Evinizin parasını kendiniz ödeyin

Evinizin parasını kendiniz ödeyin
Evinizin parasını kendiniz ödeyin

Roald Dahl

Haber: ZEYNEP HEYZEN ATEŞ - heyzen@mail.org / Arşivi

Roald Dahl kitapları tüm dünyada 60 milyon satmış, filme uyarlanmış, hatta oyuncaklara ve benzer “ürünlere” dönüştürülmüş bir yazar. Öyleyse neden (merhum) Dahl’ın evini taşımak için ailesi hayranlarından 500 bin sterlinlik destek istiyor? (Ne zaman büyük bir yazarın evini, eşyalarını kurtarmak için para toplansa aynı şeyi düşünürüm.) Yazarın torunu Sophie Dahl, yazarın 95. doğum gününde bir kampanya başlatmaya kalktı ve Radyo 4’e Dahl’ın pek çok romanına ilham veren ve arşivinin bir kısmının yer aldığı kulübenin harabe halinde olduğunu söyledi. “Duvarlar çatlaklarla dolu ve çürümenin kokusunu alabiliyorsunuz. 500 bin sterlin bulmaya çalışıyoruz, böylece evin içindekileri başka bir yere taşıyabileceğiz. Ama bu işin büyük bir özenle, prfesyonelce yapılması gerekiyor.”
Ama hayranlara iletilen bu yardım talebi destekten çok -bence çok haklı olan- öfke mesajlarıyla karşılaştı: “Kendi evinizin parasını kendiniz ödeyin!” diyordu hayranlar. The Independent’ın haberine göre gazeteye gelen epostalar okuyucuların ne düşündüğünü açıkça ortaya koyuyordu; yazarın eserlerinden gelen teliflerle yıllardır sefa süren aile üyelerinin, Dahl’ın evini kurtarmak için (zaten kitapları alarak onları zengin eden) okuyuculardan yardım istemeleri büyük terbiyesizlikti. Televizyon kanalları da benzer tepkiler verdi. TV spikeri Matthew Sweet dün gece şöyle diyordu: “Yanlış mı anladım? Milyon dolarlık film yıldızı Sophie Dahl, kulübeyi restore etmek için bizden mi para istiyor?” (Sophie Dahl’ın tek bir modellik işinden 250 bin sterlin aldığını söyleyenler de oldu.) Ve elbette gazeteler asıl sorulması gereken soruyu sordular: “Yazarın kitaplarından gelen telifler, evini onarmaya, eşyalarını korumaya yetmiyor mu yoksa bu insanlar bu kadar densiz mi ki o paranın bir lirasını bile kendilerine o parayı kazandıran kişinin anısını korumak için harcamıyorlar?” Guardian’daki haberdeyse Dahl müzesinin yıllık gelirinin 4,63 milyon sterlin olduğu hatırlatılıyordu.

Houellebecq İspanya’da bulundu
Fransız gazetelerini okumak geçen hafta çok eğlenceliydi. Houellebecq kayboldu, hayır kaçtı, hayır, kaçırıldı, El Kaide yapmış olmasın?... Ne’den mi bahsediyorum? Hemen açıklayayım. Çağdaş Fransız edebiyatının dünya çapında satan –sadece Fransız edebiyatıyla ilgilenenler tarafından değil ‘sıradan’ insanlar tarafından da okunan- 1 ismi var: Houellebecq. O da geçen hafta kayboldu. Rue89’un haberine göre, Fransız edebiyatının asi çocuğu Houellebecq’in kitap turnesi kapsamında Hollanda’dan Belçika’ya geçmiş olması gerekiyordu. Ama yazar ortalıkta görülmedi ve kimse nerede olduğunu bilmiyordu. Herkes gündemde kalmak konusunda usta olan Houellebecq’in dikkat çekmek için bunu yaptığını düşündü. Kayıp ihbarı yapılsın mı yapılmasın mı diye gazetelerde tartışılırken yayıncısı, ‘okuyucularla buluşacağı zamanlarda böyle şeyler yapmaz, kesin bir şey olmuştur’ dedi ve ortalık karıştı. Daha doğrusu karışmıştı ama ben bu haberi yazarken Le Figaro, “Houellebecq’i El Kaide kaçırmamış” diye bir haber yaptı ve bu maskaralığa son noktayı koydu. “Goncourt ödüllü Houellebecq’in İspanya’da olduğu öğrenildi.” Neden Hollanda’daki kitap okuma gününe gitmediği sorulduğunda verdiği yanıtsa tam yazara göreydi: “Unutmuşum!”