Yalova'da öğretmenin kalp krizi sonucu ölmesi

Yalova'da öğretmenin kalp krizi sonucu ölmesi
Yalova'da öğretmenin kalp krizi sonucu ölmesi
- Eğitim Bir-Sen Genel Başkanı Yalçın: "Ortaya çıkan hadise, hakikaten kabul edilebilir bir hadise değildir. Yalova Valisi, öğretmenlerden özür dilemek zorundadır"

KIRŞEHİR (AA) - Eğitimciler Birliği Sendikası ( Eğitim Bir-Sen) Genel Başkanı Ali Yalçın, Yalova Valisi Selim Cebiroğlu tarafından azarlandığı iddia edilen 42 yaşındaki öğretmen Halil Serkan Öz'ün kalp krizi sonucu hayatını kaybetmesine ilişkin, "Ortaya çıkan hadise, hakikaten kabul edilebilir bir hadise değildir. Yalova Valisi, öğretmenlerden özür dilemek zorundadır" dedi.

Yalçın, sendikanın Kırşehir Şubesince bir otelde düzenlenen Genişletilmiş İl Divan Kurulu Toplantısı öncesi gazetecilere yaptığı açıklamada, Öz'ün ailesi ve eğitim camiasına başsağlığı diledi.

Eğitim camiası olarak üzüntülü bir gün geçirdiklerini belirten Yalçın, "Çünkü Yalova'da Halil Serkan Öz isimli bir öğretmenimiz, kılık kıyafet talebiyle sivil itaatsizlik gösteren ve serbest kıyafet talebiyle yürütülen sendikal eylemde, valinin kendisini aşağılaması ve hakaret etmesi neticesinde girdiği depresif durumda hayatını yitirmiştir" ifadesini kullandı.

Yalçın, kamusal alandaki yasaklara karşı mücadele ettiklerini anlattı. Bu konuda kararlı olduklarını dile getiren Yalçın, şöyle konuştu:

"Pantolonun kumaşı, kazağımızın yakası, ayakkabımızın topuk boyu, favorimiz, ense tıraşımız ve bıyığımızla ilgilenen bir yönetmeliği, bir antidemokratik dayatmayı kabul etmiyoruz. Bunun için uzun süredir sivil itaatsizlik gösteriyor, Hırvatların dünya insanlığına büyük bir lütufmuş gibi sunduğu kravat mecburiyetini yerine getirmeyerek kravat takmıyoruz. Yalova Valisi bunu bilmiyorsa bir kez daha kendisine hatırlatıyoruz. Sadece vali değil, kaymakamlar da bu konuda sivil itaatsizliğimizle ilgili çeşitli yazılar yazarak, tuhaf tuhaf yaptırımlar uygulamaya çalışıyor, bunu asla kabul etmiyoruz. Yalova Valisi'nin ortaya koyduğu tavrı uzun zamandır eleştiriyoruz. Sendika şubemiz bununla ilgili kendisiyle defalarca görüşmüş ve basın açıklaması yapmıştır. Onursal Genel Başkanımız Sayın Ahmet Gündoğdu, Sayın Valimizle görüşmüştür ama bu ısrarına ve inadına devam etmiştir. Ortaya çıkan hadise, hakikaten kabul edilebilir bir hadise değildir. Yalova Valisi, öğretmenlerden özür dilemek zorundadır."