Yaşlılara Saygı Haftası

Yaşlılara Saygı Haftası
Yaşlılara Saygı Haftası
KIRŞEHİR (AA) - Kırşehir Halk Sağlığı Müdürlüğünce, Türkiye'de 65 yaş üstü kişilerde gerçekleşen ölümlerin ana risk faktörlerinin başında sigara ve...

KIRŞEHİR (AA) - Kırşehir Halk Sağlığı Müdürlüğünce,  Türkiye 'de 65 yaş üstü kişilerde gerçekleşen ölümlerin ana risk faktörlerinin başında sigara ve alkol kullanımı, yüksek tansiyon, bilinçsiz beslenme ve hareketsiz yaşam tarzının geldiği bildirildi.

İl Halk Sağlığı Müdürlüğünce Yaşlılara Saygı Haftası dolayısıyla yapılan yazılı açıklamada, dünyada olduğu gibi Türkiye'de de 65 yaş ve üzeri nüfusun giderek arttığı, bu artışın yaşlılıkla önemli sosyal ve tıbbi sorunları da beraberinde getirdiği belirtildi.

Türkiye'de 65 yaş üstü kişilerde gerçekleşen ölümlerin ana risk faktörlerinin başında sigara ve alkol kullanımı, yüksek tansiyon, bilinçsiz beslenme ve hareketsiz yaşam tarzının geldiği vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Kişilerin mutluluğu için sağlıklı olmaları çok önemlidir. Sağlık, fiziksel açıdan olduğu kadar sosyal ve ruhsal açıdan da iyi hissetme hali olarak tanımlanmaktadır. Bu hedefe ulaşabilmek için yeterli ve dengeli beslenme, fiziksel egzersiz, sigaradan uzak bir yaşam, boş zamanları üretken bir biçimde değerlendirebilmek önemlidir. Ayrıca, yeterli ve düzenli uyuyabilmek, kazalardan korunabilmek de bu noktada önem taşımaktadır."

Açıklamada, bütün bu yaklaşımların kişilerin daha sağlıklı ve üretken oldukları yaşlılık dönemi için kolaylaştırıcı ve geliştirici öneriler olduğu belirtildi.


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  YAŞ

  ,

  Yaşam

  ,

  Beslenme

  ,

  Sigara

  ,

  sosyal

  ,

  Uzak