Aşk ve ölüm: Gazze

Murat Sabuncu, 'Gazze - Mahsuscuktan Bir Aşk Hikâyesi'nde, kendi dünyasının kabuklarını kırarak Gazzelilerin acılarına kulak kesiliyor
Haber: SERKAN KARA - serkankaramalla@gmail.com / Arşivi

Gazze’den her gün yeni bir ölüm haberi geliyor. Dünya , toprakları kanla sulanan bu şehrin ‘rutin’ acılarını haber bültenlerinden takip ediyor. Kimileri, belki birkaç saniyeliğine hüzünleniyor. Kimileriyse önemsemiyor olup biteni. Şairin de dediği gibi, “İnsanlar hangi dünyaya kulak kesilmişse öbürüne sağır!”
Milliyet Gazetesi Ekonomi Müdürü Murat Sabuncu, ‘Gazze - Mahsuscuktan Bir Aşk Hikâyesi’ isimli kitabında, kendi dünyasının kabuklarını kırarak Gazzelilerin acılarına kulak kesiliyor.
31 Mayıs 2010’da yaşanan Mavi Marmara baskınından sonra Gazze için yazılanları okurken az ve yüzeysel bir bilgiye sahip olduğunu gören yazar, Birleşmiş Milletler tarafından 2009 yılında yayınlanan Goldstone Raporu’nun rehberliğinde, “Gazze’yi Gazzeliler gibi hissedebilmek için” çıkıyor yola. İlk bölümü Gazze izlenimlerine ayrılan kitabı üç bölüme ayırmak mümkün. Kitabın ikinci bölümünde yazarın insanüstü çabasıyla hayata tutunan ve Türkiye ’nin ‘mavi bebek’ olarak tanıdığı Seraj Abu Ajaarad’ın hikâyesi anlatılıyor. Üçüncü bölüm olarak değerlendirilebileceğimiz son kısımda ise yazar güncel bir konuya değiniyor. Mısır’daki halk devriminin Filistin’e nasıl bir etki yapacağını anlatan yazar, Müslüman Kardeşler örgütünün lideri Muhammed Bedii’nin, “Başkenti Kudüs olan Filistin devletinin kurulmasına katkı sağlanmalı” sözlerinden yola çıkarak şu analizi yapıyor: “Bu demeç önümüzdeki dönemde Ortadoğu’da yeni bir çatışmanın da habercisi. Müslüman Kardeşler’in yeniden güce kavuşması Mısır’ın Gazze’ye açılan Refah kapısını şartsız-koşulsuz sonuna kadar açması anlamına gelir. 

Kimse savaş istemiyor
Bu şekilde İsrail’in bölgeye koyduğu ve Mübarek’in de desteğiyle rahat şekilde uyguladığı ambargo sona erer. Mısır’ın son 50 yıllık tarihine bakıldığında ülkedeki her darbe-devrimden sonra İsrail ile bir savaş yaşanmış. Kimse yeni bir savaş olmasını istemiyor. Çünkü sonuçta olan masum insanlara oluyor. Ancak Mısır devrimi bölgede dengeleri değiştirecek bir yapı gösteriyor. Bu noktada Türkiye’de tavrını belirlemeye çalışıyor.” 

Kaderi ölüm olan çocuklar
Murat Sabuncu, Türkiye’nin tavrını ‘Tayyip Erdoğan’ın Duruşu’ başlığı altında hem kendi gözlemlerinden hem de Mısır’daki halk ayaklanmasını Radikal gazetesi için takip eden Amr Şalakani’nin izlenimlerinden yola çıkarak irdeliyor. Bu iki ismin aktardıklarından net bir sonuç çıkıyor ortaya: Mısırlı devrimciler, konuşmalarını büyük bir heyecanla takip ettikleri Erdoğan’ın refaha kavuşmalarında önemli bir rol oynayacağına inanıyorlar. Türkiye’ye ve Erdoğan’a duyulan sevgi sadece Mısırlı devrimcilerle de sınırlı kalmıyor. Yazar, kitabın pek çok yerinde, bölgedeki insanların Türkiye kimliği taşıyanlara davranışlarındaki ayrıcalıktan bahsediyor.
Yazar, yola çıkmadan önce Gazze’ye yazdığı mektubunda, politik tutumları bir kenara bırakarak ‘masum çocukların katledildiği şehir’de yaşananları samimi bir şekilde sorguluyor: “Sen Gazze olduğun için mi seviliyorsun, yoksa Ortadoğu’nun anahtarı olduğun için mi? Politikacılar, örgütler, sivil toplum gönüllüleri, film yapımcıları… Seni anarak bağıra çağıra konuşanlar… Bir gün var olup bir gün yok olanlar… “Hani küçükken ‘mahsuscuktan’ hayatlar yaşardık ya. İşte ben sanki bütün o ‘koca koca adamlar’ seninle ‘mahsuscuktan bir aşk yaşıyormuş gibi’ düşünüyorum. Rol yapıyorlarmış gibi hissediyorum. Yanılmayı çok istiyorum…”
‘Gazze-Mahsuscuktan Bir Aşk Hikâyesi’, öyle sıradan ‘gittim, gezdim, geldim’ kitabı değil! Gazeteci olmanın getirdiği ‘geçiş üstünlükleri’ de yok bu kitapta. Tam aksine, sıradan insanlar nasılsa Murat Sabuncu da öyle sınır kapılarında. Ortadoğu’nun sıcağı, ter kokusu, ölüm korkusu, açlık, geride bırakılanlar, geçmişe dönük kişisel hesaplaşmalar, özlemler… ve tüm bunları unutturan Gazze topraklarına geçebilme umudu! Gazze’ye birkaç günlük bekleyişin ardından ‘resmi yollarla’ giren Sabuncu, yıllardır İsrail ablukası altında yaşam mücadelesi veren insanların neler çektiğini görebilmek için şehrin sokaklarını karış karış adımlıyor. 

GAZZE
Mahsuscuktan Bir Aşk Hikâyesi
Murat Sabuncu
Alfa Basım Yayın
2011
185 sayfa
10 TL.