Çocukluktaki can sıkıntısı

Çocukluktaki can sıkıntısı
Çocukluktaki can sıkıntısı
'Yolculuk', özenle hazırlanmış bir çocuk kitabı. Şiirsel diliyle ve ciddi bir emeğin ürünü olan görselleriyle uzakları yakın ederken damaklarda masal tadı bırakıyor
Haber: GÖKÇE MİNE OLGUN / Arşivi

Çocukluğun en büyük dertlerinden biri can sıkıntısıdır. Nedenli ya da nedensiz olsun, öyle bir derttir ki bu, hissetmeye gelince kolaycasından deneyimlenir. Ancak, başa çıkması pek zordur. Sizin büyümenizle birlikte büyümüş can sıkıntılarınıza dayanarak yersiz bulabilirsiniz bu durumu. Ne de olsa, bir çocuk için, ‘gerçek sıkıntı’ sonsuzluk kadar uzaktadır. Fakat bir an gelir ve ne zaman, nereden kapılıp hazmedilip de yeniden üretilebildiği belirsiz olan kelimeler küçücük bir çocuğun ağzından dökülür: “Canım sıkılıyor” (Şaşırabilirsiniz. Şaşırmamak için kendi çocukluğunuzu hatırlayın.)

Renk renk kalemler...
Seza Kutlar Aksoy’un yazdığı ve Serap Deliorman tarafından resimlenen Yolculuk adlı resimli çocuk kitabı , sevimli mi sevimli bir kız çocuğunun can sıkıntısından çıkıyor yola. Bu minik kız: “Bir gün benim canım çok sıkılıyordu. Ağlamak istedim ama, sustum,” diye başlıyor söze... Can sıkıntısıyla başlayıp imkânsız görünen ama hiç de imkânsız olmayan bir yolculukla son bulan gününü anlatıyor kahramanımız hem çocuklara hem de büyüklere.
Sıkıntısına çare olsun diye çeşitli yöntemler deniyor kahramanımız: Çok sıkıcı bulduğu oyuncak bebeği Ayşe’nin saçını çekiyor ama nafile. Ayşe’nin gıkı bile çıkmıyor. Evi kolaçan ediyor. Sonra, kafasını camdan çıkarıp sokağı izliyor. “Kendince temizlik yaptığını sanan” bir kedi, bir de havlayan bir yavru köpek görüyor sokakta. Yavru köpek babasını mı çağırıyor, ne?
İşte kahramanımızın can sıkıntısının sebebi ortaya çıktı. Küçük yavru köpeğin hüznünde kendini buluyor minik kız. O da “tıpkı o yavru köpek gibi” dertli. Uzak yol kaptanı olan babasını özlüyor. Küçük bir çocuk için daha büyük bir özlem olabilir mi? Babasının yanına gidebilmek için bir kuş olmayı dilerken, annesi tutuyor elinden ve yolculuk için hazırlık başlıyor. Önce soluğu bir kırtasiyecide alıp alışveriş yapıyorlar: renk renk kalemler, suluboya takımı, silgi...
Ak mı ak sayfalar ve renk renk boyaların yardımıyla babasının yanına varıyor kahramanımız. Denizi, babasının gemisini boyuyor önce. Sonra da tüm sevdiklerini koyuyor üstüne. Olmayacak şey! Tüm sevdikleri birarada! Herkesin keyfi yerinde. Minik kız mutlu oluyor, can sıkıntısı uzaklaşıp gidiyor. Kahramanımız uzakları yakın etmeyi öğreniyor, özlem duygusuyla başa çıkmayı da... Hayallerini eline alıyor. Onu, özlemlerini gerçekleştiren yolculuklara çıkaran renk renk kalemleri var artık.
Yolculuk, özenle hazırlanmış bir çocuk kitabı. Şiirsel diliyle ve ciddi bir emeğin ürünü olan görselleriyle sınırları zorlayıp uzakları yakın ederken damaklarda bir masal tadı bırakıyor.

YOLCULUK
Seza Kutlar Aksoy
Resimleyen: Serap Deliorman Tudem Yayınları
2009, 28 sayfa, 14 TL.