Cüceloğlu anlatıyor

Cüceloğlu anlatıyor
Cüceloğlu anlatıyor

Doğan Cüceloğlu

Kitapta Doğan Cüceloğlu'nun nasıl bir ortamda ve çevre kültürüyle büyüyüp nasıl kendini bulduğunu ve yetiştirdiğine tanık oluyorsunuz
Haber: ELİF DOYRAN / Arşivi

‘İnsanı Ararken’ Canan Dila’nın psikolog Doğan Cüceloğlu’yla yaptığı iki ciltlik bir söyleşi kitabıydı. 2003 yılında başlayan söyleşiler 2005 yılında yayımlanmıştı. Bu iki kitap altı yıl önce çıkmıştı. Bu yıl çıkan ‘İnsanı Ararken Damdan Düşen Psikolog Doğan Cüceloğlu’ ise 2005 yılında yayımlanan kitabın uzun soluklu özeti niteliğinde. ‘Damdan Düşen Psikolog’ tamamen soru cevap şeklinde ilerleyen bir kitap. Kitap aynı zamanda biyografi niteliğinde. Canan Dila soruyor, Doğan Cüceloğlu yaşadığı her şeyi tüm şeffaflığıyla anlatıyor. Öyle ki Canan Dila da kitabın başında Doğan Cüceloğlu’nun bu samimiyetiyle ilgili şunları söylemiş: “Yılların gazetecisiyim, hiç tereddüt etmeden şunları söyleyebilirim ki, ‘eşine zor rastlanır bir çıplaklık’la cevap verdi sorulara.” Dila’nın da dediği gibi Cüceloğlu sorulara tüm çıplaklığıyla yanıt veriyor öyle ki yaşadıkları sıkıntılardan, zorluklardan hiçbir şeyden sıkılmadan sorulara yanıt vermiş. Konu ilerledikçe sorular soruları doğurdukça Doğan Cüceloğlu ile ilgili aklınıza takılan soru bir de bakıyorsunuz bir alt satırda yer alıyor. Bu yüzden kitapta bazen Doğan Cüceloğlu karşınızdaymış ve onunla sohbet ediyormuş hissini duyabilirsiniz. Bugüne kadar düşünceleriyle, anlattıklarıyla birçok hayatı yönlendiren, belki de kitaplarında yazdıklarıyla programlarında söyledikleriyle insanlara yol gösteren Doğan Cüceloğlu’nu tanımak için okunabilir kitaplar arasında. Daha önce Cüceloğlu’nun kitaplarını okuduysanız eğer bu kitabı okumak daha da keyifli bir hal alabilir.
Canan Dila, Doğan Cüceloğlu’nun hayatını 539 sayfada mercek altına almış adeta. Kitapta olaylar kronolojik sırayla verilmiş. Kitabın başlarında Doğan Cüceloğlu’nun doğduğu yerden başlanmış. Silifkeden. Türkiye ’deki geçirdiği yılların ardından da Amerika’da geçen yıllarına yer verilmiş. Dila soruduğu sorulara Cüceloğlu’nun soruları yanıtlarken verdiği tepkileri parantez içerisinde aktarmış. Örneğin bazı anılarını anlatırken Doğan Cüceloğlu’nun gözyaşlarını tutamamasını ‘(…)’ gibi sembollerle okuyucuya anlatmaya çalışmış ve kitabın özetinde bunları okuyucuya açıklamış. Böylece okur o andaki atmosferi daha iyi anlayıp kafasında kurgulayabiliyor ve yaşananları hissedebiliyor. Kitap içerisinde bölümler arasında fotoğraflar da yer alıyor. Cüceloğlu’nun yaşadığı yıllara tanıklık eden fotoğraflar anlatılan anıları renklendiriyor. Kitapta Doğan Cüceloğlu’nun nasıl bir ortamda ve çevre kültürüyle büyüyüp nasıl kendini bulduğunu ve yetiştirdiğine tanık oluyorsunuz.
Kitabı okurken birçok sayfada insana nereden nereye dedirten anlar oluyor. İnsanların hayatına yön veren Cüceloğlu ne sıkıntılardan geçmiş görüyorsunuz. Şimdiyse birçok insanın sıkıntısını gideriyor. Hâlbuki o da yaşadıkları karşısında umutsuzluğa kapılıp karanlığa sürüklenebilirdi. Fakat öyle olmadı. Kendisini yetiştirdi. Bu kitap kendini bulmanın kitabı aynı zamanda. Bazı şeylerin göründüğü gibi olmadığını, huzura varmak için bazen sıkıntı yaşamanın o kadar kötü olmadığını da anlıyorsunuz.

DAMDAN DÜŞEN PSİKOLOG
Doğan Cüceloğlu Kitabı
Alfa Basım Yayım
2011, 533 sayfa, 20 TL.


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  çevre

  ,

  kitap

  ,

  Sohbet

  ,

  psikolog