Bu kitap size kötü bir şey yapmaz!

Edebiyata mizahla yaklaşan Lange, İncil de dahil edebi ya da kutsal sayılan her yapıtla utanmadan, sıkılmadan bir güzel kafa bulunabileceğini gösteriyor
Haber: RIZA KIRAÇ / Arşivi

90’lı yıllarda ‘Blöfçünün El Kitabı’yla malumatfuruşluk yapmak modaydı. Bu dizide edebiyattan, politikaya her alanda hap bilgiler, sloganlar vardı. “Entel ortamlarda mahcup olmayın, siz de söze girin”, diyordu. O kitapları kimler aldı, kimler okudu bilmiyorum ama dönemin ‘ideolojisini’ temsil etmesi açısından önemliydi. Üstelik işe çok ciddi yaklaşıyorlardı! Aslında bu serinin farklı versiyonları hâlâ devam ediyor, bu kez işin içine ‘çizgi’ de giriyor.
Başka çizgi romanlara benzemez
Son üç dört yıldır revaçta olan çizgi romanlar ve ‘roman’ olmayan ama derdini çizgiyle anlatan kitaplarda çeşitlilik aldı başını gitti. Bu kitaplardan biri de Henrik Lange’ın klasik kitapların hikâyesini sadece üç karede özetleyen ama bunu yaparken mizahı unutmayan ‘Acelesi Olanlar İçin 90 Klasik Kitap ’. Ancak ‘acelesi olanlar’ bu kitabı okuduktan sonra, klasik romanlar üzerine malumatfuruşluk yapmayı umuyorlarsa beklentileri kursaklarında kalacak. Çünkü esas olarak edebiyata mizahla yaklaşan Lange’ın kitabı, İncil de dahil edebi ya da kutsal sayılan her yapıtla utanmadan, sıkılmadan bi güzel kafa bulunabileceğinin göstergesi. Lange, mizahını yaptığı klasik kitapları kendi beğenisine göre seçmiş. Belli ki Bret Easton Ellis’in Amerikan Sapığı, David Morrell’in İlk Kan, Charles Bukowski’nin Factotum’u onun için klasik kitaplar arasında. 

Klasikleri çizgiyle okumak
Edebiyatla içli dışlı olan herkes ilk gençliğinde okuduğu klasik yapıtlara bir gün dönüp hepsini yeniden okuma düşü kurar. Ve aslında o okuduğu kitaplardan birini kendi kendine anlatmaya çalışsa gerçekten söyleyebilecekleri iki satırı geçmez. Ancak okuduğumuz her klasik romanın atmosferi bir yoluyla bilincimize kazılıyor. Acelesi Olanlar İçin 90 Klasik Kitap’ın sayfalarını çevirdikçe klasik kitaplardan aklımda kalanların atmosferler dışında gülünç denilebilecek ayrıntılar olduğunu fark ettim.
Okumaya başladığım ilk yıllarda elimden düşmeyen kitapların hemen hepsi çizgi romandı. Zagor, Kızılmaske, Conan, Tommiks ve çoğu western hikâyesi olan diğer çizgi romanlar. Okuma alışkanlığı edinmemin yanı sıra görsel algımın gelişmesinde etkisi olduğunu düşündüğüm o çizgi romanlardan neredeyse hiçbirinin hikâyesini hatırlamıyorum. Şimdi dönüp o çizgi romanları okumaya niyetlendiğimde garip bir şekilde sıkılıyorum ama edebiyat dünyası için olmasa bile benim okuma zevkimde yer eden klasik denilebilecek kitapları okurken aynı zevki alabiliyorum. Bu herkes için böyle olmayabilir elbette. İyi roman ve öykü kadar iyi çizgi romanlar da insanın zihninde güzel bir yerde konaklayabiliyor.
Kitabın çaktırmadan yaptığı en önemli oyunbozanlık ise özellikle polisiye roman severleri ilgilendiriyor. Katilin kim olduğunu son karede öyle güzel söylüyor ki Henrik Lange, hem doğru hem yanlış yeri işaret ediyor!
Acelesi Olanlar İçin 90 Klasik Kitap, bugünlerde yeniden klasiklere dönme derdinde olup nereden başlayacaklarını kestiremeyenler için de bir fikir verebilir ya da vermez, bu çok önemli değil. Yine de aslında çizgi roman okumaktan zevk alanlar için öncelikli bir tercih.

ACELESİ OLANLAR İÇİN 90 KLASİK KİTAP
Çizer-Yazar:
Henrik Lange
Çeviren: Aslı Kurtsoy Hısım, Say Yayınları
180 sayfa, 8.5 TL


  ETİKETLER:

  Mayın

  ,

  kitap

  ,

  Edebiyat