Ferid Edgü testi

Ferid Edgü testi
Ferid Edgü testi
Yeni bir roman ve öykü dili oluşturma çabasında öncü yazarlarımızdan biri olan Ferit Edgü, 30. İstanbul Kitap Fuarı'nın onur yazarıydı. Buyrun teste; Ferit Edgü hakkındaki bilgilerinizi tazeleyin, bilmediklerinizi öğrenin diye...

1) İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümü’nde başladığı yüksek öğrenimini daha sonra nerede sürdürdü?
a) Madrid
b) Roma
c) Paris
d) Ankara

2) Çağdaş Türk ve dünya yazarlarının, şairlerinin yapıtlarını edebiyat hayatımıza kazandırdığı yayınevini hatırlayacak mısınız?
a) Kanguru Yayınları
b) Cem
c) Can
d) Ada

3) Yedek Subay öğretmen olarak askerlik yapmaya gittiği ve “benim için bir okul” dediği, birçok eserinde burada geçirdiği yılların izlerini gördüğümüz şehrimiz hangisidir?
a) Yozgat
b) Hakkâri
c) Ağrı
d) Van

4) Bir söyleşisinde, yazarlığının ilk dönemlerindeki en önemli tanışma olarak gördüğü ve “Ferit Edgü adındaki bu yeni yetme yazarı Yeni Ufuklar dergisinde sundu edebiyat dünyasına” dediği edebiyatçımız kimdir?
a) Abidin Dino
b) Melih Cevdet Anday
c) Vedat Günyol
d) Orhan Veli

5) 1977’de yayımlandığında edebiyat dünyamızda büyük yankılar uyandıran, daha sonra Onat Kutlar’ın senaryolaştırmasıyla Erden Kıral yönetiminde Hakkâri’de Bir Mevsim adıyla sinemaya uyarlanan romanı hangisidir?
a) Kimse
b) O
c) Bir Gemide
d) Çığlık

6) 1979’da Bir Gemide adlı öykü kitabıyla kazandığı ödül hangisidir?
a) Türk Dil Kurumu Ödülü
b) Sedat Simavi Edebiyat Ödülü
c) Sait Faik Armağanı
d) Yunus Nadi Ödülü

7) Ferit Edgü’nün 1978’de yayımlanan ilk şiir kitabını hatırlayacak mısınız?
a) Ah Min-el Aşk
b) Dağ Şiirleri
c) İşte Deniz, Maria
d) Do Sesi

8) “Halepçe’yi İstanbul’da bir yara gibi yaşadım. Halepçe adını anmıyorum, ama (…) odak noktasında o kıyım var. Nasıl diyeyim, gitmeden gittim, görmeden yazdım.” dediği kitabı hangisidir?
a) Doğu Öyküleri
b) Seyir Sözcükleri
c) Görsel Yolculuklar
d) Yaralı Zaman

9) “Az söz, çok çağrışım, çok anlam” olarak tanımladığı ve görsel sanatlardan ödünç aldığını söylediği kavramı bilecek misiniz?
a) Minimalizm
b) Avangart
c) Art Nouveau
d) Dada

10) Ferit Edgü’nün toplu öykülerinin, Sel yayınları tarafından, Eylül 20102’da, hangi adla yayımlandığını biliyor musunuz?
a) Tüm Ders Notları
b) Doğu Öyküleri
c) Leş
d) Nijinski Öyküleri


Cevap Anahtarı: 1c, 2d, 3b, 4c, 5b, 6c, 7a, 8d, 9a, 10c

0 - 3 doğru: Ferit Edgü’yü çok az tanıyorsunuz. Keşif yolculuğuna O/ Hakkari’de Bir Mevsim kitabını okuyarak başlayabilirsiniz. 4 - 7 doğru: Hayatı ve eserleri hakkında oldukça bilgilisiniz yine de daha çok eserini okumalısınız. 7 - 10 doğru: Yazarın sanatsal yaratıcılığının ve zengin dünyasının tadını tam anlamıyla çıkarıyorsunuz. Devam edin!..

Testi Şehmus Ay hazırladı. Gayet.net’ten 50 TL ve 1 aylık Gold Üyelik kazandı.