiz enerji, yenilenebilir enerjiden sağlamak istiyoruz. Rüzgar en önemli alternatiflerimizden bir tanesi"

KIRŞEHİR (AA) -  TCDD Genel Müdürü Ömer Yıldız, "2018 yılında bütün demiryolu hatlarımız elektrikli hale gelecek. 2023 yılında hızlı tren ve yük taşımacılığıyla beraber 4 milyar kilovat saat enerji tüketiyor olacağız" dedi.

Samsun'u Mersin'e bağlayacak hızlı tren hattının geçeceği Kırşehir'de incelemelerde bulunan Yıldız, Kırşehir Valisi Necati Şentürk'ü ziyaret etti. Burada gazetecilere açıklama yapan Yıldız, Samsun Delice-Kırşehir-Aksaray-Ulukışla-Mersin hızlı tren hattında çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Samsun tarafında proje çalışmalarının başladığını ifade eden Yıldız, Niğde'nin Ulukışla ilçesi kısmındaki proje hazırlığının sürdüğünü belirterek, "Kırıkkale'nin Delice ilçesiyle Kırşehir arası için Kalkınma Bakanlığına fizibilite çalışması gönderildi. En kısa zamanda buradaki projelerimiz başlayacak. 18 ayla 2 yıl arasında bir sürede projeyi tamamlayıp imalata geçmeyi düşünüyoruz" diye konuştu.

Türkiye'nin uzun yıllar sonra demiryollarına yatırım yapma kararı aldığını anımsatan Yıldız, son 10-12 yıldır hızlı bir yatırımın devam ettiğini, 2023 hedefleri arasında Samsun'u Mersin'e bağlayacak hızlı tren hattının da bulunduğunu dile getirdi.

- Bin 500 kilometrelik hızlı tren hattın projeleri ve imalatı yapılıyor

Hızlı trende bin 200 kilometre şebekeye ulaşıldığını, 2023 yılında bu şebekenin 4 bin 500 kilometreye çıkarılmasının hedeflendiğini anlatan Yıldız, şunları kaydetti:

"Şu anda bin 500 kilometre hattımızın projeleri ve imalatı yapılıyor. Enerji konusunda şu anda ulusal şebekeden besleniyoruz. 2018 yılında bütün demiryolu hatlarımız elektrikli hale gelecek. 2023 yılında hızlı tren ve yük taşımacılığıyla beraber 4 milyar kilovat saat enerji tüketiyor olacağız. Bu büyük bir enerji. Türkiye'nin en büyük enerji tüketicisi kurumu olacağız. Enerjimizin önemli bir kısmını temiz enerji, yenilenebilir enerjiden sağlamak istiyoruz. Rüzgar en önemli alternatiflerimizden bir tanesi."

Yıldız, daha sonra Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci'yi de ziyaret etti. Genel Müdür Yıldız'ın Kırşehir programına AK Parti Kırşehir Milletvekili Mikail Arslan, İl Başkanı Mustafa Kendirli ve diğer yetkililer de eşlik etti.