'Egan çok ileri gitti'

'Egan çok ileri gitti'
'Egan çok ileri gitti'
Pulitzer, Jennifer Egan'a gitti. Ödül açıklandığından beri tüm gazete ve dergiler bu kitaptan bahsediyor
Haber: Zeynep Heyzen Ateş - heyzen@mail.org / Arşivi

Pulitzer ödülleri açıklandığından beri tüm gazeteler ve dergiler yeniden Jennifer Egan’ın ‘A Visit from Goon Squad’ adlı kitabından bahsediyor. Egan, 2001’de ‘Look At Me’ ile Ulusal Kitap Ödülü’ne aday olmuş ve ‘A Visit from Goon Squad’le ABD Eleştirmenler Ödülü’nü kazanmıştı. Yani New York Times’ta sık sık makalelerine rastlanan Egan’ın Pulitzer’i kazanması aslında beklenmedik bir gelişme değildi. Ne var ki (bir ihtimal benim çevirimle okuyacağınız) roman, Tom Rachman’ın ‘The Imperfectionnist’i gibi birbiriyle kesişen hikâyelerden oluştuğundan konusunu anlatmak zor. Salon’da ‘A Visit from Goon Squad’ şöyle anlatılmış: “İyi romanların sağlam çapaları olur: Etkileyici bir zaman veya mekân, olmadı etkileyici bir kahraman. Ulusal Kitap Ödülü adayı Egan’ın romanında bunların hiçbiri yok. Yine de tam ’bu kadar karakter ve çerçeve -1970’ler San Fransisko müzik camiası, 1990’lar Napoli’sinin arka sokakları, kıyamet sonrası bir geleceğin çöle dönmüş Kaliforniya’sı- yeter, Egan çok ileri gitti’ dediğinizde, sayfayı çeviriyor ve kendinizi yeniden romana kaptırıyorsunuz.” 

Düşünceleri ele veren metinler
New York Times’tan Blythe ise şöyle diyor: “Eğer benim gibiyseniz, kitapların konularını sadece can sıkıntısından okursunuz. Konu metinleri, kitaplar hakkında aslında hiçbir şey söylemeyen, kitaptan çok yazan kişinin düşüncelerini ele veren metinlerdir. Konuya bakacak olsaydık, Moby Dick, ‘kaçan balığın hikâyesi’ olurdu. Kitapların konularını anlatan metinler büyük bir şovu özetlemek için yazılan sloganlar kadar aldatıcıdır, en azından Egan’ın kitabını okuyana kadar öyle düşünürdüm. Bunun bir roman mı yoksa art arda yerleştirilmiş hikâyeler bütünü mü olduğu tartışmasına girmeyeceğim çünkü hayatımda ilk kez bir kitabın konusunu özetlemeye çalışırken eğleniyorum. Roman, Flaming Dildos grubunun gitaristi Scotty’nin aşık olduğu Jocelyn’i baştan çıkaran Lou’nun sağ kolu olan ve Rock efsanesi Bosco’nun kariyerini onarmakla uğraşan Stephanie’yle evlenmeden önce Flaming Dildos’da bas çalan müzik yapımcısı Bennie için çalışan kleptoman Sasha’yla açılıyor. İlerleyen sayfalarda bu karakterlerin yanı sıra Stephanie’nin akıl hocası La Doll için çalışan genç yıldız Kitty Jackson’a tecavüz etmeye kalktığı halde Bosco’nun “intihar turnesinin” tüm gelirine konacak olan paparazzi Jules Jones, Napoli’de fahişelik yapan Sasha’yı keşfeden Ted Amca ve Bennie’ye çöle giderken eşlik eden Alex’le de tanışıyoruz.”
Washington Post’tan Ron Charles ise “Bunca zamandır berbat postmodern romanlara katlanmamızın ödülü Jennifer Egan’sa buna değdi” diyecek kadar ileri gitmiş. “Egan’ın romanı birinci tekil şahısların ve üçüncü tekil şahısların, zamana ve dünyaya yayıldığı bir sesler derlemesi. Kulağa tam bir baş ağrısıymış gibi geldiğini biliyorum ama Egan, biçime dair bütün bu ıvır zıvırları, teknoloji ve pazarlamanın damgasını vurduğu çağımızda yaşamayı ve yaşlanmayı anlatan derin bir hikâye üretmekte kullanıyor. Tek şikâyetim kitabın yanında bir de dinlenecek müzik cd’si vermemeleri.”

