Düşünce ve İfade Özgürlüğü ödülleri 20 yaşında

Düşünce ve İfade Özgürlüğü ödülleri 20 yaşında
Düşünce ve İfade Özgürlüğü ödülleri 20 yaşında
Türkiye'nin 'Bir daha verilememesi dileğiyle' düzenlenen ödülü, bu yıl 20'inci kez sahibini bulacak. Yayıncılar Birliği'nin verdiği ödül, bu alanda mücadele eden yayıncı, yazar ve kitapçılara veriliyor

Türkiye ’nin ‘Bir daha verilememesi dileğiyle’ düzenlenen ödülü, bu yıl 20’inci kez sahibini bulacak. Türkiye Yayıncılar Birliği tarafından 1995 yılından bu yana, düşünce ve ifade özgürlüğü için mücadele edenlere verilen ödülün bu yılki sahipleri yarın (4 Haziran) belli olacak. 20. Yıl dolayısıyla, ödül töreninden önce ‘Yazının Direnişi’ başlıklı bir panel düzenlenecek.
Ödülün hikayesi 1994 yılında yayımlanan bir metinle başlıyor. Yazın dergisinde çok sayıda yayıncının imzasıyla yayınlanan çağrı metni, Türkiye’de darbe döneminin yasakçı ve acımasız uygulamalarıyla baskı altına alınan yayıncılığı özgürleştirmek ve toplumdan tehlikeli madde gibi kaçırılan kitapların okurla bağını korumak için verilen mücadeleyi görünür kılmıştı. Ardından 1995 İstanbul Kitap Fuarı’nda düzenlenen renkli bir ‘korsan’ eylemle, yayınlama özgürlüğü mücadelesinin sürdürüleceği tüm yayıncı ve okurlara duyuruldu. Türkiye Yayıncılar Birliği bu yıldan itibaren yayınlama özgürlüğü adına cesurca çalışan yayıncılara ve yazarlara, bağımsız kitapçılık mesleğini inatla sürdürerek yayıncıların özgürlük mücadelesine katkıda bulunan kitapçılara Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödülleri vermeye başladı. Gelenekselleşen bu ödüllerle birlikte, her yıl açıklanan Yayınlama Özgürlüğü Raporları ile Türkiye’de yayıncıların özgürlük mücadelesinin önemli örnekleri tarihe not düşüldü.
20. Yıl dolayısıyla ödül alanların tanıtıldığı ve bu süre boyunca hazırlanan Yayımlama Özgürlüğü raporlarının yer aldığı bir kitap hazırlandı. “Türkiye’de Yayınlama Özgürlüğü Mücadelesinin 20 Yılı” başlıklı panelde ise 20 yılda ülkemizde farklı görüşleri özgürce ifade edebilmek için verilen mücadeleler konuşulacak.
Panel ve tören 4 Haziran Çarşamba, saat 17.00’de Point Hotel Taksim’de. (Fotoğraf: Sel Yayancılık'ın sahibi İrfan Sancı ve çevirmen İsmail Yerguz. Apollinaire'nin ' Genç Bir Don Juan'ın Maceraları' kitabı için açılan davadan çıkarken. yıl:2013)

1994’ten 2014’e ‘Yazı’nın Direnişi: Türkiye’de Yayınlama Özgürlüğü Mücadelesinin 20 Yılı
Yönetici: Turgay Olcayto
Konuşmacılar:
Sedat Ergin / Anaakım Medyanın Yayınlama Özgürlüğüne Değişen Bakışı
Fikret İlkiz / Yayınlama Özgürlüğü ve Hukuk
Nadire Mater / Dünden Bugüne Yayınlama Özgürlüğü: BIA Medya Gözlem Raporları
Şanar Yurdatapan / Düşünce Suçuna Karşı Girişim Takipte: Yayınlama Özgürlüğü Nereye?
Düzenleyen: Türkiye Yayıncılar Birliği / Friedrich-Ebert-Stiftung-Derneği Türkiye Temsilciliği