Colette testi

Colette testi
Colette testi
"Hoş çirkin" olarak da adlandırılan yazarın özel hayatı da romanlarındakinden farksız bir canlılık ve çeşitlilik gösterir. Yaşadığı ekonomik zorluklara, sağlık sorunlarına ve kiliseyle yaşadığı çatışmaya rağmen belki de tam da bu sebeplerle yüze yakın roman yazan ve Legion D'Honneur nişanına layık görülen yazarı tanıyorum diyorsanız... Buyrun teste...

1) Okul anılarını olabildiğince açık ve kışkırtıcı bir dille anlattığı ilk kitabı “Claudine” kendi adıyla değil de, bir yakınının adıyla yayınlandı. Kimdi o?
a)Kocası
b)Yayıncısı
c)Kardeşi
d)Üvey oğlu

2) Erotik yönü ağır basan “Claudine” romanları seri halinde yayınlanmaya başladıktan sonra, adını çok etkilendiği bu seriden alan bir kadın Fransa’da ve dünyada bir anda ünlendi. Neyle?
a)Yankesicilik
b)Seri cinayet
c) Çocuk kaçırma
d)Hırsızlık

3) Yaşlı bir kadınla genç bir jigolonun hikayesini anlattığı romanı, yayınlanmasıyla birlikte çok yüksek satış rakamlarına ulaştı. Adı neydi?
a)Caniko
b)Avare Kadın
c)Dişi Kedi
d)Mavi Fener

4) Romanlarının ve oyunlarının dışında moda yazarlığı da yaptı ve ünlü bir derginin kadın sayfasını yönetti. Hangi dergi?
a)Time
b)Burda
c)Vogue
d)L’Express

5)Arada bir nükseden bir hastalığı vardı ve depresyonla birlikte gösteriyordu kendini. Hangisi?
a)Migren
b)Sinirsel körlük
c)Egzama
d)Bel ağrısı

6) Müzikollerde sahneye çıkan ve pandomim gösterileri de yapan yazarımız, Moulin Rouge’da sergilenen bir oyunda sol göğsünü çekinmeden sergilemiş ve bu davranışıyla dönemin Paris’ini ayağa kaldırmıştı. Oyunun adı?
a)Çılgın Geceler
b)Rüyalarım
c)Ten
d)Benim Dünyam

7) Academie Goncourt’a, akademinin ilk kadın üyesi olarak kabul edildiğinde kaç yaşındaydı?
a)65
b)57
c)46
d)72

8) Romanlarından birinde kadınların acılara karşı sonsuz bir direnme gücüne sahip olduğunu vurgulamıştı. Acaba hangisinde?
a)L’Entrave (Dilimize çevrilmedi)
b)Avare Kadın
c)Gigi
d)Mavi Fener

9) 1904 yılında yazdığı ve henüz dilimize çevrilmeyen bir başka kitabında kedisiyle köpeğini konuşturdu. İnsanoğlunun ikiyüzlü ahlak anlayışını çarpıcı diyaloglarla yerdiği bu ilginç kitabının adını hatırladınız mı?
a)Dialogues de Bêtes
b)L’Etoile Vesper
c)La Naissance du Jour
d)Les Vrilles de la Vigne

10) “Gigi” adlı romanı birkaç kere filme de çekildi ve bunlardan birinde ABD ’li bir kadın oyuncu ününü perçinledi. Adı neydi?
a)Ava Gardner
b)Rita Hayworth
c)Audrey Hepburn
d)Greta Garbo

Cevap Anahtarı: 1a, 2b, 3a, 4c, 5b, 6c, 7d, 8b, 9a, 10c.
0-3 doğru: Colette’i tanıdığınız söylenemez. 4-7 doğru: İki, üç kitabını okumuş ve sevmişsiniz. 8-10 doğru: Colette’in eşsiz üslübunun tadını çıkarmaya devam edebilirsiniz!


  ETİKETLER:

  ABD

  ,

  Cinayet

  ,

  Fransa

  ,

  pandomim

  ,

  migren

  ,

  Mavi

  ,

  Çocuk

  ,

  Kadın

  ,

  Moda

  ,

  Ahlak

  ,

  Ünlü

  ,

  Okul

  ,

  kedi

  ,

  genç

  ,

  Karşı