2000'lerin kitap medyası

Haber: CEM ERCİYES / Arşivi

Gurur kaynağımız evladımız, 10 yaşına bastı. Radikal’de bir kitap eki için işe koyulduğumuzda bu kadar süreceği aklımıza gelmiş miydi? Hayır tabii, çünkü biz ömrüne değil içeriğine o kadar odaklanmıştık ki böyle şeylere hiç kafa yormadık. İyi de ettik. Sadece şöyle ‘medeni dünyadaki’ gibi bir kitap eki yapalım, iyi kitaplar hakkında iyi yazılar yayımlayalım, onları güzel ilüstrasyonlar ve fotoğraflarla zenginleştirelim gibi bir derdimiz vardı. ‘Biz’ dediğim Radikal Kültür Sanat, ekler servisinde çalışan birkaç kişiydik. Ama kısa sürede Türkiye ’nin kitapsever insanları biraraya geldi diyebilirim. Başka gazetelerde çalışan arkadaşlarımız dahil, bütün yazarlardan, yayıncılardan, iyi okur olan ve eli kalem tutan herkesten destek gördük. Fırsattan istifade, hepsine buradan bir kere daha teşekkür etmek isterim.
10 yılı uzun uzun değerlendirmek biraz da uzun uzun böbürlenmek gibi olacak. O nedenle rakamlara, isimlere fazla girmek istemiyorum. Zaten Radikal Kitap’a emeği geçenlerin isimleri hakikaten saymakla bitmez. Tam da eski yayıncı-yazar-okur ilişkilerinin ve kitap dünyasının değişmekte olduğu bir dönemde ilk sayımızı yayımladık. Geçen yıllar içinde Bu dönemde çok okunmuş, çok konuşulmuş, çok beğenilmiş ya da tartışılmış başta roman olmak üzere neredeyse bütün kitaplara yer verdik.
2000’li yıllarda Türkiye’de yeni bir yazar kuşağı doğdu, Türk edebiyatı Nobel aldı, Türk yazarlar dünyanın bütün dillerine çevrildi. Kürtçe yasakların arasından sıyrılıp kendi edebiyatını ortaya koydu. Farklı ilgi alanlarına yönelik daha çok kitap basılmaya başlandı. İyi yazar çok satar mı, gerçek edebiyatın reklamı yapılır mı gibi suni tartışmalar yaşandı ve bitti. Yani aşağı yukarı bir yayıncılık endüstrimiz ve çok enerjik bir edebiyat dünyamız oluştu. Bizim Radikal Kitap da bu değişimin medyası oldu. Belki de simgesi.
İşin aslı biz kendimizi kitap eki yaptırmaya kaptırmışken, onuncu yılımızın gelip geçtiğini fark ettik. İlk sayımızın çıkış tarihi 23 Mart 2001’di... Radikal Kitap için saklamaya değer bir özel 10. yıl sayısı yapmak lazım dedik ve 2000’lerin kitap medyası olarak, bu döneme odaklanan, bir haftalığına kitap tanıtımına ara veren bir sayı hazırladık.
En çok roman tanıtmış bir kitap eki olarak yazar ve eleştirmenlere ‘2000’lerin en iyi romanı’nı sorduk. Yayımlandığında büyük ilgi gören ‘Tol’, açık ara farkla anketten birinci kitap çıktı. 2000’lerde çıkış yapan yazarlar içinde en çok konuşulan isimlerden Murat Uyurkulak’a gösterilen bu ilgi benim için hiç de şaşırtıcı olmadı.
On yılın şerefine
Roman, öykü, yayıncılık sektörü, Türkçeden yabancı dillere çeviri gibi konularda yazılarla kitap dünyasında olan biteni değerlendirdik. 10. yılın şerefine, Radikal Kitap okurlarının sevdiği bazı yazar ve şairlerden birer hediye aldık, hiç yayımlanmamış şiirler ve romanlardan bölümler... Elif Şafak, Fuat Keyman, Kezban Arca Batıbeki gibi dostlarımıza da Radikal Kitap’ı anlattırdık, sağolsunlar bizi şımarttılar. Bir de hafıza tazelemek için, eskilerden 50 kapak seçtik.
Kitabın geleceğine dair coşku ve iyimserliğine bayıldığım Umberto Eco, “İşin aslı şudur ki insanlık tarihinin hiçbir noktasında bu kadar çok kitabın olduğu, kitap satan bu kadar çok yerin olduğu, bu yerleri ziyaret edip kitap satın alan bu kadar çok genç insanın olduğu bir dönem yaşanmamıştı,” diyor. İşte bu kitapçı dükkanlarını dolduran, bizim ekimizi okuyan herkese sonsuz teşekkürler.