Bir macera hem de Beyoğlu'nda

Bir macera hem de Beyoğlu'nda
Bir macera hem de Beyoğlu'nda
Sara Şahinkanat 'Beyoğlu Macerası' ile şehirlerin güdük bir fondan olmaktan öteye geçip bir roman kahramanına dönüşemediği çocuk edebiyatımızın, bence çok ihtiyaç duyduğu bir şeyi gerçekleştirmiş
Haber: ASLI TOHUMCU - asli@aslitohumcu.com / Arşivi

Son dönemin yeni, genç ve verimli yazarlarından Sara Şahinkanat. Çocuklar için üretirken çalakalemlikten kesinlikle uzak duran, hikâye seçimleri ve öyküsünü ele alış şekliyle bence fark yaratan bir yazar. Feridun Oral’ın resimlediği ‘Yavru Ahtapot Olmak Çok Zor’ta, varoluş şeklinden bıkmış ve bir yılanbalığına dönüşmeyi dileyen yavru ahtapot Nino’nun hikâyesini anlatmıştı örneğin. Kışları sekiz eldiven ve sekiz delikli mont giymekten sıkılıp yorulan Nino, yuvası çökmek üzere olan bir yılanbalığını ve onun yavrularını kurtarınca ahtapot olmaktan gurur duymaya başlıyordu. Biz de böylelikle, doğadaki her canlının varoluşunun bir nedeni olduğunu mu anlıyorduk sanki, eh tabii bir de, Nino’nun kendinden hoşnutluk duymaya başlamasına da seviniyor, ne işe yaradığımızı sorguluyorduk.
Aynı işbirliğinin ürünü ‘Maymun Kral’ da şapka çıkarmaya değer elbet ama… Masallarda kötülenmek canına tak eden bir anne kurtla yavrusu üzerinden kurguladığı ‘Kim Korkar Kırmızı Başlıklı Kız’dan?’ adlı masalının kapağını açtığımız vakit, Ayşe İnan Alican’ın ayrıntı zengini desenlerinden gözünüzü alabilirseniz eğer, Şahinkanat’ın bir çocuğun hayata hazırlanmasına dair, masal formunu sorgulayan, hatta yer yer dalga geçen bu masalını defalarca okumaktan sıkılmıyorduk.
‘Beyoğlu Macerası’ ise Sara Şahinkanat’la Ayşe İnan Alican’ın yeni harikası. Şehirlerin güdük bir fondan olmaktan öteye geçip bir roman kahramanına dönüşemediği çocuk edebiyatımızın, bence çok ihtiyaç duyduğu bir şeyi gerçekleştirmiş Şahinkanat bu kitapta. Beyoğlu’nu başrolde, krallar kraliçeler gibi ağırladığı, adım adım gezdiği ve tarihi yerleri hakkında ilginç bilgiler verdiği kitabının bir gezi rehberi ya da bir Beyoğlu ders kitabı olması tuzağına düşmemiş ama…
Birçok çocuk ve yetişkinden oluşan, bilmece ve gizemleri çözmeye, İstanbul ’da yaşayan kültürleri ve var olan tarihi eserleri tanımaya bayılan Bilgi Avcıları merkezden gelen yeni bir görevle işe koyuluyorlar. Bu kitapta tanıştığımız bilgi avcısı Sinan adında bir çocuk ve onun görevlerindeki en büyük yardımcısı, akıllı köpeği Gezgin. Sinan’ın çok önemli bir mektubu, çok önemli birine ulaştırması gerek, ama tabii önce bu önemli mektubu şifre avcıları denen, bilgi avcılarının peşine düşüp define arayan bir başka gruba kaptırmadan bulmalı.
Sinan’a gelen ilk gizli görev mektubundan ilk ipucu ve onunla birlikte şifreleri çözmesine yardımcı olacak bir anahtar çıkıyor. Kitabın arka kapak içinden biz okuyuculara da ikram edilen bu anahtar çok havalı ve teşvik edici. Sinan ve Gezgin, Taksim Meydanı’nda başladıkları gizli görevlerinde Hacı Abdullah Lokantası, Fransız Konsolosluğu, Rumeli Pasajı, Ağa Camii, Galatasaray Hamamı, Çiçek Pasajı, Balık Pazarı, Saint Antoine Kilisesi, Galata Mevlevihanesi, Galata Kulesi gibi nice güzel ve tarihi durağa uğruyorlar. Her durak başlı başına bir hikâye elbette, ama Şahinkanat okuyucularıyla her mekânın en ilgi çekici ve dikkate değer ayrıntılarını paylaşmayı başarıyor.
Sonunda gizli mektuba ulaşma görevi tamamlanıp kahramanlarımız aynı yollardan bu defa tramvayla geçerken kapanıyor kitap, okuyanın damağında da güzel bir Beyoğlu gezisinin tadı kalıyor. Sara Şahinkanat’ı bize eğlenceli ve heyecanı gizli görevden ziyade görülen yerlerde saklı bir macera yaşattığı için tebrik edeceksek, Ayşe İnan Alican’ı da bunca tarihi mekânı çocuklar için desenleme cesareti ve desenlemedeki başarısı için tebrik etmek gerek. Bu iki kişiden biri eksilse kitap da muhakkak eksik kalırdı!
Umarım Sara Şahinkanat önümüzdeki günlerde bilgi avcılarını hem İstanbul’un farklı semtlerinde (tarihi yarımada olsun, lütfen, lütfen!) hem de Türkiye ’nin farklı şehirlerinde gezdirmek için kolları çoktan sıvamıştır. Çünkü bu çabasının edebiyatı olduğu kadar tarihi ve kültür turizmini de çocuklarla yakınlaştıracağına şüphe yok.

BEYOĞLU MACERASI
Bilgi Avcıları Gizli Görevde
Sara Şahinkanat
Resimleyen: Ayşe İnan Alican
Yapı Kredi Yayınları
2011, 68 sayfa
15 TL.