Bir yoga yolculuğu

Bir yoga yolculuğu
Bir yoga yolculuğu
Defne Suman 'Mavi Orman'da, yoga aracılığıyla kendini arayaşını deneyimleri eşliğinde anlatıyor
Haber: ZEHRA İPŞİROĞLU / Arşivi

Gipo’yu tanıyor musunuz? Gipo, insanların düşlerini çalan iğrenç bir yaratık. Ona elinizi uzattığınız anda kolunuzu kapar, giderek büyür, şişer; sonunda sizi öyle bir ele geçirir ki, siz siz olmaktan çıkarsınız. Ama ona karşı koymayı ne kadar başarırsanız, o kadar ufalır, küçülür, sonunda da belki sönüp gider. Bence gene de onu bütünüyle çıkartamazsınız yaşamınızdan. Uyanık olmanız gerekir, çünkü pusuda bekler, zayıf bir noktanızı yakaladığı anda da saldırıya geçer. Gipo, içimizdeki gizli polis. (‘Düş Hırsızlarına Karşı’ kitabımın başkişisi). Defne Suman’ın iç yolculuğunu anlattığı ilk kitabı ‘Mavi Orman’ı okurken, şu sevimsiz yaratık bir an bile çıkmadı aklımdan.
Gipo’ya sırtınızı dönüp giderseniz, onu yaşamınızdan radikal bir biçimde silip atarsanız ne olur? Saygın bir ailenin kızı olan Defne Suman Boğaziçi Üniversitesi’nde Nilüfer Göle’nin asistanıyken, dahası bu eliter hocanın Jaguarını park etmek şerefine bile erişmişken, geride bir yığın hayal kırıklığı, üzüntü, kaygı ve öfkeyi bırakarak çekip gidiyor büyük bir yüreklilikle. Annesinin, babasının yaşamını değil de, kendi yaşamını yaşamak için gidiyor. Onu bekleyen pırıl pırıl bir geleceği hiçe sayarak…
Yoga öğreniyor Tayland’da. Yogaya gönül bağlamış bir kadına duyduğu sevgi ve hayranlıkla yepyeni bir yol açılıyor yaşamında. Gerçeklerden kaçış mı, yoksa kendi olma, kendini keşfetme yolunda sabır ve süreklilik isteyen uzun bir arayış mı?
‘Mavi Orman’da Yoga aracılığıyla yaşadığı deneyimlerinden yola çıkarak başkalarının dayattığı düşünce ve duygu kalıplarını bir bir kırarak kendini arayaşını anlatıyor yazar. İlk adım egonun Gipo’nun egemenliğinden yavaş yavaş kurtulması. Beklentilere güle güle diyebilme cesareti. 

Gerçek sevginin keşfi
Sözgelimi sevgi kavramı üstünde düşünelim. Sevgi adına çoğu kez sadece kendi egomuzu tatmin etmiyor muyuz? Bu sevginin her türünde anne- çocuk ilişkisinde, arkadaşlıklarda, dostluklarda, dahası erkek - kadın ilişkisinde bile böyle değil mi? Karşımızdakine sahip çıkıyoruz, onu yönlendirmeye çalışıyoruz ve onun bize kul köle olmasını bekliyoruz. Bir de bu tür bir baskıyı sevgi diye adlandırıyoruz. Örneğin erkek-kadın ilişkisinde kıskançlık gibi ilkel bir duyguyu bile sevginin kanıtı olarak görüyoruz. Sevgi adına kendimizi de çevremizi de ne çok kandırıyoruz.
Önce insanın kendi ego’sunu aşarak kendi içindeki “ben”i ya da süper egoyu ya da tanrısal gücü keşfetmesiyle başlıyor her şey. Ben bu gücü hissedebilmişsem içimde, beklentilerimi, onaylanma duygumu aşabilmişsem, kendi içimde huzur ve dengeyi bulabilmişsem, o zaman gerçek sevgiyi keşfetmişim demektir. O zaman sevgiyi öyle bir yakalayabilirim ki, onunla öyle bir bütünleşebilirim ki, başkaları da bundan fazlasıyla alabilirler paylarını. Uzakdoğu felsefesi Yogadan Reiki’ye kadar çeşitli yöntemler ve tekniklerle bunu öğretiyor. Defne Suman da çok sevdiği ve evlendiği arkadaşı Kokia aracılığıyla hastalık, ölüm gibi çok zor yaşantılarla hesaplaşarak sevgi yolundaki çalkantılı arayışını anlatıyor. Ölüm bilinci, yani yaşarken de ölümü akıldan çıkartmamak yaşama, yaşadığımız ana sımsıkı sarılmamızı sağlıyor. 

Bir parmak bal
Gitmek büyük ama çok büyük bir cesaret… Defne Suman, gitmenin öyküsünü anlatıyor.
Yıllar sonra bir yere ait olma duygusuyla ülkesine Yoga hocası olarak geri döndüğünde ise yeni yaşamına ilk adımını atıyor ürkekçe. Göçebelik dönemi sona ermiş artık. Yeni bir yaşam kurulacak. Acaba Gipo gene depara, ün gibi vaatlerle çıkacak mı karşısına, ağzına bir parmak bal çalıp onu kendi olma yolundan çıkaracak mı? Pek sanmam, ‘Mavi Orman’ Defne Suman’ın çok şeyi aşabilmiş olduğunu gösteriyor çünkü. Ama gene de belli olmaz, çünkü toplumdışında alternatif yaşamların sürdüğü yerlerde Gipo’nun izine pek rastlayamasak bile, onun varlığının toplumun içinde, dahası merkezinde tüm gücüyle sürdürdüğünü unutmamamız gerekiyor. Bu nedenle Gipo’nun tuzağına düşmeden toplumda var olabilmek, farklı bir duyarlığı, yani bir tür farkındalığı koşulluyor sanırım.’Mavi Orman’ aslında Yogayı anlatıyor, Yoganın dönüştürücü gücünü. Ama gündeme getirdiği varoluşsal sorunlarla sadece Yoga ve Uzakdoğu felsefesiyle ilgilenenlere değil, yaşam üstüne düşünmek isteyen herkese sesleniyor.

MAVİ ORMAN
Defne Suman
Kuraldışı Yayınevi
2011, 216 sayfa, 15 TL.