Elmayı ısıran adam

Elmayı ısıran adam
Elmayı ısıran adam
Apple'ın hikâyesi, kurucusu Steve Jobs'un yaşantısı gibi iniş çıkışlarla ve çalkantılarla dolu. Aynı zamanda yine kurucusununki gibi başarılarla da
Haber: EMRE TÜRÜN - emreturun@gmail.com / Arşivi

Başarılı bir şirketin CEO’su denilince aklımıza ne gelir? Küçük yaşlardan itibaren istikrarlı başarı örnekleri olan parlak gençler mi, düzensiz bir okul hayatı ve inişli çıkışlı bir yaşamdan sonra zirveye oturan marjinal insan hikâyeleri mi? Evet, CEO denildiği zaman yüksek ihtimal hepimizin zihninde birinci seçenekteki gibi bir profil canlanır, istisnalar hariç. İşte bu istisnalardan biri –şüphesiz tüm dünya tarafından tanınan Apple şirketinin kurucusu- Steve Jobs’un sıradışı yaşamını ve Apple’ın fırtınalı hikâyesini Michael Moritz’in kaleminden okuyoruz ‘Ve Steve Jobs Apple’ı Yarattı’da. Apple; Google, HP, Microsoft gibi birçok bilişim devinin merkezi olan Silikon Vadisi’nde doğdu. Silikon Vadisi, San Jose ile San Francisco arasındaki meyve bahçelerindeki ağaçların, gölgeleri satılamadığı için kesilmesiyle düzinelerce bilişim devine ev sahipliği yapıyor. Fortune 500 şirketleri arasına en kısa sürede giren firma olan Apple’ın hikâyesi, kurucusu Steve Jobs’un yaşantısı gibi iniş çıkışlarla ve çalkantılarla dolu. Aynı zamanda yine kurucusununki gibi başarılarla da... 

Apple ve Zen manastırı arasında
San Francisco’nun Sunset bölgesinde Paul ve Clara Jobs çifti tarafından evlat edinilen Steve Jobs, aklına eseni yapan, hırslı ve tuhaf bir kişiliğe sahip. Babası Paul Jobs, otomobil tamirciliği yaptığı dönemde oğluna da işi öğretmeyi düşünüyor fakat sonradan da söyleyeceği gibi Steve’in ellerini kirletmeye niyeti yoktur. Steve’in meraklı ve denemeyi seven bir kişiliği olduğunu anlamak zor değil. Zira kendisi, lise yıllarında çevresindeki bir çok şeye merak salıyor ve denemekten çekinmiyor. Edebiyatla ilgileniyor, trompet çalıyor, marihuana içip LSD kullanıyor. Yakın arkadaşı ve birçok projesinde ortağı olan Stephen Wozniak ile elektronik merakı üzerine sıkı bir dostlukları oluyor. Liseyi bitirdiğinde Reed Üniversitesi’ne kabul ediliyor ve iki sene sonra okulu bırakıp Atari şirketinde çalışmaya başlıyor.
Ruhsal arayışlar içinde olan Jobs, daha sonra yaşamında sık sık kendisini etkisi altında hissedeceği Hindistan’a gidiyor ve dönüşte Doğu felsefesinin hakim olduğu bir çiftlikte avarelerle, saykodelik dilencilerle, hatta akıl hastalarıyla vakit geçiriyor. Apple’ın kendisini oldukça yıpratacağını düşünen Jobs, Apple’ın peşinden gidip gitmeme konusunda ikilemde kalıyor. Arkadaşlarına Japonya’da bir Zen manastırına kapanmaktan söz ediyor çünkü şirketleri adam satın alan kocaman, çirkin şeyler olarak görüyor ve tanıdığı hiçbir işadamına benzemek istemiyor.
Steve Jobs, yirmi bir yaşında ailesinin garajında Wozniak ve Ronald Wayne ile birlikte Apple’ı kuruyor. Jobs’un Apple’ı şirketten öte bir konsept haline getirmeye çalışmasına tanık oluyoruz. Ayrıca, şirketin kuruluşundan itibaren gelişimini, çalkantılarını, Jobs’un Apple’dan nasıl çıkarıldığını, NeXT’i kuruşunu, Pixar’ı satın alışını ve Apple’ın Jobs’u geri getirmek için NeXT’i bünyesine katmasını okuyoruz.
Michael Moritz’in, kitabını derin bir araştırma sonucu yazdığını hemen fark etmek mümkün. Kitabı, elektronik üzerine detaylı anlatımlardan zevk alarak, yönetim stratejilerinden dersler çıkararak yahut iyi kurgulanmış bir roman olarak okuyabilirsiniz. Steve Jobs’un Amerikan rüyasını andıran, mavi yakalıların arasından gelerek dünyanın en çok tanınan beyaz yakalılarından biri oluşunu seyredeceksiniz. Steve Jobs, CEOlar arasında bir istisna mıdır, zaten istisna olduğu için mi dünyanın en iyi CEOlarından biri olmuştur, tartışılır. Fakat su götürmez bir gerçektir ki ‘Ve Steve Jobs Apple’ı Yarattı’, Apple hakkında yazılmış en kapsamlı kitaplardan biridir ve öyle kalacaktır.

VE STEVE JOBS APPLE’I YARATTI
Michael Moritzen
Çeviri: Ümit Şensoy
İş Bankası Kültür Yayınları
2011, 408 sayfa, 22 TL.


Steve Jobs’un izniyle ilk biyografisi
Tüm dünyanın merakla beklediği kitap ‘Steve Jobs: A Biography’nin yayıncısı kitabın çıkış tarihini internet sitesinde 21 Kasım 2011 olarak açıkladı. Steve Jobs’un hayatının kendi izniyle kitaplaştırıldığı ve Jobs’un bire bir içinde olduğu ilk biyografisi olan kitapta Jobs’un kendisi, ailesi, rakipleri ve yakın çevresi ile yapılan kırka yakın röportaj ve görüşmeden bilgiler de yer alıyor. Piyasaya çıkmadan çok sayıda sipariş alan kitabın yazarı ise ünlü biyografi yazarı ve dergi yöneticisi Walter Isaacson.