Yunus Emre anıt mezarı başında anıldı

Yunus Emre anıt mezarı başında anıldı
Yunus Emre anıt mezarı başında anıldı
- Türk halk şairi ve mutasavvıf Yunus Emre için Kırşehir ve Aksaray valiliklerince anma programı düzenlendi - Aksaray Valisi Ataklı: "Yunus Emre'nin dünyasında kavgaya, nefrete, kin ve öfkeye asla yer yoktur. Bir gönlün kırılmasını, bir ruhun incitilmesini, ibadetlerin boşa gidişinin sebebi olarak görmektedir" - Kırşehir Valisi Şentürk: "(Terör olayları) O caniler, zalimler eğer Yunus Emre'nin dilinden konuşsalardı, duygularını yaşamış olsalardı, Yunus gibi düşünüp, söyleselerdi, bu canilikleri, aşağılıklıkları, adilikleri yapamazlardı. İnşallah sonları yakındır. Zulüm, payidar olmaz"

KIRŞEHİR (AA) - Türk halk şairi ve mutasavvıf Yunus Emre, Kırşehir ve Aksaray valiliklerince düzenlenen törenle anıldı.

Kırşehir'in merkeze bağlı Ulupınar köyü ile Aksaray'ın Ortaköy ilçesine bağlı Sırkaraman köyleri arasında bulunan Ziyarettepe mevkisindeki Yunus Emre Anıt Mezarı'nda anma programı düzenlendi.

Aksaray Valisi Şeref Ataklı, burada yaptığı konuşmada,  Anadolu 'da Türk- İslam medeniyetinin tesisinde rol oynayan, gönül dünyamızın manevi iklimine can veren, fikirleriyle adeta Anadolu'yu mayalayan çok sayıda mutasavvıf yaşadığını söyledi.

Orta Anadolu bölgesinde büyük mutasavvıfların yetiştiğine işaret eden Ataklı, Mevlana, Hacı Bektaş-ı Veli, Taptuk Emre, Yunus Emre, Ahi Evran, Somuncu Baba, Hacı Bayram-ı Veli ve Yunus Emre'nin bunlar arasında önemli isimler olduğunu vurguladı.

"Gönüller sultanı" Yunus Emre'nin ilahi aşkta büyük mertebelere ulaşmış, özünü ve ömrünü Yaradan'a adayan hakikat yolcularının en önde gidenlerinden  olduğunu dile getiren Ataklı, şöyle konuştu:

"Yunus Emre, tasavvuf dünyasının yıldızı makamına erişmiştir. Bugün itibarıyla evrensel mesajları tüm dünyaya ulaşmış, o sevgi dilinin ortak adı olmuştur. Yunus Emre, geçmişten günümüze ulaşan sesiyle bütün insanlığa hitap eden bir şair olmaktan çok daha fazlasıdır. Onun söylemleri, evrensel sevgi ve hoşgörünün en veciz hallerini oluşturmaktadır. Yunus Emre'nin dünyasında kavgaya, nefrete, kin ve öfkeye asla yer yoktur. Bir gönlün kırılmasını, bir ruhun incitilmesini ibadetlerin boşa gidişinin sebebi olarak görmektedir."

Kırşehir Valisi Necati Şentürk de Yunus Emre'nin dilini konuşmaya, söylemlerini dile getirmeye ihtiyaç olduğunu ifade ederek, son günlerde yaşanan terör olaylarına değindi.

Canilerin, zalimlerin döktükleri kanda boğulacağını vurgulayan Şentürk, şunları kaydetti:

"Bir günde 34 şehit gelirse o annelerin, babaların, eşlerin, kardeşlerin, sevgililerin, çocukların gönülleri mi yıkılır, gönülleri mi yapılır? Bunları yüce Türk milletinin idrakine bırakmışız. O caniler, zalimler eğer Yunus Emre'nin dilinden konuşsalardı, duygularını yaşamış olsalardı, Yunus gibi düşünüp, söyleselerdi, bu canilikleri, aşağılıklıkları, adilikleri yapamazlardı. İnşallah, sonları yakındır. Zulüm, payidar olmaz. İnşallah döktükleri kanlarda yok olacaklardır."

Kur'an-ı Kerim tilavetinin gerçekleştirildiği törende, Yunus Emre Şiirlerini Güzel Okuma Yarışması'nda dereceye giren şiirler okundu, Yunus Emre'nin konu edildiği tiyatro gösterisi yapıldı.

Aksaray Valisi Ataklı, Kırşehir Valisi Şentürk ve beraberindekiler, türbe alanında bulunan çilehaneyi gezdi.