Yeşilay Haftası

Yeşilay Haftası
Yeşilay Haftası
KIRŞEHİR (AA) - Türkiye Yeşilay Cemiyeti Kırşehir Temsilcisi Müşerref Acer, Yeşilay'ın amacının bağımlılığa karşı farkındalık oluşturmak ve toplumu...

KIRŞEHİR (AA) - Türkiye Yeşilay Cemiyeti Kırşehir Temsilcisi Müşerref Acer, Yeşilay'ın amacının bağımlılığa karşı farkındalık oluşturmak ve toplumu eğitim yolu ile korumak olduğunu bildirdi.

Acer, Yeşilay Haftası dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, 5 Mart 1920'de kurulan Türkiye Yeşilay Cemiyeti'nin kurucularını rahmetle andığını ifade etti.

Dış güçlerin o dönemde ülkeyi kısa sürede ele geçirmek için gemiler dolusu içki getirerek, el altından özellikle gençlere dağıtmaya başladığını belirten Acer, bu durumu fark eden vatan sevdalılarının bugünkü adı Yeşilay olan Hilal-i Ahdar Cemiyetini kurarak mücadele başlattıklarını vurguladı.

Acer, Türkiye Yeşilay Cemiyeti Genel Başkanı Prof. Dr. İhsan Karaman'ın göreve başlamasının ardından, mücadelenin dünyaya yayıldığını anlatarak, şöyle devam etti:

"Türkiye Yeşilay Cemiyeti 21 ülkede teşkilatlanmaya gitti. Bu çalışmalar sonucunda, Dünya Yeşilay Federasyonu kurulma aşamasına geldi. Günümüzde Yeşilay'ın mücadele cephesi genişlemiştir. Alkol, sigara, uyuşturucu, kumar ve teknoloji bağımlılığı ile mücadele sürmektedir. En son bir de sentetik uyuşturucu çıkmıştır. En tehlikeli madde bağımlılığı budur. Çok ucuz ve erişilebilir olması hızla yayılmasını sağlamıştır. Bir defa kullandıktan sonra bağımlılık yapması kısa zamanda bazı organların iflasına neden olmaktadır. Ortalama 6 ile 8 yıl içinde bağımlılarını öldürdüğü tespit edilmiştir. Dikkat edilirse bunların, Rabbimizin bizim için yasakladığı maddeler olduğu da görülmektedir. Eğer iyi bir kul olacaksak Yeşilay'ın mücadele ettiği bağımlılıklardan da uzak durmalıyız."

Yeşilay'ın amacının bağımlılığa karşı farkındalık oluşturmak ve toplumu eğitim yolu ile korumak olduğuna işaret eden Acer, "Şimdilerde ailelerimizin en büyük sorunlarından biri de internet bağımlılığıdır. Çocuklarımız zamanlarının büyük bölümünü internet başında harcıyor ve her türlü zararlıya ulaşabiliyorlar. Bu da bizlere üzüntü veriyor" ifadelerini kullandı.

Acer, bağımlılığın, toplumların sağlıklı geleceği için büyük tehlike olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Büyüklerimizin yeni nesil için rol model olduğunu düşünürsek, özellikle anne ve babalara çok fazla görev düşüyor. Lütfen anne ve babalar, çocuklarımıza iyi örnek olalım ve varsa bağımlılığımız çocuklarımız için terk edelim. Milletimizin bağımlı olmayan, özgür, sağlıklı, kendisine ve çevresine faydalı, kişilikli, saygın ve üretken bireylerden oluşmasını istiyoruz. Halkımızın Yeşilay Haftası'nı kutluyor, bağımsız, sağlıklı ve huzurlu yaşam diliyorum."