Uyarı kartlarıyla "sürücülerin vicdanına" sesleniyorlar

Uyarı kartlarıyla "sürücülerin vicdanına" sesleniyorlar
Uyarı kartlarıyla "sürücülerin vicdanına" sesleniyorlar
- Kırşehir'de, araçlarını engelli rampalarının önüne park eden sürücüleri uyarmak için "Beni engellediniz", "Unutma her insan potansiyel bir engellidir" ve "Engel olma destek ol" yazılı kartlar bastıran engelliler, bu konuda farkındalık oluşturmaya çalışıyor - Bedensel engelli Fehmi Arısoy: - "Bu kartları araçların camlarına bırakıp bizi fark etmelerini beklediğimizi vurgulayarak, yaşadıklarımızı vicdanlarında hissetmelerini istiyoruz"

KIRŞEHİR (AA) - ABDULLLAH YILDIZ - Kırşehir'de kaldırımlardaki engelli rampalarının önüne park edilen araçlar nedeniyle akülü arabalarıyla rahat hareket edemeyen engelliler, bastırdıkları uyarı kartlarıyla "şoförlerin vicdanına" sesleniyor.

Kırşehir Emniyet Müdürlüğünün desteğiyle "Engel Olma Destek Ol Projesi" hazırlayan engelliler, ulaşımda karşılaştıkları sorunlara dikkati çekmeye çalışıyor.

Kentin en işlek bölgelerinden Lise Caddesi ve Cacabey Meydanı civarında kaldırımlardaki engelli rampaları önüne park edilen araçların ön camına "Bi bakar mısınız", "Beni engellediniz", "Unutma her insan potansiyel bir engellidir" ve "Engel olma destek ol" yazılı kartları bırakan engelliler, daha sonra 155 Polis İmdat Hattı'nı arayarak karşılaştıkları sorunları anlatıyor.

Bu şekilde "şoförlerin vicdanına" seslenmeye çalışan engelliler, özellikle ulaşımda yaşadıkları sorunun çözülmesini umut ediyor.

- "Farkındalık oluşturmaya çalışıyoruz"

Engellilerden Mehmet Yalçın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kırşehir Emniyet Müdürlüğünün kendilerini cesaretlendirmesiyle böyle bir uygulama başlattıklarını söyledi.

Özellikle araçlarıyla park ve kaldırım geçişlerini engelleyen sürücüler nedeniyle zor anlar yaşadıklarını ifade eden Yalçın, şöyle konuştu:

"Burada bir engelli geçiş yeri var ama haliyle biz geçemiyoruz. Arabanın sahibini beklemek durumunda kalıyoruz. Bununla ilgili Emniyet Müdürlüğümüz iş birliğiyle yaptırdığımız bu kartları, araçların camlarına koyuyoruz. Buradan geçemediğimizi gösterip, farkındalık oluşturmaya çalışıyoruz. Kartları araçların camlarına bıraktıktan sonra 155'i arayarak gerekli işlemin yapılmasını istiyoruz. Polisin işlem yaptığını da takip ederek sorunumuzla bizzat ilgileniyoruz."

Engelli Fehmi Arısoy da "Kartları sürücülerin araçlarının camlarına bırakıp bizi fark etmelerini beklediğimizi vurgulayarak, yaşadıklarımızı vicdanlarında hissetmelerini istiyoruz. Aracına geldiğinde bu kartları gören bazı sürücülerin üzüldüklerini gördüm" ifadelerini kullandı.

Arısoy, uygulamanın yaygınlaşması ve bilinir hale gelmesiyle, geçiş engellerinin kalkacağına inandıklarını kaydetti.

Kırşehir Emniyet Müdür Yardımcısı Hüseyin Tufan ise engellilerden kartlı uyarı konusunda iş birliği teklifi gelince memnuniyetle karşıladıklarını ve onlara yardımcı olmaya çalıştıklarını söyledi.

Kartların basımı için katkı sağladıklarını anlatan Tufan, bunları, başta bedensel engelliler olmak üzere isteyen her engelliye dağıttıklarını bildirdi.