Bursa'da 10 yıllık zaman

Bursa'da 10 yıllık zaman
Bursa'da 10 yıllık zaman

Yekta Kopan

Bursa Kitap Fuarı bu yıl 10 yaşında. TÜYAP ve Yayıncılar Birliği'nin birlikte düzenlediği fuarın teması Bursa'yı Yazmak. Yarın kapılarını açacak fuara 265 yayınevi ve 600 yazar katılacak

Bursa Kitap Fuarı bu yıl 10. yaşını kutlamaya hazırlanıyor. Yarın başlayıp 18 Mart’a sürecek olan fuarın konusu “Bursa’yı Yazmak”. 265 yayınevi ve sivil toplum kuruluşunun katılacağı fuarda dokuz gün süresince 76 kültür etkinliği ve imza günlerinde 600 yazar okurlarıyla bir araya gelecek.
Bursa, Üstün Dökmen, Can Dündar, Cemil Kavukçu, Murat Gülsoy, İpek Çalışlar, Ayfer Tunç, Ahmet Ümit, Yekta Kopan, Cüneyt Ülsever, Canan Tan gibi yazarları ağırlayacak.
TÜYAP Bursa Fuarcılık A.Ş. ve Türkiye Yayıncılar Birliği işbirliğiyle düzenlenen fuarın adresi ise Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi. 

Hollanda da fuarda
31. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı’nın Onur Konuğu olan Hollanda tüm yıla yayılan etkinlikler kapsamında Bursa Kitap Fuarı’na da katılıyor. Hollanda standında Hollanda edebiyatından Türkçeye çevrilen kitaplar var. Fuar, 10-17 Mart arasında 10.00-19.30, kapanış günü olan 18 Mart 10.00-19.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir. Fuara giriş ücretsizdir. 


ETKİNLİK TAKVİMİ

10 Mart Cumartesi
ÇEKİRGE SALONU
14.00-15.00
Söyleşi: “Azrail Aynası “
Konuşmacı: Cüneyt Ülsever
15.15-16.15
Panel: “Avrupa’da Irkçılık”
Yöneten: Mustafa Şenyurt
Konuşmacılar: Aydın Cıngı, Ercan Karakaş
16.30-17.30
Söyleşi: “Bursa’da Yazanlar, Bursa’yı Yazanlar”
Konuşmacılar: Mehmet Akif Ertaş, Ferit Durmuş, Nuri Demirci, Hilmi Haşal
17.45-18.45
Panel: “Dil Devriminin 80.Yılında Ortak Dilin İtildiği Karanlık”
Yöneten: Sedat Sever
Konuşmacılar: İbrahim Dizman, Yusuf Çotuksöken, Hakan Akdoğan

CUMALIKIZIK SALONU
14.00-15.00
Söyleşi: “Çocukların Gözünden Cemil Kavukçu’nun Bursa’sı”
Yöneten: Hakan Akdoğan
Konuşmacılar: Cemil Kavukçu ve Şahinkaya Koleji Öğrencileri
15.15-16.15
Söyleşi: “Kızıl Pençe Karabekir’in Gözüyle Yakın Tarihimiz”
Konuşmacı: Mustafa Armağan 16.30-17.30
Söyleşi: “Nasıl Okur Olunur?”
Konuşmacı: Sedat Sever
17.45-18.45
Söyleşi :”Evrensel Eşit Kuyruklu Canlı”
Konuşmacı: Nusret Kaya

11 Mart Pazar
ÇEKİRGE SALONU
12.00-13.00
Söyleşi: “Dini Dünya İşlerine Karıştıralım Mı?”
Konuşmacı: Mustafa Akyol
13.15-14.15
Söyleşi: “2012 Astroloji”
Konuşmacı: Nuray Sayarı 14.30-15.30
Söyleşi: “Kaçın Demokrasi Geliyor!”
Konuşmacı: Banu Avar
15.45-16.45
Söyleşi: “AB-D Emperyalistlerinin Suriye Saldırısı ve İşçi Sınıfımızın Görevleri “
Konuşmacılar: Ali Rıza Küçükosmanoğlu, Gürdal Çıngı
ı
17.00-18.00
Panel: “Anayasa ve Siyaset”
Yöneten: Mustafa Şenyurt
Konuşmacılar: Ertuğrul Yalçınbayır, Mehmet Genç, Yahya Şimşek
18.15-19.15
Söyleşi: “VE’nin Serüveni”
Konuşmacılar: Halime Yıldız

