Başlarını birbirlerinin omzuna dayıyorlardı

Başlarını birbirlerinin omzuna dayıyorlardı
Başlarını birbirlerinin omzuna dayıyorlardı
Vivet Kanetti'nin 'Bana Modern Türkün Tarifini Yapabilir misin Kaan?'ı yeniden yayımlandı. Kitap, Türkiye'nin batı karşısındaki tutumunu gözler önüne serdiği için sosyolojik bir metin olarak da okunmalı
Haber: SAMED KARAGÖZ / Arşivi

İnternet, özellikle Twitter ve Facebook gibi sosyal paylaşım siteleri, her geçen gün etkisini arttırıyor. Sadece ülkemizde değil özellikle bugünlerde Arap Baharı’nın yaşandığı Ortadoğu coğrafyasında yaşanan olayların çıkışında ve protestocuların haberleşmesinde bu tarz siteler son derece etkili bir rol oynadılar. Ama yakın zaman kadar sosyal paylaşım sitelerinden önce bu işlevi forumlar dolduruyordu. Gerçi forumlar hâlâ internet kullanımında büyük yer kaplasa da etkinliğini biraz sosyal paylaşım sitelerine kaptırmış durumda. 

Forumlar dünyası
Türkiye ’nin belki de en nev-i şahsına münhasır yazarlarından, sadece yazdıklarıyla değil çevirdiği kitaplarla ve son dönemlerde fikir önderliğini yaptığı özellikle medyadaki tüm ayrımcı, cinsiyetçi, homofobik ve ırkçı yaklaşımlara karşı yürüttüğü Defne Devrimi hareketiyle de dikkatleri çeken Vivet Kanetti’nin ilk baskısı 2009 yılında Kanat Yayınları’ndan çıkan ‘Bana Modern Türkün Tarifini Yapabilir misin Kaan?’ isimli eserinin yeni baskısı geçen günlerde Everest Yayınları tarafından yayımlandı. Kitabın içindeki çizimler ise Kanetti’nin merhum eşi, ünlü ressam Ömer Uluç’a ait.
Bu romanında Kanetti, yazının başında belirttiğim forumlar dünyasına el atıyor. Bunu yaparken ülkemizde de son derece meşhur olan, ilgi ve merakla takip edilen Biri Bizi Gözetliyor adıyla sunulan yarışmanın bir benzeriyle bir araya getiriyor. Romanın büyük çoğunluğu yarışmanın yeni sezonu hakkında izleyicilerin forumlarda yaptığı yorumlardan oluşuyor. Bu yazışmalara ilaveten aynı zamanda yarışmacılardan bir tanesi olan gazetecilik yapan Emine’nin gözünden, daha doğrusu günlüğünden, olanları ve içinde bulundukları atmosferi anlamamıza yardımcı oluyor. Zira kitabın ilk bölümü Emine’nin yarışmaya katılma süreciyle başlıyor. Yarışmanın amacı kanal tarafından açıklanmamıştır. Ama kanalın gedikli izleyicileri bu sırrı çözmeye kararlıdır. Ama yarışmacılar, yarışmanın AB’nin Türkiye’ye katılması için bir tarih verene kadar yarışmayı devam ettirme kararı alıyorlar. 

Yazarın en siyasi romanı
Kitap sadece bir roman olarak değil Türkiye’nin batı karşısındaki tutumunu gözler önüne serdiği için sosyolojik bir metin olarak da okunmalı. Bir mülakatında Vivet Kanetti’nin ‘Bana Modern Türkün Tarifini Yapabilir misin Kaan?’ için “En siyasi romanım” dediğini de belirtmekte fayda var. Kitaptaki kahramanlar kendilerini konumlandırırken Batı’yı merkeze almış durumdalar. Batı’yı seven ve Batı’nın sevilmesi gerektiğini düşünen de, Batı’nın bizim düşmanımız olduğunu düşünen de her türlü farklı ideolojilere sahip herkes kendini Batı üzerinden konumlandırmaktadır. Batı merkezli konumlanma bazı izleyicilerde bilinçli bir şekilde yapılmaktayken bazılarındaysa bilinçaltının baskısıyla gün yüzüne çıkmakta. Türkiye’nin son zamanlarında yaşanan olaylar tartışılırken de genel bir durum değerlendirmesi ve/veya bir tespit yapılırken de arka planda hep iki yüz küsur yıldır devam eden batılılaşma macerası yer almakta. Yarışmacıların amaçları zaten farklıdır. Bazıları flört etmek için oradayken, bazıları milyonlara hitap edebilme imkânı, söyleyecek sözü olduğu için oradadır.
Forum sakinleri arasında ünlü edebiyatçıları ve sanatçıları da görürüz: Edip Cansever, Nurullah Ataç, Cemal Süreya, Behçet Necatigil, Ömer Uluç bunlardan birkaçı.
Sanal kumar sitelerinde vakit geçirerek ‘Kırık Zarlar’ı, forumlarda yaptığı gözlemlerle ‘Bana Modern Türkün Tarifini Yapabilir Misin Kaan?’ı yazan Kanetti’nin aktif ve yoğun bir şekilde kullandığı twitterdan hareketle benzer bir roman yazıp yazmayacağı benim için ayrı bir merak konusu.

BANA MODERN TÜRKÜN TARİFİNİ YAPABİLİR MİSİN KAAN?
Vivet Kanetti
Everest Yayınları
2011, 238 sayfa, 14 TL.