Goncourt öğretmenin

Goncourt öğretmenin
Goncourt öğretmenin
Prix Goncourt ödülü biyoloji öğretmeni Alexis Jenni'nin oldu
Haber: Zeynep Heyzen Ateş - heyzen@mail.org / Arşivi

Fransa ’nın en önemli edebiyat ödülü kabul edilen Prix Goncourt Ödülü biyoloji öğretmeni Alexis Jenni’nin oldu. Lyon şehrindeki St. Marc Lisesi’nde biyoloji öğretmenliği yapan Jenni’ye ödülü kazandıransa yayınevleri tarafından reddedilen iki kitabının ardından yazdığı L’Art Français De La Guerre (Fransız Savaş Sanatı) adlı yapıtı. Kazandığı 10 Avro -Goncourt Ödülü’nün parasal bir değeri yok- geleneklere uygun olarak Paris’teki Drouant restoranında Jenni’ye verildi.

Kafelerde yazmış...
Jenni hakkında sadece Le Monde’daki “Fransızların Zevkine Uygun Bir Goncourt Galibi” başlıklı yazıda söylenenleri özetleyebilirim: İkisi de yayıncılar tarafından reddedilen iki romanı ve henüz kimseye göstermediği bir dördüncü romanı var. Ödülü kazanan kitap ise Fransa’nın Cezayir ve Güneydoğu Asya’da yaşadığı çatışmalar üzerinden bugünkü ırk ve göçmenlik politikalarını inceliyor. Kırk sekiz yaşındaki Alexis Jenni romanını şehrin kafelerinde otururken yazmış ve roman taslağını mart ayında Gallimard’a yollamış. “Romanı elli sayfa kısaltmam için bana on beş gün verdiler” demiş ağustosta verdiği bir röportajda. “La rentrée litteraire’e ( Eylül ) yetişmesini istiyorlardı.” Peki, Goncourt Ödülü’nü kazandıktan sonra yazar neler hissediyor? Le Monde’a göre mutluluktan havalara uçsa da ayakları hala yere basıyormuş. Kendi ifadesine göreyse Goncourt almak Alexis Jenni için son dakikaya kadar gerçek olabileceğine inanmadığı bir mucize: “Bu ödül Fransa için önemli bir sembol: Okuma yazma bilmeyenler bile ondan haberdar.”

Le Monde’daki eski röportajlara baktığımdaysa en sık gündeme gelen konulardan birinin göçmenlik üzerine yazan Jenni’nin kökenleri olması dikkatimi çekti. Yazar yine ağustos ayında yaptığı röportajda bununla ilgili soruları şöyle yanıtlamış: “Jenni –bu benim gerçek soyadım! İsviçre’nin Alman bölümünden geliyoruz.” Sonra da babasının savaşta ‘yanlış’ tarafta savaşanlardan olduğunu dile getirmiş. Anladığım kadarıyla Alexis Jenni’nin reddedilen romanlarından biri de on dokuzuncu yüzyılda geçen ve kahramanın İsviçre’ye inmesiyle başlayan, aile geçmişinden pasajlar içeren bir roman. (Yani belki bu röportajlarla Gallimard diğer romanın önünü açıyordur.) Bir dip not olarak belirtelim: Kitap satışlarını ciddi ölçüde arttırmasıyla da tanınan Prizx Goncourt’u kazananlar arasında Marcel Proust, Marguerite Duras ve Michel Houellebecq da yer alıyor.