CUMALIKIZIK SALONU
12.00-13.00
Söyleşi: “Yargılanan Gazetecilik”
Konuşmacı: İlhan Taşcı
13.15-14.15
Söyleşi: “Bir Roman Kahramanı Olarak: Fatih Sultan Mehmed”
Konuşmacı: Ahmet Ümit
14.30-15.30
Panel: “Yerel Yönetimler Türkçenin Kirletilmemesi İçin Neler Yapıyor? “
Konuşmacılar: Mustafa Bozbey, Sevgi Özel
15.45-16.45
Söyleşi: “Küresel Vicdan”
Konuşmacı: Mehmet Altan
17.00-18.30
Panel: “Araştırmalarla Bursa’yı Biriktirmek: Yılmaz Akkılıç Bursa Araştırmaları Ödülü”
Konuşmacılar: Mustafa Bozbey, Doğan Hızlan, Nuri Kolaylı, Neslihan Dostoğlu, Yener Akkılıç

ULUDAĞ SALONU
11.00-11.45
Söyleşi: “Kitap Okuma Psikolojisi”
Konuşmacı: Murat Tunalı
12.00- 13.00
Söyleşi: “Şiir Türkiye’nin Neresine Dokunur”
Konuşmacı: Ömer Erdem
13.15-14.15
Söyleşi: “Eser Yazarın Aynası Mıdır?”
Konuşmacılar: Faruk Duman, Behçet Çelik, Nilüfer Kuyaş, Semih Gümüş
15.45-16.45
Söyleşi: “Kent Ölürken Şehir Direnecek” Yücel Balku Üzerine
Konuşmacılar: Murat Gülsoy, Ayfer Tunç

12 Mart Pazartesi
ÇEKİRGE SALONU
13.15-14.15
Söyleşi: “Eğitimde Akıllı Tablet ve Dijital İmkanlar”
Konuşmacılar: Adem Zeyrek, Zübeyir Tercan
14.30- 15.30
Söyleşi: “Bursa Cezaevi’nin Ufak Tefek Taşları”
Yöneten: Şaban Akbaba
Konuşmacılar: Tahir Şilkan, Hacı Tonak, Güney Özkılınç
15.45-16.45
Söyleşi: “Bursa’yı Yazdılar”
Konuşmacılar: Hilmi Haşal, Nuri Demirci, Ceyhun Erim, Ahmet Günbaş, Rahmi Emeç, Erol Büyükmeriç
17.00-18.00
Söyleşi: “Şiiriyle Birlikte Şairini de Yitireceğe Benzeyen Lirizmle Nereye Kadar?”
Konuşmacılar: Nuri Demirci, Hilmi Haşal, Mehmet Akif Ertaş
18.15- 19.15
Söyleşi: “500 Yıllık Bir Yalan-Alevilik”
Konuşmacı: Süleyman Diyaroğlu

13 Mart Salı
ÇEKİRGE SALONU
12.00-13.00
Söyleşi: “Çakalkaplan İle Güzel Çağ Üzerine Söyleşi”
Konuşmacılar: Alaattin Topçu, Ferhan Topçu
13.15-14.15
Söyleşi: “Sevimli Bir Aile Tarihçesi: “Kuuzu ve Lunapark Ailesi”
Konuşmacı: İrem Uşar
14.30-15.30
Söyleşi: “Medyanın Hayatımız ve İnsan İlişkileri Üzerindeki Etkisi”
Konuşmacı: Ayşenur Yazıcı
15.45-16.45
Şiir-Dinleti: “Güneşi Öpmek İçin - Kadından Barışa”
Kadın ve Barış İzlekli Şiirler
Yöneten: Zübeyde Seven Turan
Halide Yıldırım, Gülsüm Cengiz, Z.Betül Yazıcı, Gülsün Işıldar, Hilal Karahan, Çiğdem Ülker, Belma Alper, Nedime Köşgeroğlu, Zehra Çam, Sedef Kandemir, Sultan Su Esen, İkbal Kaynar, İclal Tiryaki, Perihan Baykal, İncila Çalışkan, Ayşe Yamaç
17.00-18.00
Söyleşi: “Romanda Bursa”
Konuşmacılar: Nursel Aras, Şaban Akbaba, Pelin Yılmaz, Ceyhun Erim

