Aramızdaki dinozorlar!

Aramızdaki dinozorlar!
Aramızdaki dinozorlar!
'Dinozor Koyu', dinozorları ince detaylarıyla anlatıyor. Maceralar, Tom'un ailesinin bir deniz fenerine taşınmasıyla başlıyor. Tom, Deniz Feneri Koyu'nda kendi gibi dinozor meraklısı Jamie ile tanışıyor ve bakın neler oluyor
Haber: NERGİS AKKORLU / Arşivi

Yaşasın! Dinozorlar tekrar aramızda! Dinozor Koyu Serisi son dönemde yurtdışında en çok ses getiren, aileler tarafından en çok beğenilen çocuk kitaplarından. Rex Stone’un yazdığı, Mike Spoor’un çizerliğini üstlendiği macera serisi, yaratıcılığı geliştirdiği ve araştırma duygusunu çocuklara eğlenceli bir şekilde aşıladığı için anne-babalar tarafından tercih ediliyor. Çocuklar da aksiyon dolu bir hikâye okurken, dinozorların büyüleyici dünyasından yeni yeni şeyler öğreniyor.
Dinozor Koyu Serisi’nin ilk altı kitabı, ‘Geç Kratese Dönemi’ dinozorlarını ince detaylarıyla -boyu, ağırlığı, koşma hızı, beslenme türü- ancak sıkmadan anlatıyor. Yıllar boyunca çocukların severek takip edeceği aksiyon dolu macera, Tom’un ailesinin, bir deniz fenerine taşınmasıyla başlıyor. Dinozorları çok seven ve her yerde dinozor fosili bulmak için araştırma yapan Tom, Deniz Feneri Koyu’nda kendi gibi dinozor meraklısı Jamie ile tanışıyor ve sekiz yaşındaki bu iki çocuk çok geçmeden yakın arkadaş oluyor. Birlikte bölgeyi araştırmaya çıktıkları bir gün tesadüfen, zamanda geriye gitmelerini sağlayan sihirli bir mağara buluyor ve tam 65 milyon yıl öncesine gidiyorlar. Dinozorlar zamanına!
Daha sonradan Dinozor Koyu ismini verecekleri bu yerde, bazı dinozorların bilinenin aksine çok ama çok sevimli olduğunu görecekler, tabii bazılarınınsa son derece aç!.. 

Tüm dünyadan yoğun ilgi
Dinozor Koyu Serisi’nin ilk altı kitabı olan ‘Kertenkele Kralın Saldırısı’, ‘Üç Boynuzlu Canavarın Saldırısı’, ‘Zırhlı Yaratıkların Yürüyüşü’, ‘Kanatlı Sürüngenin Uçuşu’, ‘Hızlı Hırsızın Yakalanışı’ ve ‘Dev Sürüngenlerin Kaçışı’nda Tom ve Jamie maceradan maceraya koşarken onlara, Wanna adında küçük bir dinozor da tüm sevimliliğiyle eşlik ediyor. ‘Geç Kratese Dönemi’ kitaplarını, ‘Jura Dönemi’, ‘Triasik Dönemi’ ve ‘Permian Dönemi’ kitapları izleyecek.
Altışar kitaptan oluşacak her bir dönemde, macera dönemlere özgü değişik dinozor türleri ile şekillenecek ve son hızla devam edecek. Ancak Dinozor Koyu gibi, severek okunan ve akılda kalan kitapların en önemli özelliği sadece eğlenceli ve kolay okunabilir çocuk kitabı olmamaları. Pedagojik açıdan incelenmiş, içerikleri yoğun bir araştırmanın sonucu oluşturulmuş, çizimleriyle sanatsal boyut kazanmış ve anlattıklarıyla evrensel bir nitelik kazanmış kitaplar olmalarından kaynaklanıyor.
Seri yukarıda saydığımız kriterler doğrultusunda hazırlanmış olduğu için hem çocuklar hem de anne-babalar tarafından tüm dünyada yoğun bir ilgi görüyor. Bu serinin kitaplarının aslında modern bir fabl olduğunu bile söylemek yanlış olmaz. Günümüz için her ne kadar demode olmuşsa da aslında bir o kadar da popüler bir tür. Çocuklara mesaj verme –ama bunun yaparken gereğinden çok didaktik olmamalı- dürtüsüyle insan dışındaki canlıların konuşturulması, kişileştirilmesi ise demode dediğimiz bu türü ayakta tutuyor ve doğru bir amaç için çağa göre değiştiriyor, şekillendiriyor. Dinozor Koyu, çağlar öncesinde varolmuş devasa canlıların nasıl beslendiği, onların zamanında dünyanın nasıl olduğu, o zamanlardan günümüze hâlâ yaşayan canlıların bulunup bulunmadığı gibi soruları cevaplarken okuyanları da kendine bağlayan çağdaş, sanatsal resimler içeren, popülerliğini uzun yıllar yitirmeyecek, oldukça tatmin edici bir seri.

DİNOZOR KOYU
Rex Stone, Resimleyen: Mike Spoor
Çeviren: Engin Karadeniz, Artemis Yayınları
2011, her bir kitap 80 sayfa ve 8 TL.