Eski tetikçi yeni doktor

Eski tetikçi yeni doktor
Eski tetikçi yeni doktor
'Azrail'i Yen', 90lar'ın New York'undan II. Dünya Savaşı'na, Auschwitz kampına, Yahudi soykırımı sırasında yaşananlara ve kahramanımızın çıktığı bir yolculuk paralelinde Polonya'ya dek uzanıyor
Haber: CİHAN ERKEN / Arşivi

Hastane dramaları ya da mafya öyküleri artık işlene işlene tükenmiş, klişe konulardır genelde. Baba filmlerini izledikten sonra, kim bir başka mafya öyküsünden yeterince etkilenebilir ki sonuçta? Ya da Grey’s Anatomy ve House gibi dizileri izleyenleri yeniden heyecanlandırabilecek nasıl bir hastane dramı kurgulayabilirsiniz ki? Ancak Josh Bazell, artık işlene işlene tükenmiş gözüken bu kaynaklara son derece taze bir bakış açısı kazandırıyor ilk romanı ‘Azrail’i Yen’le... Kitap , şeytanın aklına gelmeyecek bir konuya sahip; bir zamanların acımasız eski mafya tetikçisi gencin, tanık koruma programı sonrası yeni bir hayata başlayıp, tıp okumasıyla doktor olmasının ve çalıştığı hastanede geçmişiyle yeniden hesaplaşmak zorunda kalışının hikayesini anlatıyor.
Artık geçmişini geride bıraktığını düşünen kahramanımız, hayatının en zor günlerinden birini yaşayacağından habersiz, hastanedeki mesaisine başlarken, biz de aynı anda hem bir hastanenin ve doktorların dünyasının bilinmedik arka ‘koridorlarını’ öğrenmeye başlıyor hem de kahramanımızın geçmişine doğru bir yolculuğa çıkıyoruz.
Peter Brown (ki aslında gerçek adı Pietro Brnwa’dır), Polonya asıllı anneanne ve dedesi tarafından büyütülmüştür. Dedesi saygıdeğer bir doktordur ve karı koca aynı zamanda gerçek birer hümanist ve entelektüeldir. Bu arada gençliklerinde büyük acılar çekmişler ve Auschwitz kampından, Yahudi soykırımından zor kaçmışlardır. Küçük Pietro, ilgisiz anne ve babasından uzak, onların yanında mutlu bir şekilde büyürken, yaşlı çift bir gün kimliği belirsiz saldırganlar tarafından evlerinde katledilirler. Onların intikamını almaya yemin eden Pietro ise olayın ardında mafyanın olduğunu öğrenince, onların arasına katılıp, katilleri bulmaya karar verir. Mafyaya girmek için kendini kanıtlama sınavından geçmek ve birini öldürmek gerekmektedir. Yaşlı çift de işte bu nedenle, bir hiç uğruna, iki genç tarafından sınav amacıyla öldürülmüşlerdir. Küçük Pietro, babası mafya avukatı David Locano olan Pornocu lakaplı okul arkadaşı Adam aracılığıyla bu dünyaya adım atar. Bu arada arkadaşının ailesi de onu bağırlarına basar, bir tür, özlemini duyduğu aile sıcaklığını verirler ona. Pietro bu arada o iki genci bulup öldürür ve intikamını alır ancak bu işe karşı tuhaf bir yeteneği vardır ve çok geçmeden David Locano için profesyonel olarak çalışmaya başlar. Ancak tek bir kuralı vardır, yalnızca gerçekten kötü olan insanları öldürmekte, masumlara asla dokunmamaktadır! Öte yandan Adam ile dostluğu da gelişmekte, iki gencin arasından su sızmamaktadır, ancak Pietro’nun yeteneklerini belli etmese de kıskanan arkadaşı ile Pietro bir gün hiç beklemedikleri şekilde karşı karşıya gelecek, Pietro’nun hayattaki tek aşkının ölümüne neden olan Adam, Pietro tarafından yüksek bir binadan aşağıya atılacaktır. Artık Pietro için tek bir yol kalmıştır, tanık koruma programı aracılığıyla yeni bir yaşama adım atmak! Mafyayla ilgili bildikleri karşılığında adeta yeni bir hayat satın alan ve adını Peter Brown’a dönüştüren kahramanımız artık başarılı bir doktordur ve insanları öldürmek yerine iyileştirmektedir.
Kitap, yalnızca günümüzde ya da kahramanın gençliğinin anlatıldığı 90lar’ın New York’unda geçmiyor; hikayenin bir ucu da II. Dünya Savaşı’na, Auschwitz kampına, Yahudi soykırımı sırasında yaşananlara ve kahramanımızın çıktığı bir yolculuk paralelinde Polonya’ya dek uzanıyor. 

AZRAİL’İ YEN
Josh Bazell
çeviren: Dost Körpe
Sayfa6 Yayınları
2011, 269 sayfa, 20 TL.


  ETİKETLER:

  Dünya

  ,

  New York

  ,

  hayat

  ,

  kitap

  ,

  Doktor

  ,

  Aile

  ,

  Okul

  ,

  genç

  ,

  derece

  ,

  mafya

  ,

  koruma

  ,

  Uzak

  ,

  Karşı