Gizli ajanlık maceralarının ustası

Dehşetengiz bir okul döneminin acı hatıralarının en iyi ilacı nedir? Elbette ki kavuniçi saçlı, çıtı pıtı bir kızın birbirinden matrak ve heyecanlı gizli ajanlık maceralarını okumak. Benim önerebileceğim bombastik bir tane var! Adı Amelia Kidd, kendisi bir gizli ajan. Herhangi bir kurum adına çalışmıyor, yani kendi kendini ajan atamış ama, dünyayı defalarca şeytani suç dehalarından kurtarmışlığı var. Ee, bakmayı bilen için etrafta bu suç ustalarından çok var! Amelia’nın en büyük silahı, kılık değiştirmekteki ustalığı: Kavuniçi saçlarını bazen mor bir perukla bazen bir şapkayla kamufle etmesi, yüzüne bazen bir bıyık bazen de fulardan bozma bir maske takması, gerçek kimliğini hem masumların hem de suçluların gözünden saklamasına ve olayları çözmesine yardımcı oluyor. Ajan donanımı da kendi imalatı, dolayısıyla bu aletlerin ‘bazen’ işe yaradığı oluyor. Zor durumlardan paçayı kurtarmayı da iyi biliyor; zaten ajansanız bunu hep yapmanız gerekir.
Amelia’nın Gizli Ajan Vaka Dosyaları İş Bankası Kültür Yayınları’nca yayımlandı: Gizemli Elmas ve Esrarengiz İnekler. Amelia’nın suç dehalarıyla nerede karşılaşacağı belli olmuyor. Bazen okulda, bazen annesiyle gittiği bir evcil hayvan çiftliğinde. Bu suç ustası bazen bir öğretmeni oluyor, bazen bir balıkçı ya da pastacı.

Çocukların ağzına bal çalmak amacıyla, Amelia’nın bir-iki macerasının ayrıntılarını paylaşmak fena olmaz sanki. Tehlikeli Kaval Vakası benim en sevdiklerimden. Öğretmenliğin kutsallığıyla da dalgasını geçen bir macera. Amelia’ya göre, “Yeni öğretmenler her zaman büyük dertlerin habercisidirler. Genellikle çok akıllıdırlar, o yüzden de dünyaya hâkim olmak gibi düşüncelere meyillidirler.” Amelia, hasta olduğu hafta emekli olan müzik öğretmeninin yerine gelen Bayan Kavalcı’yı (müzik öğretmenlerinin suç dehası çıkması duyulduk şey değil ama) sıkı takibe almaya karar veriyor ve bu kararının yanlış olmadığı da çok geçmeden ortaya çıkıyor. Üç yüz yıl önce büyülenmiş, çocukları peşine takıp uzaklara götürmesiyle meşhur Tehlikeli Kaval’ı bir şekilde ele geçiren Bayan Kavalcı, dünyadaki bütün çocukları peşine takıp götürerek ailelerinden fidye istemeyi planlıyor. Çocuğunuz yakınlardaysa ya da siz ulaşmış bir fidye talebi yoksa, maceranın sonunu tahmin edebilirsiniz demektir.

Mahallenin bütün kedilerini kaçırıp bir banka soymaya niyetlenen karı koca balıkçıların planı da Amelia’nın dikkatli gözlemciliği sayesinde suya düşüyor. Niyetleri basit bir banka soygunu gibi gözükse de, yerel bankanın planının arka sayfasına, “Soygundan sonra yeni kediler çalıp dünyayı ele geçireceğiz” notunu düşmeleri Amelia’yı harekete geçiriyor ve yine kedilerin yardımıyla suçluları yakalayıp adalete teslim ediyor. Kedi Hırsızları Vakası da böyle işte.
Olay sona erdiğinde, her seferinde olayın gizli kahramanı olarak kalmayı tercih edip, bir vakayı daha çözmenin mutluluğuyla yetinen Amelia’nın ciddi takılırken bile komik olması, her nasılsa absürdlüğü ölçüsünde ilginç vakalarla karşılaşması ve kaba kuvvete bile zekâsıyla karşılık vermesi bu serinin diğer dikkate değer yanları. Gündelik hayatın içinden maceraları çıkaran bu eğlenceli hikâyeleri çocuklar umarım atlamazlar.

ESRARENGİZ İNEKLER GİZEMLİ ELMAS
Michael Broad
Çeviren: Gökçe Ateş Aytuğ
İş Bankası Kültür Yayınları
2011, her bir kitap 144 sayfa ve
10 TL.


  ETİKETLER:

  kitap

  ,

  Müzik

  ,

  Komik

  ,

  Banka

  ,

  Okul

  ,

  suç

  ,

  emekli

  ,

  kedi

  ,

  ,

  zaman

  ,

  kültür

  ,

  kurum

  ,

  Karşılık