Annem beni şaşırtınca...

Annem beni şaşırtınca...
Annem beni şaşırtınca...
'Başka Bir Anne'deki küçük kızın annesi, diğer çocukların annelerinden çok farklı. Acayip fikirleri var; baharın gelişini kutlamak için arabasını çiçeklerle süslemek ya da yağmurda balıkları gezmeye çıkarmak gibi
Haber: ASLI TOHUMCU - asli@aslitohumcu.com / Arşivi

Bir tek anne babalar mı utanır çocuklarından! Çocukların da ebeveynlerinden utandığı olur, illa ki olmuştur! Kılık kıyafet ya da tavır hasebiyle, verilmeyen izinler nedeniyle (ki bu konuda benden daha sıkıntılı çocuk vallahi yoktur dünya üzerinde; neredeyse ‘evet’in anlamını unutuyordum), meslek ya da gelir durumu, yani sahip olunan veya olunamayan imkânlar nedeniyle, oldukları ya da olamadıkları kişiler nedeniyle…
Benim şansım, apartman topuklu ayakkabıları, İspanyol paça pantolonu, çiçekli bluzu ve kelebek güneş gözlükleriyle, kimselerin gençlikte ve renklilikte eline su dökemediği bir anneye sahip olmaktı sanırım. Saatlerce hiç sıkılmadan oyun oynayabilmesi, hikâyeler uydurması ve beni de uydurmaya teşvik etmesi, çocukla çocuk olabilmesi, en hoşlanmadığı fikrimi bile insanların karşısında cengaverce savunması… Ama işin en güzel yanı, benim annem olmasıydı sanki, birbirimizi bulmuş ve olduğumuz gibi sevmiş olmamızdı.
Can Çocuk’un yeni şekeri ‘Başka Bir Anne’ isimli resimli öyküdeki küçük kızın, her akşam son ders zili çalmaya yakın, küt küt atıyor kalbi. Annem acaba bugün ne giyindi, “Ya yine beni şaşırtırsa” endişesiyle... Çünkü küçüğün annesi, diğer çocukların annelerinden her açıdan çok farklı. Bir kere renkli giyinmeyi seviyor, sonra acayip fikirleri var; baharın gelişini kutlamak için arabasını çiçeklerle süslemek ya da yağmurda balıkları gezmeye çıkarmak gibi. Hele bir pantolon koleksiyonu var ki, değme tasarımcının ağzını açık bırakır! Zaten sanki sokakta herkes annesine bakıyormuş gibi geliyor ona; rengârenk eteklerine ya da kıvrık saçlarına…
Bunun üzerine başlıyor düşünmeye bizimki, Ali’nin annesi gibi bebeğini gezdiren bir anne olsa keşke annesi. Ama yok, o zaman hep bebekle ilgilenecek. Beril’in annesi gibi sade etekler giyse peki? O zaman da bisikletle dolaşamayacak. Ela’nın annesi gibi hep topuklu ayakkabı giyse. Boşver, ağaçlara tırmanamadıktan sonra! Ufaklık sonunda annesini olduğu gibi sevdiğini fark ediyor da Allah’tan, annesi kendine başka ‘iş’ aramaktan kurtuluyor!
Zaman zaman her anne babanın geçtiği kamuoyu yoklamasından geçip geçmediğinizi merak ediyorsanız, farklılıklarımızın bizi biz yaptığına güzel bir örnek arıyorsanız veya birbirimizi olduğumuz gibi sevmenin daha hoş bir şey olduğunu söylemek istiyorsanız çocuğunuza, ‘Başka Bir Anne’ sizin için biçilmiş öykü! Bir çocuğun öykülemesini aratmayan ve lafı hiçbir şekilde uzatmayan dili, birden çok resim tekniğinin kullanıldığı, her biri bir sanat harikası renkli sayfaları (düğmeden araba tekerleri, mezuradan ya da kare bulmacadan pantolonları) ve resimlerin, hikâyedeki karşıtlıkları vurgulamaya yardımcı oluşuyla (diğer annelerin renksizliğinin ve tektipliğinin çuval rengi eteklerle vs. vurgulanması) çocukların kapağını kolay kolay kapatamayacakları bir kitap .
Üstelik, teması itibarıyla başka bir baba, başka bir abi, başka bir abla ya da kardeş, arkadaş çeşitlemesi üzerinden de okunabilir, üzerinde konuşulabilir bir öykü. Çocuğunuzun kendisini farklı hissedişlerine bile yardımcı olabilecek bir okuma yapabilirsiniz ‘Başka Bir Anne’ ile. Yalınlığı ve kısalığı sadece ilk okuma çağındaki çocukların okuma keyfini yaşamasına izin veren türden değil, çok daha küçük yaş grubundaki çocukların da öyküyü rahatlıkla takip etmesine yardımcı olacak türden.
İzninizle ben bu kitabı, şimdilerde altmışına merdiven dayamış annemin pembe saçlarını kabullenebilmek için bir kez okuyadurayım, siz de bu güzel öyküyü veledinize yüksek sesle okuyarak bir serüveni paylaşmanın tadını çıkarın. Öykünün sonunda, küçük okuyucunun annesiyle yapmayı sevdiği bir şeyi çizmesi için açılmış alana çizilecek resimler, belki de yeni bir serüvenin başlangıcı olacaktır. Kesinlikle olacaktır. 

BAŞKA BİR ANNE
Sandra Albukrek, Sebban Leyla Navaro
Can Çocuk
2011, 36 sayfa
9.5 TL.