14 Mart Çarşamba
ÇEKİRGE SALONU
13.15-14.15
Söyleşi: “ Macera ve Felsefe: “Kayıp Rüyacı”
Konuşmacı: Aslı Der
14.30-15.30
Şiir- Dinleti: “Şairler Geçidi”
Yöneten: Güney Özkılınç
Katılımcı Şairler: Halide Yıldırım, Hilmi Haşal, Betül Yazıcı, Muharrem Sönmez, Gülsün Işıldar, Süreyya Güven, Nuri Demirci, Güney Özkılınç, Meral Demir, Nursel Aras, Cüneyt Özkurnaz, Ayhan Genç, Nazife Altın, Aydın Uysal, Nalan Çelik, Gökhan Cengizhan, Halil İbrahim Özcan, Ömer Ediz Yoraz
15.45-16.45
Şiir Dinletisi – Söyleşi: “Kadın ve Şiir”
Konuşmacılar: Mehmet Sabri Kılıç, Ünal Kar, Mübeyyen Sarnıç, Aynur Açıkgöz, Ensar Emir, Halim Akın
17.00-18.30
Söyleşi ve Sinevizyon Gösterimi: “Türk Sinemasının Bursa’da Çekilen ilk Köy Filmi: Aysel Bataklı Damın Kızı”
Yöneten: Nursel Aras
Konuşmacılar: Güney Özkılınç, Turan Çalay

15 Mart Perşembe
ÇEKİRGE SALONU
11.00-12.00
Okuma Etkinliği: “Lili ve Yedi Çocuğu ile Kitap Sineması”
Konuşmacı Tülin Kozikoğlu
12.15-13.00
Müzikli Söyleşi, “Çocuklarla Renkli Düşler”
Konuşmacı: Halime Yıldız
Müzik: Dilek Görgülü
13.15-14.15
Söyleşi: “Uzayın Derinliklerine Davet: “Uzayda Bir Yatılı Okul”
Konuşmacı: Suzan Geridönmez
14.30-15.30
Söyleşi: “Bursa’nın Öykü Yüzü”
Yöneten: Şaban Akbaba
Konuşmacılar: Nursel Aras, Süreyya Akçay Güven, Şafak Baba Pala, Pelin Yılmaz
15.45-16.45
Söyleşi: “Yılmaz Akkılıç’ın Sabırlı Uğraşı: Bursa Ansiklopedisi”
Konuşmacılar: Saruhan Ayber, Mümin Ceyhan, Hacı Tonak
17.00-18.00
Panel: “Darbeler ve 12 Eylül Yargılaması”
Yöneten: Sönmez Targan
Konuşmacılar: Cemil Orkunoğlu, Gökalp Eren, Hacı Tonak

16 Mart Cuma
ÇEKİRGE SALONU
12.00-13.00
Söyleşi: “Masalcı Abla“ Konuşmacı: Gamze Alıcı
13.15-14.15
Söyleşi: “Listeler, Gençlik ve Edebiyat”
Konuşmacı: Mine Soysal
14.30-15.30
Panel: “Şehir, Yazar, Çocuk”
Yöneten: Nur İçözü
Konuşmacılar: Gülten Dayıoğlu, Mehmet Güler
15.45-16.45
“Palto”
Yazan: N.GOGOL
Yöneten ve Uyarlayan: B.Seçkin Kaymaz
Müzik: Güzel Günler Göreceğiz, Dokumacı Kızlar, Lüküs Hayat
17.00-18.00
Söyleşi: “Biyografisine Sığmayan İki Kadın Halide ile Latife”
Konuşmacı: İpek Çalışlar

ULUDAĞ SALONU
12.00-13.00
Söyleşi: Dizeler Arası Bursa
Konuşmacılar: Müslim Çelik, Egemen Berköz
13.15-14.15
Söyleşi: “İkinci Yeni Şiirlerinde Kadın İmgesi”
Yöneten: Pelin Yılmaz
Konuşmacılar: Muhsine Arda, Betül Yazıcı, Perihan Baykal
14.30-15.30
Söyleşi: “Doğumunun 110. Yılında Nâzım’ın Güncelliği Üzerine”
Konuşmacılar: Tahir Şilkan, Güney Özkılınç
15.45-16.45
Söyleşi: “Tekin Sönmez Tekin Sönmez’i Anlatıyor”
Konuşmacı: Tekin Sönmez
17.00-18.00
Panel: “Şair ve İktidar”
Yöneten: Gülsüm Işıldar
Konuşmacılar: Gülseli İnal, Z. Betül Yazıcı
18.15-19.15
Panel: “Çinikitap’ın Cini”
Yöneten: Muharrem Sönmez
Konuşmacılar: Nuri Demirci, Fehmi Enginalp, Şaban Akbaba, Hilmi Haşal, Halide Yıldırım

