2011'in beklenen kitapları

2011'in beklenen kitapları
2011'in beklenen kitapları

Eric Hobsbawn

ABD, Fuentes ve Oates'in yeni romanını, Salinger biyografisini ve Ronald Reagan'ın oğlu tarafından yazılan 'Babam' adlı kitabı sabırsızlıkla bekliyor
Haber: ZEYNEP HEYZEN ATEŞ - heyzen@mail.org / Arşivi

Aralık ayının özelliği geçen yılın kitaplarına bolca göz atılması. Ocak ise yeni bir yıl ve yeni kitaplar demek. İşte ABD’de bu yıl sabırsızlıkla beklenen kitaplardan bazıları.
‘Destiny and Desire’ (Kader ve Arzu), Carlos Fuentes: Geçen yıl Nobel’i alamamış olsa da tanıtım yazılarından Fuentes’in sarsıcı bir kitap yazdığı anlaşılıyor. Kıyıya vuran kesik bir kafanın anlattığı hikaye dersem sanırım yeterli olur.
‘My Father’ (Babam), Ron Reagan: Oğlunun ağzından Ronald Reagan.
‘Caribou Island’ (Caribou Adası), David Vann: Yeni olduğu halde çok beğenilen yazarlardan biri Vann; bundan sonra karşımıza daha sık çıkacağı kesin.
‘JD Salinger’ Kenneth Slawensky: New Yorker bu kitabı listeye almış. Sanırım bu yıl bolca Salinger okuyacağız.
‘A Presidential Novel’ (Başkanlık Hikayesi), Anonim: Adını vermek istemeyen birinden Obama’nın başkanlığa gelişi ve 2012 seçimleri için planları. Şimdiden kitapla ilgili bir sürü spekülasyon var.
‘A Widow’s Story’ (Dulun Hikkayesi), J. Carol Oates: Oates’in sadece adı insanı sabırsızlandırmaya yeter ama bu bir anı kitabı. Oates kocasının ölümünü anlatıyor.
‘Known and Unknown’ (Bilinenler ve Bilinmeyenler), Donald Rumsfeld: Donald Rumsfeld’in anıları.
‘Pale King’ (Solgun Kral), David Foster Wallace: Wallace hiçbir zaman Türkiye ’de sabırsızlıkla beklenen bir isim olmadı ama başta ABD olmak üzere pek çok ülkede en takdir edilen isimlerden biriydi. ‘Pale King’ ise Nabokov’un ‘Laura’sından bu güne bir yazarın ölümünün ardından yayımlanan en önemli kitap olarak görülüyor.
‘On China’ (Çin Üzerine), Kissinger: Kissinger’ın Çin ile ilgili görüşleri, değerlendirmeleri.

Filozoflar büyüteç altında
Sanatçı sanatıyla özdeş midir? Ya filozof felsefesiyle? Filozofları hayatları felsefelerine uyar mı? The Guardian’da ‘Examined Lives’ (İncelenen Hayatlar) adlı bir kitabın tanıtımı yayımlandı. Kitap, Sokrat’tan Nietzsche’ye 12 filozofun (veya 11 filozof ve Emerson’un) hayatlarına ışık tutuyor. Sanatçının sanatından ayrı tutulduğu, ayrı değerlendirildiği bir çağda yaşıyoruz. Neredeyse iki yüzyıldır kimse filozoflardan da eylemlerinin sözlerine uymasını beklemiyor –daha doğrusu uymadığında kimse şaşırmıyor diyelim. Bu kitap bize durumun her zaman öyle olmadığını, bir zamanlar filozofların hayatlarının felsefelerine ne kadar uyduğunu hatırlatan örneklerle başlıyor. Ama İncelenen
Hayatlar kesinlikle filozoflara övgüler düzen bir yapıt değil. Yazarın sözlerinden Diyojen’in “Halk içinde mastürbasyon yapmanın son derece doğal olduğunu” düşündüğünü okuyoruz. Ayrıca tarihi kayıtlara göre filozofun en az bir kere dinleyicilerinin üzerine işediği biliniyor.
The Guardian’daki eleştiriye göre yazar bu tür örnekleri küçümseyen veya yargılayan havalara girmeden vermeyi başarmış. İlginç bir kitaba benziyor, benden söylemesi.

Devrimler çağı devam ediyor
Dünyanın en etkili ve muhtemelen en yaşlı tarihçi/düşünürlerinden Eric Hobsbawm tam 93 yaşında yeni kitabını yayımlıyor. 20 Ocak’ta piyasaya çıkacak kitabın adı ‘How To Change The World, Tales of Marx and Marxism’. Son dünya ekonomik krizinden sonra alakalı alakasız herkesin adını hatırladığı Marx’ı anlatıyor Hobsbawm. Ölümünden sadece yirmi yıl sonra doğduğu, bugün hala aynı sokakta oturduğu Karl Marx için sadece geçen iki asrın değil 21. yüzyılın da düşünürü olduğunu söylüyor Hobsbawm.

Beat kuşağının son tanığı konuştu
‘Yolda’nın tekrar sinemaya aktarılması gündemdeyken, Beat kuşağının belki de yaşayan son tanığı Carolyn Cassady. The Independent’a konuştu. ‘Yolda’ya ilham veren unutulmaz serseri Neal Cassady’nin ikinci karısı olan Carolyn, şu sıralar 87 yaşında ve İngiltere’de yaşıyor. ‘Yolda’nın Dean Moriarty adlı kahramanına ilham Neal Cassady ile birlikte, Beat yazarlarıyla epey dostluk etmiş. Ama kendisi bir Beat hayranı değil. “Nereden yine gündeme geldiler anlamıyorum. Okullarda çocuklar bu kitapları okuyor ama açıkçası ben arkadaşım olmasa Jack Kerouac’ı okumazdım,” diyor. Allen Ginsberg’i bir beceriksiz olarak hatırlıyor. William Burroughs ise ‘Bir WASP (beyaz Anglosakson) sürtük olduğu için kendisiyle ömrünün son on yılı boyunca konuşmamış.

Milenyum’a devam
Tüm dünyada çok satan, filme uyarlanan ve bir de Hollywood versiyonunun çekilmesi planlanan Milenyum serisinin devamını yazarın eşi yazacak. Kitabının mürüvetini göremeden bu dünyadan göçüp giden Stieg Larsson’un hayat arkadaşı Eva Gabrielsson, yarım kalan dördüncü romanı tamamlamak niyetinde olduğunu açıkladı. ‘Millennium, Stieg and Me’ adlı kitabı yeni yayımlanan Gabrielsson, “Zaten Steve ve ben çoğunlukla birlikte yazardık,” dedi.

Kütüphanemi kapatma!
İngiliz hükümetinin kültürel harcamalardan yaptığı kesintiler, kütüphanelerin kapanmasına neden oluyor. Güney İngiltere’deki Milton Keynes kenti sakinleri kütüphanelerinin kapatılmasına karşı, sıkı bir protestoya girişti. Facebook’tan organize olan üyeler, aynı anda 15’er kitap ödünç alarak kütüphanenin bütün raflarını boşalttı. Amaç, 5 ve 90 yaşındaki kent sakinlerini birarada görebileceğin tek ortak mekan olan kütüphaneyi açık tutmak.