Obama ailesinden bir yazar daha çıktı
Maya Soetoro-Ng, 2007 sonbaharında hırslı üvey kardeşi Barack Obama’nın başkanlık kampanyasına yardım ederken, aynı zamanda Obamaların Şikago’daki evlerinin bodrumuna kapanmış kendi tutkusunu hayata geçiriyordu: Çocuk kitabı yazmak.
Soetoro-Ng, Barack Obama’nın “Seni menajerimle tanıştırayım” teklifini reddetti. Ve bir yayıncı tarafından satın alınana dek anneleri Ann Dunham’a ithaf ettiği kitabı ağabeyine göstermedi. “Küçük kardeş dikbaşlılığı da diyebilirsiniz,” dedi Soetoro-Ng, New York Times’a verdiği demeçte. “Hepimiz kendi bildiğimizi okumak isteriz.”Ama onun seçtiği yol, Obama ailesi düşünüldüğünde oldukça zorlu bir yol. Soetoro-Ng’nin kitabı ‘Ladder to the Moon’ kitapçı raflarındaki yerini aldığında Obama ailesinin üyelerine ait kitaplara bir yenisi eklenmiş oldu. İlk iki kitabı milyonlarda dolarlık ciro yapan Başkan Obama, yakın zamanda bir de çocuk kitabı yayımlamıştı. Eşi Michelle daha yeni Crown Yayınevi’yle Beyaz Saray’ın bahçelerini anlatacağı kitap için anlaşma imzaladı.
Michelle Obama’nın kardeşi, Craig Robinson geçen yıl anılarını yayımlamıştı. Başkan’ın üvey kardeşi, Çin’de yaşayan Mark Obama Ndesandjo 2009’da yarı otobiyografik bir roman yayımladı ve diğer üvey kardeşi George Obama geçen yıl bir kitaba imza attı. Başkan’ın annesinin bile ölümünde sonra olmakla beraber kitabı yayımlandı. Ann Dunham’ın ölümünden on dört yıl sonra Duke üniversitesi 1992 tarihli doktora tezini yayınladı. Soetoro-Ng’nın önsözüyle yayımlanan kitap akademik bir yapıt olmasına rağmen ciddi bir satış grafiği elde etti.
Kırk yaşındaki iki çocuk annesi Soetoro-Ng, ağabeyi başkan seçildiğinden beri basının dikkatini çekmemeyi tercih ettiği sakin bir hayat sürüyordu, Honolulu’da yaşayan Soetoro-Ng, Hawai Üniversitesi’nden bir asistandı. Oysa şimdi bütün televizyon kanallarında o var.
‘Ladder to the Moon’, kampanya döneminde ufak not defterlerine yazılmış. “Elbette kağıt-kalem kullanmayı tercih eden ağabeyimi örnek aldım” diyor Soetoro-Ng. “Bence yazarlığımız annemizden geliyor. Hikâyelerle ve hikâye anlatmayı severdi.”
Soetoro-Ng’nın kitabına dönecek olursak… Yazar, ‘Ladder to the Moon’u büyükannesiyle tanışma şansı bulamayan kızı Suhaila için yazmış. Kitap, Suhaila’nın bilge büyükanne Annie’nin kollarında aya yaptığı yolcuğu, dünyadaki acıları, zorlukları öğrenişini anlatıyor.