17 Mart Cumartesi
CUMALIKIZIK
SALONU
15.15-16.15
Söyleşi: “Behiç Ak ile Çize Yaza Gülümseten Öyküler”
Konuşmacı: Behiç Ak

ÇEKİRGE SALONU
12.00-13.00
Söyleşi: “Çocuk ve Gençlik Kitaplarında Ötekileştirme ve Şiddet”
Konuşmacılar: Gülsüm Cengiz

13.15-14.15
Söyleşi: “Aşk Varmış, Aşk Yokmuş”
Konuşmacı: Mine Kırıkkanat

14.30-15.30
Söyleşi: “Şiir ve Politika İlişkisi”
Konuşmacı: Bejan Matur

15.45-16.45
Söyleşi: “Anadolu’da Kadınların Altı Bin Yıllık Şiirli Tarihi”
Konuşmacılar: Gülsüm Cengiz, Nuray Sancar, Aba Müslim Çelik

17.00-18.15
Şiir ve Öykü Dinletisi: “Edebiyatın Ortak Dili Şiir ve Öykü”
Yöneten: Aydın Şimşek
Katılımcılar: Yusuf Yağdıran, Tülay Güzeler, Ayşen Aydoğan,Barış Çelimli, Gül Aydi, Arzu Ebru Özağaç

18.30-19.30
Söyleşi: “Piraye İçin Yazılmış: Saat 21–22 Şiirleri”
Yöneten: Halil İbrahim Özcan
Konuşmacılar: Güney Özkılınç, Hilmi Haşal, Şaban Akbaba, Nuri Demirci

ULUDAĞ SALONU
13.15-14.15
Söyleşi: “Yüreğim Seni Çok Sevdi ile Bursa’yı Yazmak”
Konuşmacı: Canan Tan

14.30-15.30
Söyleşi: “Orhan Kemal’in Hayatı ve Yapıtları”
Konuşmacı: Işık Öğütçü

15.45-16.45
Panel: “Dil Derneği’nin 25.Yılında Soruyoruz: Dilin Kirletilmesi Kimlerin İşine Yarıyor”
Yöneten: Hakan Akdoğan
Konuşmacılar: Hülya Küçükaras, Bekir Yurdakul, Öner Yağcı, Nadir Gezer

17.00-18.00
Söyleşi: Tasavvuf Kitaplardan Öğrenilir mi? 18.15-19.15
Söyleşi: “Bursa’da Suç Edebiyatı”
Konuşmacı: Cenk Çalışır

18 Mart Pazar
ÇEKİRGE SALONU
13.15-14.15
Panel: “Bursa’da Yazmak”
Yöneten: Zeynep Terzioğlu
Konuşmacılar: Nurhan Şahinkaya, Pelin Yılmaz, Cenk Çalışır, Ayşen Işık
14.30-15.30
Söyleşi: “Can Çekişen Bir Meslek Üzerine: Gazetecilik Ölüyor mu?”
Konuşmacı: Haluk Şahin
15.45-16.45
Söyleşi: “Sosyal İslam”
Konuşmacılar: Eren Erdem, R. İhsan Eliaçık
17.00-18.00
Söyleşi: “İzleme, Dinleme, Gözlenme Çağında Roman”
Konuşmacı: Enver Aysever

ULUDAĞ SALONU
12.00-13.00
Söyleşi: “Kelebekler ve İnsanlar”
Konuşmacı: Üstün Dökmen
13.15-14.15
Söyleşi: “Türkiyenin Yeni Anayasa Ufku”
Konuşmacı: Mümtaz’er Türköne
14.30-15.30
Panel: “Yansıma Dergisi 40. Yılında”
Yöneten: Tekin Sönmez
Konuşmacılar: Veysel Mehmet Batmaz, Necati Mert, Mehmet Güler, Ahmet Özer
15.45-16.45
Söyleşi: “Ortadoğu”
Konuşmacı: Hüsnü Mahali
17.00-18.00
Söyleşi: “Çanakkale Savaşları ve İstiklal Marşımızın Kabulü”
Konuşmacı: Yavuz Bahadıroğlu