Evet ama bu sadece bir 'metin'

Evet ama bu sadece bir 'metin'
Evet ama bu sadece bir 'metin'
Atatürk'ün 1900-1905 arasındaki Harbiye Yılları'nı aktaran bir çizgi roman 'Genç Mustafa'. Devamı da gelecek kitap için daha şimdiden 'Atatürk'ün hatırasına hakaret edildiği' iddiasıyla suç duyurusunda bulunuldu
Haber: ÖZLEM KARAHAN / Arşivi

Son günlerin en çok konuşulan ve tartışılan olaylarından biri, CHP Milletvekili Şahin Mengü’nün, geçen Kasım ayında yayımlanan bir çizgi roman hakkında yaptığı suç duyurusu oldu. Mustafa Kemal’in gençlik günlerinden bir bölümün, Yalın Alpay’ın yazarlığında ve Barış Keşoğlu’nun çizimleriyle hayat bulduğu kitapla ilgili yapılan suç duyurusunun sebebi olarak ise Mengü, ‘ Atatürk ’ün hatırasına alenen hakaret edildiği ve sövüldüğü’ iddiasında bulunuyor.
Yayımlandığı günden bu yana çokça konuşulan ‘Genç Mustafa’ya biz de yakından bakalım dedik... Atatürk’ün 1900-1905 arasındaki Harbiye Yılları’nın beş anlatıcının ağzından aktarıldığı çizgi romanın ilk anltacısı ‘Editör’. Bu kitabı hazırlamaya nasıl karar verdiğini anlatan ‘Editör’, okuru baştan uyarıyor: ‘Kurmacanın kurmacası olmaktan öteye gidemez metinlerarası bir çalışma. Ama Deridda’yı da hatırlayın: Metnin dışında bir şey yoktur.’
İkinci anlatıcı ‘Çavuş’, Atatürk’le karşılaşmasını aktarıyor. Kitabın en çok tartışılan bölümlerinden biri olan bu bölümde, saraya getirilen ve padişah 2. Abdülhamit’e suikast düzenlemekle suçlanan genç subaylar arasında olan Atatürk’ün, Zülüflü İsmail Paşa’dan sorgu sırasında gördüğü sert muameleyi, yediği dayağı aktarıyor ‘Çavuş’.
Üçüncü anlatıcı ‘Ali Fuat’, Musafa Kemal’le Harp Okulu’nda tanışmalarını anlatarak başlıyor. Atatürk’ün bir kitap tutkunu olduğunu, Rousseau’nun onun özgürlük ve cumhuriyet fikirlerinin oluşmasındaki payını anlatan Ali Fuat’ı dinlerken, Mustafa Kemal’in şakalarıyla, sohbetleri ve neşesiyle aynı zamanda ‘insan’ yönlerini de izliyoruz. Mustafa Kemal’in Nazım Hikmet hayranlığından da bahsedilen bu bölümde ‘Ali Fuat’, Mustafa Kemal’in tutuklandığını öğrendiği anı da anlatıyor. 

‘Beni hiçbir şey durduramaz’
Kitabın diğer bir anlatıcısı, asıl kahraman ‘Mustafa’. Gördüğü ağır işkenlerin ardından hücreye kapatılan Mustafa Kemal, ‘Her şey olacağına varır, derler. Buna inanmıyorum. Kaderimizi büyük ölçüde kendimiz yaratıyoruz. İradenin karşısında yaşam çok çok öldürebilir bizi. Ama irademizi değiştiremez. Ve ölmediğimiz her gün, irademizi yerine getirmek için şansımız var demektir’ diyerek başlıyor anlatmaya. Hücrede olduğu günlerde kendiyle konuşmalarının aktarıldığı bu bölümde, Mustafa Kemal’in yediği dayaktan sonra kanayan burnunu elinin tersiyle sildiği, büyük tartışmaların ve suç duyurusunun sebebi olan çizimde Mustafa Kemal, burnundaki kanı silerken şöyle diyor: ‘Önemli olan; burnumun kanamasını elimin tersiyle silip, mücadeleye son hızla devam etmem... Beni hiçbir şey durduramaz...’. Atatürk, hücresinde idam edilmeyi beklerken, sözü ‘Zülüflü İsmail Paşa’ alıyor. Atatürk’ü serbest bırakmasını anlatan ‘Zülüflü İsmail Paşa’nın son cümlesi ise bir sonraki kitabı daha merak ettiriyor: ‘Gelecekteki kaderini sen belirleyeceksin...’ Sürgün Kemal, Trablusgarp Gazisi, Filistin Mücahiti, Anafartalar Kahramanı, Başkomutan ve Ebedi Şef isimleriyle okurun karşısına çıkmaya devam edecek olan ‘Genç Mustafa’, akıcı, birkaç kere okunmayı bekleyen diyalogları ve hayal gücünün kapılarını açan çizimleriyle, genç bir Mustafa Kemal’i tanıştırıyor.

Mustafa Kemal’i kimse dövemez!
CHP Manisa milletvekili Şahin Mengü, ’Genç Mustafa’ adlı çizgi romanda, “Atatürk’ün hatırasına alenen hakaret edildiği ve sövüldüğü” iddiasıyla, eseri kaleme alan Yalın Alpay ve çizimleri yapan Barış Keşoğlu hakkında, suç duyurusunda bulunduğu dilekçesinde; çizgi romanda, 1905 yılında Osmanlı İmparatorluğu döneminde sarayda çavuşluk yapan bir görevlinin kendi ağzından anlatımına yer verilerek, saraya tutuklu olarak getirilen subay Mustafa Kemal’in sorguya alınması ve sonrasında ellerinin bağlanarak bir paşa tarafından yumruklanarak dövülmesi, ağzından kanlar fışkırmasının resmedildiği aktarıldı.
Dilekçede, şunlar kaydedildi: ‘’Bir askeri lider olarak kudret ve yüksek cesareti ile çöküntü halinde bulunan bir imparatorluktan Kurtuluş Savaşı’nı başlatan, yedi düvele karşı verdiği mücadele ile bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’ni kurarak, Türkiye’nin özgürlük ve bağımsızlığını şerefli bir şekilde ilan eden, modern dünyanın ileri görüşlü anlayışını kabul ederek, ilke ve devrimleriyle çağdaş ve yüce bir eser olan Türkiye Cumhuriyeti’ni meydana getiren Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk; söz konusu çizgi romanın okuyucusu olan çocuklara, gençlere ve tüm kamuoyuna hiçbir tarihsel gerçekliğe dayanmadan ‘padişahın canına kastetmekle suçlanan, acizlik ve çaresizlik içerisinde Osmanlı sarayında dayak yiyen, ayak altında tekmelenen, sopayla dövülen, işkenceden bitap düşmüş bir tutuklu’ biçiminde tanıtılarak ve resmedilerek aşağılanmış, manevi şahsiyeti açıkça küçük düşürülmüştür.’’

GENÇ MUSTAFA
Yazan: Yalın Alpay
Çizen: Barış Keşoğlu
Gaia Yayınları
2010
125 sayfa
16 TL.