Balerin pabucu yarım...

Balerin pabucu yarım...
Balerin pabucu yarım...
Bussell, baleyi ve peri masallarını bir araya getiriyor. Ünlü bale eserlerinin karakterleriyle yaratılmış bir diyara giden kızların maceralarını sunuyor
Haber: ZEYNEP HALİS / Arşivi

Başbalerin Darcey Bussell’ın bale bilgisini ve sevgisini çocuklarla paylaşmayı hedeflediği bu kitaplar, hem çocuklara baleyi sevdirmesi hem de erken yaşta ileride daha ciddi entelektüel zenginliklere dönüşebilecek bir birikimin temelini atması açısından önemli. Sihirli Balerin Serisi’nin kitapları gerçek baleleri, gerçek bale hareketlerini ve gerçek örnekleri içeriyor. Bu kitapları okuyan kız çocuklarının aklında balenin tütü giymekten fazlası olduğuna dair ufacık bir fikir oluşması, bahsi geçen baleleri merak etmeleri ve birbirini izleyen kitaplardan oluşan bu keşfetme sürecinden keyif almaları yegâne amaç.
Sihirli Balerin’deki maceralar bir çift kırmızı bale pabucuyla başlıyor. İlk kitapla birlikte Defne’nin pabuçları giyip Sihirli Diyar’a gidişine ve maceradan maceraya koşuşuna şahit oluyoruz. Altı kitapta bir, maceraların kahramanı olan kız büyüdüğünden yerini bir başkası alıyor. Böylece çocuklar farklı farklı karakterlerle özdeşleşme ve daha zengin bir karakter yelpazesiyle tanışma şansı yakalamış oluyorlar. 

Sihirli dünyaya adım atarken…
İlk kahramanımız Defne Duran balerin olma hayali kuran bir kız. Ne yazık ki pek çok aile gibi onun ailesinin de kızlarını bale okuluna yollayacak kadar parası yok. Bu durum, elbette Defne’nin daha da kararlı olmasına yol açıyor, bulduğu bütün bale kitaplarını okuyor, kendi kendine bale pozisyonlarını çalışıyor ve odasında tek başına kaldığında bale kitabını açıp Fındıkkıran gibi meşhur balelerden sahneleri inceliyor. En büyük özlemiyse bir gün Madam Za-Za’nın Bale Okulu’na giden kızlar gibi olabilmek…
Defne’nin hayalinin gerçekleştiğini duymak kimseyi şaşırtmayacaktır. Bir gün gizlice okulu gözetlerken Madam Za-Za’ya yakalanan Defne, bale öğretmeni tarafından okula davet ediliyor. Defne’nin yoksul olduğunu anlayan Madam Za-Za, ona öğrencilere katılması için izin vermekle kalmayıp bir çift de kırmızı bale pabucu hediye ediyor.
İlk altı kitap , yukarıda da belirttiğimiz gibi Defne’ye odaklanıyor. Küçük kız hem gerçek dünyada hem de Sihirli Diyar’da dansın büyüsünü keşfediyor ve altıncı kitabın sonunda bale pabuçlarını Gül’e devrediyor.
Gelelim kahramanların yolculuk ettikleri Sihirli Diyar’a… Sihirli Diyar genç okuyucuların gerçek balelerden karakterlerle tanıştıkları bir dünya . Fındıkkıran’dan, Sindrella’dan, Kuğu Gölü’nden karakterler ve bu balelerin konuları böylece okuyucuya öğretilmiş olunuyor. Ayrıca birinci pozisyondan beşinci pozisyona, bale pozisyonları ve arabesk, demi-plie ve piruet gibi bale hareketleri de resimli açıklamalarla öğretiliyor.
Serinin yazarı olan Darcey Bussell, gerçek bir başbalerin. Bale öğrencileri için geç bir yaş kabul edildiği halde on üç yaşında Londra Kraliyet Bale Okulu’na kabul edilen Bussell, mezun olduğunda hemen Kraliyet Balesi’ne kabul edilmiş. 2007’de emekli olduğundan beriyse opera sanatçısı Katherine Jenkins ile birlikte Viva La Diva adlı müzikal bir gösteride dans ediyor ve bale sevgisini çocuklarla paylaşmasını sağlayan, çoğu best-seller listelerine girmiş kitaplar yazıyor. Bu serinin Türkçeye kazandırılması sürecinde izlenen yolun özellikle altını çizmekte fayda var. Bu projede ilginç bir yol izlenmiş ve çevirmen, Şiir Şentekin adlı sekiz yaşında bir okuyucuyla birlikte çalışmış. Bale terimleri gibi detaylar da söz konusu olduğundan, genç okuyucuların metne nasıl yaklaşacaklarını bilmek ve onların yaklaşımına göre gerekli düzenlemeleri yapmak ön planda tutulmuş. Bazı zorlukları beraberinde getirse de bu yöntemin gerçekten verimli sonuçlar doğurduğu görülüyor. Böylece serideki kitapların çocuk kitaplarında sık rastlanan çeviri sorunlarından mustarip olmaması için önemli adımlar atılmış ve gerçekten de piyasada rastlananların çok üzerinde bir çalışma ortaya çıkmış.

SİHİRLİ BALERİN
Defne ve Sihirli Bale Pabuçları
Defne ve Sihirli Kelimeler
Defne ve Maskeli Balo
Defne ve Cam Ayakkabılar
Defne ve Peri Kızı
Defne ve Doğum Günü Gösterisi
Darcey Bussell
Çeviren: Zeynep Heyzen Ateş
Artemis Yayınları
2011
her bir kitap 96 sayfa ve 8 TL.