Terör saldırılarına yönelik tepkiler

Terör saldırılarına yönelik tepkiler
Terör saldırılarına yönelik tepkiler
- Yozgat'ta 10 bin, Kırıkkale'de 5 bin kişi terörü lanetledi - Yerköy ilçesinde şehitler için gıyabi cenaze namazı kılındı - Kırşehir'de protestocular bazı iş yerlerindeki eşyaları ateşe verdi

ANKARA (AA) - Yozgat, Kırıkkale, Kayseri ve Kırşehir'de terör olaylarına tepki için yürüyüş düzenlendi.

Kırşehir'de sosyal medya üzerinden organize olan yaklaşık 2 bin kişi, Terme Caddesi'nde toplanıp slogan atarak yürüyüş yaptı. Türk Büyükleri Anıtı önünde sona erdirilmesi planlanan yürüyüşe katılanlardan bazıları, HDP İl Başkanlığı'nın bulunduğu Lise Caddesi'ne yöneldi.

HDP İl Başkanlığı binasının levhasını indirip, eşyaları ateşe veren protestoculardan bazıları, bir kırtasiye dükkanını da yaktı. Yangının büyümesiyle binadaki vatandaşlar tahliye edildi, dumandan etkilenen 6 kişi hastaneye kaldırıldı.

Protestoculara müdahale eden polislerden 2'si taş isabet etmesi sonucu yaralandı. 

Anıt Meydanı ile Ankara Caddesi'ndeki bazı yerlerindeki eşyaları da ateşe veren protestoculara polis ekipleri biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti.

Vali Necati Şentürk, Garnizon Komutanı Jandarma Albay Murat Bulut ve İl Emniyet Müdürü Sıtkı Akgül, Atatürk Caddesi'nde protestocuları ikna etmeye çalıştı.

Vali Şentürk'ün Cacabey Meydanı'nda yaptığı konuşmanın ardından gruptakiler dağıldı.

- Yozgat

Yozgat'ta sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen protesto gösterisine yaklaşık 10 bin kişi katıldı.

Lise Caddesi boyunca ellerindeki bayraklarla sloganlar atarak Cumhuriyet Meydanı'na yürüyen katılımcılar, şehit asker ve polisler için saygı duruşundu bulundu. İstiklal Marşı ve Kuran-ı Kerim okunmasının ardından gruptakiler dağıldı.

Yerköy ilçesinde İstasyon Meydanı'nda toplanan grup, ilçe müftüsü İbrahim Güneş ile gıyabi cenaze namazı kıldı.

Namaz sonrası vatandaşlar "Şehitler ölmez vatan bölünmez", "Kahrolsun PKK ", sloganları atarak ellerindeki Türk bayraklarıyla Haşim Kılıç ve Ayanoğlu mahallelerine yürüdü.

Daha sonra tekbirler eşliğinde Yerköy Askerlik Şubesi Başkanlığı önüne gelen gruptakiler, gönüllü askerlik yapmak istediklerini söyledi.

Grup, İstiklal Marşı okunması ve dua edilmesinin ardından dağıldı. 

- Kırıkkale

Kırıkkale'de de Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan yaklaşık 5 bin kişilik grup, ellerinde Türk bayraklarıyla "Hepimiz askeriz, hepimiz polisiz", "Kahrolsun PKK", "Askere uzanan eller kırılsın", "Şehitler ölmez vatan bölünmez", "Kırıkkale uyuma şehidine sahip çık" şeklinde slogan atarak, Zafer, Ankara ve Hürriyet Caddesi'nden geçerek tekrar meydanda toplandı.

Grup, burada saygı duruşunda bulundu ve İstiklal Marşı okudu. Kuran-ı Kerim okunmasının ve dua edilmesinin ardından gruptakiler dağıldı. 

Daha sonra ticari taksiciler, Türk bayraklarıyla donattıkları araçlarıyla Hürriyet ve Zafer Caddesi'nde konvoy oluşturdu.

Öte yandan, Yahşihan ilçesinde toplanan bir grup da Yenişehir Kavşağı'na kadar yürüdü. Grup, burada  Kırıkkale-Ankara karayolunu iki yönlü olarak kısa süreli trafiğe kapatarak, İstiklal Marşı'nı okuduktan sonra dağıldı. Sürücüler de kornalarına basarak vatandaşlara destek verdi.

- Kayseri

Kayseri'nin Pınarbaşı ilçesinde de kent merkezinde toplanan kalabalık, ellerindeki Türk bayraklarıyla sloganlar atarak yürüdü. Gruptakiler, İlçe Emniyet Müdürlüğü ile İlçe Jandarma Komutanlığı önünde İstiklal Marşı okuyup dua etti.

Yürüyüş nedeniyle geçici olarak trafiğe kapatılan Kayseri-Malatya ve Kayseri-Kahramanmaraş karayolları daha sonra yeniden ulaşıma açıldı.