Türk Kızılayı Genel Başkanı Akar:

Türk Kızılayı Genel Başkanı Akar:
Türk Kızılayı Genel Başkanı Akar:
- "Suriye'ye sevk edilen insani ihtiyaç malzemelerinin maddi değeri 1 milyar liraya ulaştı"

KIRŞEHİR (AA) - Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, Suriye'ye gönderdikleri insani ihtiyaç malzemelerinin değerinin 1 milyar liraya ulaştığını belirtti.

Türk Kızılayı Kırşehir Şubesi tarafından kentteki Suriyeli ve Iraklı sığınmacı ailelere ihtiyaç malzemesi dağıtım töreni düzenlendi.

Akar, Kırşehir Spor Salonu'ndaki törende, kentte 2 bin sığınmacı aileye yardım dağıtılacağını, ailelerin ihtiyaçlarını gidermek için ellerinden geleni yaptıklarını söyledi.

Sponsorlardan da destek alarak daha fazla ihtiyacın giderilmeye çalışıldığını kaydeden Akar, hem Suriye hem Irak'taki karışıklıklar nedeniyle gıda, hijyen malzemesi ve giyecek yardımı faaliyetlerinin sürdüğünü aktardı.

Asıl yardım operasyonlarının Suriye sınırının sıfır noktasında gerçekleştirildiğini vurgulayan Akar, "Sınırdan sürekli Suriye içlerine insani yardım sevk ediyoruz. Suriye'ye buradan sevk edilen insani ihtiyaç malzemelerinin maddi değeri 1 milyar liraya ulaştı. Eski rakamla 1 katrilyon liralık malı, Suriye içlerine yardım malzemesi olarak ulaştırmış vaziyetteyiz" diye konuştu.

Türkiye genelinde 700 şubeleri vasıtasıyla ihtiyacı olanlara destekte bulunduklarını bildiren Akar, şöyle devam etti:

"Türkiye'ye yayılmış, mesela Kırşehir'de 20 bin civarında göçmenin olduğunu, dün Adana'daydık 110 bin civarında göçmenin olduğunu söylediler. İstanbul ve Ankara  da hesaba katıldığı zaman 2 milyonu geçen ve serbest dolaşımı olan mülteciyle karşı karşıyayız. Bunların hepsinin ihtiyaçları var. Bu ihtiyaçlarını gidermek için de Türk Kızılayı olarak elimizden geleni yapıyoruz. Sponsorlar vasıtasıyla bu ihtiyaçları gidermeye çalışıyoruz. Kendi bütçemizden de karşılıyoruz."

Akar, Kırşehir'deki yardımlara Tuzla Belediye Başkanlığının sponsor olduğunu belirtti.

Ahmet Lütfi Akar, Türkiye genelinde 13 aşevinde sahur ve iftar faaliyetleri düzenleyerek, ihtiyaç sahiplerine dağıtım yaptıklarını sözlerine ekledi.

Törene, Kırşehir Valisi Necati Şentürk ve Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı da katıldı.