Çukurova etkinliğe doyacak

Çukurova etkinliğe doyacak
Çukurova etkinliğe doyacak

Nazlı Eray, Haydar Ergülen, Ayşe Kulin

Çukurova 5. Kitap Fuarı, 10 Ocak’ta TÜYAP Adana Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde başlıyor. Bu sene, 200 yayınevi ve sivil toplum kuruluşunun katılacağı fuarda panel, söyleşi, şiir dinletisi gibi 50 kültür etkinliği gerçekleştirilecek ve 300 yazar, şair ve çizer, 6 gün süresince okuyucularıyla buluşacak. Ayrıca, TÜYAP’ın yeni bir etkinlik dizisi olan “Okur ve Yazar Buluşmaları”nda Haydar Ergülen, Gülten Dayıoğlu, Cüneyt Ülsever, Yekta Kopan ve Ayşe Kulin yeni çıkan kitapları üzerine okurlarıyla bir araya gelecek. 10-14 Ocak tarihleri arasında 10.30-20.30, kapanış günü olan 15 Ocak’ta ise 10.30-20.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek olan fuarlara giriş ise ücretsiz.

10 Ocak Salı
ÇUKUROVA SALONU
14.00-15.00 “ Avrupa ’da Irkçılık” Aydın Cıngı, Ercan Karakaş
15.15-16.30 “2011 Yılında En Çok Ne Okuduk? Gazetecilerin Gözünden Bir Yılın Edebiyat Değerlendirmesi”
Olkan Özyurt, Sibel Oral, Cem Erciyes
18.00-19.00 “Coğrafyanın Öykücünün Üzerindeki Etkisi” İlkay Tuna, Nazım Bayrı, Musa Dinç, Aysel Y. Gökçelik, Arslan Bayır, Fatih Alkar


11 Ocak Çarşamba
ÇUKUROVA SALONU
12.00-13.00 “Dolapta Kim Var?” Melek Özlem Sezer
13.15-14.15 “Şair Kadına, Şaireler Erkeğe Bakıyor” Sabit Kemal Bayıldıran, Halide Yıldırım, Özkan Mert
14.30-15.30 “Kürt Sorununa Demokratik Çözüm” Ahmet Özer, Sezgin Tanrıkulu
15.45-16.45 Okur ve Yazar Buluşmaları “Aşk’ın Şiirini Yazmak” Haydar Ergülen
17.00-18.00 “Bir Anıt Şair: Karacaoğlan” Aba Müslüm Çelik Ali Ozanemre
18.15-19.15 “Üç Destan Üç Roman” Roni War
19.30-20.30 Şiir-Dinleti Enver Seçinti, H. Hüseyin Anmak, Mesut Eray, Fuat Duymaz, Selahattin Baysal, M. Demirel Babacanoğlu, Nihat Mustul, Lütfi Küpeli, Baki Yıldırım, Mansur Ekmekçi, Abidin Güneyli, H. Hüseyin Çabuk, Nebih Nafile, Bekir Dağsever, Münevver Düver, Harika Ufuk, Musa Dinç, Saadet Öznisan, Şaban Şavin, Ali Atar

12 Ocak Perşembe
ÇUKUROVA SALONU
12.15-13.15 “Mo’nun Gizemi 3” Gülten Dayıoğlu
13.30-14.30 “Modern Bir Masal: Gücünü Yitiren Kral” Pakize Özcan
14.45-15.45 “İlk Gençlik Edebiyatında Gerçekçilik” Ömer Polat, Cavit Nacitarhan
17.15-18.15 “Edebiyatımı Geri İstiyorum”
Çetin Yiğenoğlu, Seyit Nezir 

AKDENİZ SALONU
14.30-15.30 “68’liler, Anayasa Girişimine Nasıl Bakıyor?” Anibal Akdamar, Sönmez Targan, Cemil Orkunoğlu
15.45-17.00 “Günümüzde Öykücülük”
Zafer Doruk, Bahattın Yıldız, M. Demirel Babacanoğlu, Arslan Bayır, Musa Dinç
17.15-18.15 “Şiire Yolculuk”
Ogün Kaymak, Mithat Çelik, Kemal Tekin, A. Rahim, Melika Ünal Kar, Aydın Ünsal, Çoksun Karabulut, Kağan İşcen, Betül Akdağ, Süreyya Filiz
18.30-19.30 “Yeni Sayfalar”
Pelin Yılmaz, Çetin Duran, Mehmet Yılmaz

