Bond ve Holmes dönüyor

Haber: ZEYNEP HEYZEN ATEŞ - heyzen@mail.org / Arşivi

Biri casus, diğeri dedektif. Ortak noktaları ise yazarlarının uzun yıllar önce ölmüş olması. Ama hepimizin bildiği gibi artık yazarların ölmesi karakterlerin ölmesi anlamına gelmiyor, hele de bu karakterler James Bond ve Sherlock Holmes gibi ekonomik değeri yüksek, geçen yıllar içinde hayran sayıları azalmamış kahramanlarsa. Elbette yazarı ölmüş bir karakter söz konusu olduğunda iş, haydi yeni maceralar yazdıralım demekle bitmiyor. O maceraları yazacak uygun bir yazar bulma meselesi var.
Holmes’ün yeni macerasını yazması için seçilen yazar, gençlik/macera romanlarıyla tanınan Anthony Horowitz. Conan Doyle’un varisleri tarafından seçilen ve yaptığı basın açıklamasıyla “Bir ikonun sorumluluğunu devralmaktan duyduğu gururu” dile getiren yazarın romanı eylül ayına yetiştirmesi bekleniyor. Bir ara not olarak belirtelim, bu Holmes’ün ilk dirilişi değil. Conan Doyle, Holmes’ü bir kere daha öldürmüştü, ama karakter o kadar popülerdi ki okuyucuların baskısıyla onu yeniden diriltmek zorunda kaldı.
Bond ise ayrı hikâye. Geçen yıllarda Kingsley Amis, Sebastian Faulks ve Charlie Higson tarafından yeni James Bond romanları yazıldı, kimi beğenildi kimi vasat bulundu, hiçbiri Hollywood’un ilgisini çekmedi. Bu yüzden Ian Fleming’in varisleri bu sefer ABD ’li Jeffrey Deaver’i denemeye karar verdiler. The Guardian’ın haberine göre mayısta yayımlanması planlanan ‘Carte Blanche’ (Açık Çek) isimli roman günümüzde geçiyor ve Orta doğuda yaşananlarla ilgili.

Salinger, 60 yıl sonra
Daha önce yine bu sayfada Fredrik Colting tarafından ‘Çavdar Tarlasında Çocuklar’ romanının devamı olarak yazılan ama Salinger’in şiddetle karşı çıktığı ‘Altmış Yıl Sonra’ ile ilgili gelişmeleri yazmıştım. 76 yaşındaki Bay C’nin huzurevinden kaçışını anlatı kitap telif kanunları ve mahkemeler yüzünden ABD ve Kanada’da satışa çıkarılamamış, İngiltere ’deyse sınırlı sayıda baskıyla okuyuculara ulaşmasına karar verilmişti. Ama anlaşılan işler daha da karışmış. İngiltere gazetelerinin kültür sanat sayfalarındaki haberlere göre mahkemeler ne derse desin Colting’in romanı uluslararası pazarda satılabilecekmiş gibi görünüyor, yani kitap ABD ve Kanada hariç altı ülkede okuyucularla buluşacak.
The Guardian’dan David Barnett bunu fırsat bilip gayri resmi devam romanlarını okuyuculara hatırlatmış: Jane Eyre’den Deli Bayan Rochester’ı anlatan enfes Jean Rhys romanı ‘Saragasso Sea’, Daphne du Maurier’nin Rebecca’sının devamı olan –ve eleştirmenlerin başarılı bulduğu- 2001 tarihli Sally Beauman’ın Rebecca’nın Hikayesi, Austen ve Bronte karakterlerini içeren birçok roman –zombili versiyonları dahi olduğunu hatırlatalım-, Henry James’in ‘Ambassadors’ romanının devamı olan Cynthia Ozick imzalı ‘Foreign Bodies’ romanları verilen örnekler arasında.
Elbette bir romandan karakterlerin izinli/izinsiz yeni bir yapıtta geçmesi sadece yeni yazarın eski yazarı sömürmesi/eski yazardan beslenmesi anlamına gelmiyor. Bazı örneklerde o karakterden bahsetmek daha çok yazara saygı sunmak niteliğinde. Verilebilecek en bilinen örneklerden biriyse zaman makinesi kavramını ortaya atan ve zamanda yolculuğu bugünkü popülaritesine ulaştıran HG Wells. Pek çok bilim kurgu yapıtında Wells’in adı geçiyor ama amaç Wells adından para kazanmak değil, çoğunlukla yazarı onurlandırmak.
Bir de Trevanian mahlasıyla yazan Rodney William Whitaker başyapıtı ‘Şibumi’nin devamı var. Don Winslow’dan ‘Satori’. Şibumi ya da Nikolai Hel, Bond’u, Bourne’u, Homles’ü cebinden çıkarabilecek bir karakter. Katil, aşık, zen ustası. Ne yazık ki diğer karakterler gibi ikona dönüşme şansı yakalayamamış bir roman kahramanı, belki de bu yüzden yeni bir macerasının olduğunu duymak beni heyecanlandırdı. (Yazar, yeni romanı sevmemek için elinden geleni yaptığını çünkü kendini Şibumi’ye ihanet ediyormuş gibi hissettiğini yazmış. Ama sonunda pes ederek romanın başarılı olduğunu itiraf etmiş, anlaşılan Satori oldukça başarılı bir roman.)
Barnett tüm bunları yazarken elbette önemli bir detayın altını çizmiş –bahsi
geçen romanların hepsi telif kapsamı dışında, Salinger’ın serbest kalmasınaysa daha yıllar var.


  ETİKETLER:

  ABD

  ,

  İngiltere

  ,

  Kanada

  ,

  Hollywood

  ,

  Guardian

  ,

  sanat

  ,

  kitap