Dünyadan bir yaramaz geçiyor

Dünyadan bir yaramaz geçiyor
Dünyadan bir yaramaz geçiyor
Yayımlandığı bütün ülkelerde çocukların sevgisini kazanan Fare Fındık'ın maceraları, çocukların hayal gücünü harekete geçirerek, neden-sonuç ilişkisi kurabilmelerine yardımcı olacak nitelikte
Haber: GÜÇLÜ ÖZKÖK / Arşivi

Öyle bir yaramaz düşünün ki, yeri geldiğinde çok zeki, yeri geldiğinde çok saf, bazen çok hınzır, bazen çok acımasız ama ne olursa olsun her zaman hazırcevap haşarı bir karakter. Değişmeyen özelliği hep arkadaşları ile birlikte olması ve ne kadar yaramazlık yaparsa yapsın kızdırdığı arkadaşlarının gönüllerini almayı bilmesi.
Yeşil faremiz hep macera peşinde. Bir an bile yerinde duramıyor. Kâh bir yarışmaya sokmak için pireleri eğitiyor, kâh hazine bulmak için ninesinin bahçesini köstebek yuvası gibi kazıyor, kâh nehir kenarıda avlamaya gittiği balıklardan korkup kaçıyor. Ama emin olun her macerasında yakın arkadaşı, köpek dostu Cesur tarafından en az bir kere kovalanıyor. Çünkü en kötü şakalarını hep zavallı Cesur’a yapıyor. 

Eğlenerek öğrenmek
Fare Fındık’ın hikâyelerini okurken iki özellik akıllarında kalacak. Okumanın insanı çok eğlendirebileceği ve insanın okurken bir sürü şey öğrenebileceği. Çünkü bu resimli hikâyeler, değişik bir yaklaşımla, hikâye hakkındaki soruları çocuklar daha o bölümü okumadan soruyor. Böylece çocuklar okuyarak cevap vermek yerine daha okumadan hayal güçlerini çalıştırarak hikâyenin devamını tahmin ederek eğlenebiliyorlar. Peki çocuklar hikâyelerden neler öğrenebilirler? Kitapların arkasına yerleştirilmiş ve çocukların anlayacağı bir dille yazılmış sözlüksü açıklamalardan tutun da, arkadaşlar arasında dikkat edilmesi gereken değerlerden, toplum içindeki doğru ve yanlış davranışları gösteren örneklere kadar çocukların, eğlenmenin keyfiyle farkına bile varmadan öğrenecekleri çok şey var.
Altı-yedi yaş grubu için ‘okumaya yeni başlayanlar’, yedi-dokuz yaş grubu için ‘iyi okuyucular’ şeklinde sınıflandırılan Fare Fındık serisinde yok yok. Fare Fındık bir bakıyorsunuz berberde, bir bakıyorsunuz çiftlikte, bir gün doğum gününü kutluyor, bir başka gün yazarlığa soyunuyor. Tenis şampiyonasının altını üstüne getirdiği yetmiyor, defineciliğe kalkışıyor. Şimdiden on kitabı raflarda olan serinin her grup için yeni maceralarının da yolda olduğunu da buradan müjdeleyelim.
Okuma bilmeyen küçüklerin anne babalarıyla, okumayı yeni öğrenen küçüklerin ise tek başlarına okuyabilecekleri bu sevimli, yaramaz yeşil farenin maceralarını, okuyup eğlenerek öğrenmek isteyen her çocuğa ve çocuklarıyla birlikte okurken eğlenmek isteyen her anne babaya tavsiye ediyoruz. Unutmayın en güzel öğrenme yolu eğlenerek öğrenmektir!

FARE FINDIK
Tenis Şampiyonu, Çiftlikte, Piknikte, Ve Tavşanlar, Berberde, Doğum Günü, Fare Fındık’ın Yalanları, Kitap Yazıyor, Fare Fındık’ın Robotu, Televizyon İzliyor
Jeanine Jean Guio, Çeviren: Güçlü Özkök
Derin Kitap , 2011, her bir kitap 7.5 TL.