Bir beden meselesi

Bir beden meselesi
Bir beden meselesi
'Mememi Seviyorum' aslında sadece kadınları değil tüm insanları bedenlerini sevmeye ve iyi bakmaya çağırıyor. Sevil Öz memeyi anlatmakla başlıyor işe
Haber: GÜLDEN AKKOYUN / Arşivi

Bedenlerimize iyi bakmak, önce onları sevmek, sahiplenmek ve çok iyi tanımaktan geçiyor. Uzun yıllarını hem bir hekim hem de sivil toplum lideri olarak meme kanseri ile mücadeleye adayan Genel Cerrah Dr. Sevil Öz’ün kitabının adı tam da bunu söylüyor. Memelerinize iyi bakmak için önce onları sevmeniz gerekiyor. Meme, ilk besin kaynağımız, tutku, estetik, şefkatin ifadesi ve maalesef yüzyılın en korkutucu hastalığı kanserin önemli bir hedefi.
Dr. Sevil Öz kitabında memenin tarihçesinden yola çıkarak, sosyal ve psikolojik anlamından başlıyor meseleyi anlatmaya. Anadolu, Roma ve Yunan tanrıçalarından ve Amazonlardan bahsediyor. Hatta diyor ki, “Paganizm ile Hıristiyanlık çekişmesi sırasında tanrıçalar dini semboller olarak ortadan kalkmıştır. Tanrıçalarla birlikte kadınlar da toplumda değerlerini yitirmeye başlamışlardır. Zaman içinde, kadınlar evde oturan, örtünen ve çocuk doğuran konuma getirilmişlerdir.” Kitap tarihten çok sayıda ilginç detay içeriyor: “Özellikle Roma döneminde kadınlar eşleri tarafından çocuklarını emzirmemek konusunda baskı gördüler ve sütannelik geleneği gelişti. Emzirmek hem memeleri bozuyordu, hem de kocasına ilgisini azaltıyordu.”
Yazar, çağlar boyu örtülerek, metalaştırılarak, görsel bir unsur haline getirilerek özellikle modern zamanlarda giderek daha da yabancılaştığımız bedenlerimizin bize ait olduğunu ancak sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kaldığımızda hatırlıyoruz diyor bir anlamda.
‘Mememi Seviyorum’ aslında sadece kadınları değil tüm insanları bedenlerini sevmeye ve iyi bakmaya çağırıyor. Bilmek ve tanımak korkuyu ve yabancılaşmayı azalttığından önce memeyi tanımakla başlıyoruz kitaba. Memenin birincil işlevinde bahsediyor önce; emzirmeden. Memeyi ve meme kanserini daha iyi anlıyoruz giderek. Kitapta dram, gözyaşı ve hüzünlü öyküler yok. Kitabın daha karşılaştığınızda sizi iyileştireceğini hissettiğiniz doktorlardan birinin elinden çıktığı apaçık ortada. Bu biraz benim reklamım olmuş doğrumu bu yaklaşım?
Kitabın en önemli özelliği meme kanseri konusunda olumlu ve bilgilendirici tonda müthiş bir kaynak olması. Meme kanserine karşı alınabilecek önlemlerden başlayarak, kendi kendine muayene ve takip, tedavi süreci, memenin yeniden yapılması, meme estetiği gibi başlıkları içeriyor. Dahası bugüne kadar sadece bazı insan öykülerinde yer (bunu anlamadım) verilen “aile desteği” kavramının ne demek olduğunu açıklıyor. Hatta ailenin de desteğe ihtiyacı olduğunu hatırlatıyor ve yol gösteriyor. Kariyer yapmakta olan kadınların tedavi ve çalışma süreçlerini nasıl birlikte yürütecekleri konusunda da rehberlik ediyor.
Dr. Sevil Öz, bir hekim olmasına rağmen Nasreddin Hoca’nın fıkrasına da yer veriyor: Nasreddin Hoca evinin damında biriken diz boyu karları sabah namazı sonrası küremeye başlamış. Bir ara dengesini kaybederek damdan düşüp bayılmış. Komşuları koşuşmuşlar. Birisi: “Çabuk bir doktor çağıralım.” Diğeri: “Aman bir kırıkçı bulalım.” Öteki: “Sırtlanıp doktora görürelim”, derken, kargaşada ayılan Hoca acıyan belini tutatarak “bırakın münakaşayı, çabuk bana daha evvel damdan düşmüş birini bulun demiş.
Dr. Sevil Öz damdan düşenin halinden en iyi damdan düşenin anlayacağına inanan bir hekim olarak tıbbi tedavi yaklaşımlarının yanı sıra sosyal dayanışmanın önemine inanıyor. Kitabında da özellikle kanser hastalarının olşuturacağı hasta gruplarının sorunların aşılmasında rehberlik özelliğine dikkat çeken Sevil Öz, bu tür dayanışma derneklerine üye olunmasını da öneriyor. Dr. Sevil Öz halen Yaşam Sevinci Derneği YASEV’in kurucularından. Aynı zamanda hekim arkadaşları ve hastaları ile birlikte www.meme_kanseri.biz web sitesi aracılığıyla da meme kanserli hastalara hem hastalık ile ilgili hem de psikolojik destek veriyor.
Dr. Sevil Öz, dünyanın en ünlü kalp cerrahlarından Prof. Dr. Mehmet Öz’ün kuzeni. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi 1986 mezunu olan Dr. Sevil Öz, aynı fakülteden genel cerrahi uzmanlığını aldı. Uzmanlık öncesi ve sonrası dönemlerde İngiltere, Almanya ve ABD ’de meme hastalıkları konusunda çalıştı. İki kız çocuğu annesi. Hastalarını iyileştirmeye, dernek çalışmalarıyla onlara rehberlik etmeye devam ediyor. Yazar bundan sonra da yazmaya ve paylaşmaya aralıksız devam edeceğini söylüyor.

MEMEMİ SEVİYORUM
Sevil Öz
Remzi Kitabevi
2011, 184 sayfa
12.5 TL.