13 Ocak Cuma
ÇUKUROVA SALONU
13.15-14.15 “Antikçağ’da Tarsuslu Filozoflar”
Eyüp Erdoğan, Mustafa Günay, Uğur Pişmanlık
14.30–15.30 “İzleme, Dinleme Çağında Roman”
Enver Aysever
15.45-16.45 “Geleneğin Günümüz Şiirine Yansıması” Mustafa Apaydın, Mustafa Günay, Mustafa Emre, Seyit Nezir
17.30-18.30 “Aydınlanmanın Bilgesi Prof. Dr. Server Tanilli”
Deniz Kavukçuoğlu, Turhan Günay, Sevgi Özel

13 Ocak Cuma
AKDENİZ SALONU
13.15-14.15 “Sınıfın Yenisi’nin Yazarı Gençlerle Söyleşiyor!” Behçet Çelik
14.30-15.30 “ Çocuk ve Gençlik Kitaplarında Ötekileştirme ve Ayrımcılık” Gülsüm Cengiz
15.45-16.45 “Kent Yaşamında Müzik Kültürü” Tuğrul Göğüş, Sinan Seyfettinoğlu, Sezgin Suna
17.00-18.00 “Günümüzde Tasavvuf Nasıl Yaşanır?” Fatih Çıtlak
18.45-19.45 Müzik-Şiir Dinleti Adil Okay, Ayşe Dögel, Bedran Cebiroğlu, Betül Akdağ, Çetin Kalkan, Esra Ünal, Ferhat Zidani, Gül Gediz, Halit Gökmen, İlhan Kemal, Mehmet Atilay, Mesrau Sabahoğlu, Musa Artar, Mustafa Söylemez, Nazan Balcı, Necla Karataş, Nurettin Bellur, Salim Diyap, Selamet Bağcı, Süreyya Filiz, Yalçın Aydınlık, Zeki Karaaslan, Özkan Mert

14 Ocak Cumartesi
ÇUKUROVA SALONU
12.15-13.15 “Nazlı Eray İle Sohbet” Nazlı Eray
13.30-14.30 “Kendi Everest’inize Tırmanın” Nasuh Mahruki
14.45-15.45 “Azrail Aynası” Cüneyt Ülsever
16.00-17.00 “Ayşe Kulin ile Sohbet” Ayşe Kulin
17.15-18.15 “Akdeniz’de Öykü ve Deneme: Yaşamın İçinde” Tülay Güzeler, Nazmi Bayrı, Fatih Aklar, Erhan Doğan
18.30-19.30 “Düşünce Özgürlüğü” Mukaddes Erdoğdu Çelik, Mustafa Cinkılıç, Sevil Aracı

14 Ocak Cumartesi
AKDENİZ SALONU
11.00–11.45 “Kadınlar İçin Söylenmiştir-Anadolu’da Kadınların 6000 Yıllık Şiirli Tarihi”
Gülsüm Cengiz
12.00-13.00 “Hazırlıksız’ın Yazarı Gençlerle Söyleşiyor” Tolga Gümüşay
13.15-14.15 “İnsan Olmak, Kadın Olmak” Zeynep Oral, Mine Kırıkkanat
14.30-15.30 Okur ve Yazar Buluşmaları Yekta Kopan
15.45-16.45 “Gerçek Tarihin Peşinde” Mustafa Armağan
17.00-18.15 “Eser Yazarın Aynası mı?” Nilüfer Kuyaş, Behçet Çelik, Faruk Duman

15 Ocak Pazar
ÇUKUROVA SALONU
12.00-13.00 “Kişilerarası İlişkiler ve Kendini Açma” Bünyamin Çetinkaya
13.15-14.15 “Anayasa Süreci Hangi Noktada?” Mümtaz’er Türköne
14.30-15.30 “Kaçın Demokrasi Geliyor!” Banu Avar
15.45-17.00 “Edebiyatımızda Öykü, Öykücülüğümüz ve Öykü Dergileri”
Özcan Karabulut, Çetin Derdiyok, Saba Kırer,
Süreyya Köle, Bünyamin Hazar, Celal Gür, Ayşegül Tözeren
17.15-18.15 “Hemen Şimdi Barış (Barışa Şiirler)”
Şükrü Erbaş, Aydın Şimşek, Atilla Yaşrin, Gül Aydı, Barış Çelimli

15 Ocak Pazar
AKDENİZ SALONU
12.00-13.00 “Kaşık Düşmanına Kötek” Sevgi Özel, Öner Yağcı
14.30-15.30 “Orhan Kemal’in Romancılığı ve Kayıp Roman” Işık Öğütçü
15.45-17.00 “BOP-İsrail-Kıbrıs ve Tayipgiller” Gürdal Cıngı
17.15-18.15 “Kadın Kırımı ve Edebiyat”
Türkan Erkan, Serpil Arslan, Gülçiçek Günel
18.30-19.30 “Kayıtdışı Tarihimiz” Yavuz Bahadıroğlu