Gormik Gümbür'ün canavarlaşma maceraları

Gormik Gümbür'ün canavarlaşma maceraları
Gormik Gümbür'ün canavarlaşma maceraları
Canavar olma yolunda epey bir fırın ekmek yemesi gereken biri Gormik Gümbür. Bezelye Tepesi'nde oturuyor. En yakın arkadaşı da Bekri adında bir bokböceği. Şimdilik iki macerası mevcut Gormik Gümbür'ün
Haber: Aslı Tohumcu - asli@aslitohumcu.com / Arşivi

Sanıyorum üç sene önce kadardı. Geçmişimdeki birtakım gizemli olaylar nihayet aydınlığa kavuştu. Günde üç kez tökezlememin, haftada en az bir kez bir yerlerden yuvarlanmamın müsebbibinin İkiseksenof, bütün hırçınlıklarımın ve asabiyetimin sorumlusunun Hırçınella, saçma ve akıldışı davranışlarımın tetikleyicisinin Sersemyum, birtakım uzuvlarımı ikidebir sıkıştırmamın nedeninin Parmakkapan ve en önemlisi, çocukluğum boyunca yatağıma normal insanlar gibi giremeyeyim diye elinden geleni ardına koymayanın Zifiray Loş olduğunu öğrendim. Uzman canavarolog Stanislav Marijanovic ve onun iki ciltlik (dev) eseri ‘Ev Canavarları – Aile Rehberi’ sağolsun!
Marijanovic’in, güya evlerimize sızarak günlük hayatımızı karmaşıklaştıran sevimli yaratıklara değindiği bu iki kitabı, bazı korkularımız ve hayattaki küçük aksilikler üzerine, bugüne kadar yazılmış en iyi kitaplardan biri olsa gerek. Üstelik şahane resimlemelere sahip bir kitap! Gün içerisinde başımıza gelen bazı aksilikleri türlü canavarın varlığına bağlayan Marijanovic’in, bu canavarların evlerimizde nerelerde saklandıklarını, hangi köşelerde pusuya yattıklarını, bize ne tuzaklar kurduklarını anlattığı bu şaheserleri, çekmeceye parmak kıstırma, ortada bir sebep yok gibi görünürken nevri dönüp sapıtma, çenesi düşene kadar konuşma gibi vakaları ele alan bir başvuru kaynağı. (Bir insan bu kadar mı güzel canavar uydurur yahu!) Dolu dolu gülmek ve eğlenmek için her aileye lazım gerçekten de. 

Masmavi ve tüylü mü tüylü
Yazının tam bu kısmında bir mola vererek, ocaktaki at çorbasının altını kısıp alüminyum folyoya sardığım velet parçalarını fırına sürdüm. Koltukaltı teri esanslı vücut losyonumla hızlı bir duş aldıktan sonra geçtim tekrar masamın başına. Kedi sürdüğüm iki dilim ekmeğimi lüplerken de boşverip Radikal Kitap’ı, başladım bu haftaki başarılarımı yazmaya. Üç filin, iki orangutanın, yedi koyunun ve bir de suaygırının ödünü patlamış, beş köyü fırlattığım neredeyse kamyon iriliğindeki taşlarla yerle bir ederek insancıkların kalplerine korku salmıştım. Kükremem de kıyamını bulmuş ve Ümraniye’den “Brraaaağğğğğğğğğ!” diye hökürdediğimde Yalova’dan sesim duyulmaya başlamıştı. Patlıcan moru tüylerimden derim artık görünmüyor, kafamın üzerindeki iki boynuz ve ağzımdan dışarı sarkan üç köpek dişi her geçen gün boy atıyordu. Oldukça canavarsı başarılardı bunlar doğrusu, kendimle ne kadar gurur duysam azdı.
Adım Aslı Tohumcu değil de Gormik Gümbür olsaydı böyle yazardım yazılarımı! Gormik Gümbür (bizi ‘Ev Canavarları – Aile Rehberi’ ile buluşturan) İletişim Yayınları ailesinin yeni canavarı. Küçücük, masmavi ve tüylü mü tüylü, canavar olma yolunda epey bir fırın ekmek yemesi gereken bir canavar çocuk kendisi. Annesi Merhametsiz Mogra ve babası Gaddar Grumbor’la Bezelye Tepesi’nde oturuyor. En yakın arkadaşı da Bekri adında, kaka köftesine bayılan bir bokböceği.
‘Haylaz Canavar’ ve ‘Küçük Canavar’ adlı iki macerası yayımlandı Gormik Gümbür’ün. Gormik’in gerçekten korkutucu ve etkileyici bir canavar olmaya çabalarken yaşadığı aksilikleri ve komiklikleri hikâyeleyen bu kitaplardan sadece iki tanesiyle yetinmenin mümkün olacağını hiç sanmıyorum ya, neyse!
Gormik Gümbür’ün maceralarının çocukların hoşuna gidecek birçok yanı var: Bir kere Gormik’in canavar yaşantısındaki bazı kurallar, bize yasak oluşlarıyla çocukların hayranlığını kazanacaktır. Sofradan geğirmeden kalkmanın, ağzında lokma yokken konuşmanın örneğin, ayıp olduğu bir ev yaşantısından bahsediyorum; gerisini siz hayal edin! Gormik’in annesinin “görüp göreceğiniz tüm annelerden en az kırk sekiz kat daha canavarsı” şeklinde nitelenmesi ya da hikâyenin sağına soluna yerleştirilmiş, “Canavarlığın püf noktası, başkalarının kafasını koparırken kendininkine sahip çıkmaktır”, “Canavarlığın püf noktası enselenmemektir” türü yaramaz felsefeleri komiklik ve yaratıcılıkta bir numara! 

Hapşırmanın püf noktaları
Gormik’in erkek bir canavar olmasına rağmen, boş zamanlarında ev işlerinde annesine yardım etmesi ve bunu da genelde surat asmadan yapması annelerin hoşuna gidecektir. İşin içinde hapşırmakla ilgili oldukça iğrenç ayrıntılar olduğu için yaşını insan yaşına çeviremediğim Gormik’in babası da harika bir figür. Bazen Gormik’i cesaretlendirmek için yasaklar koyması, ona hayatı öğretmek için yeri geldiğinde onu tuzağa düşürmekten ya da ödünü patlatmaktan çekinmemesi takdire şayan doğrusu.
‘Haylaz Canavar’da daha iyi bir canavar olmak için kaya fırlatmayı öğrenmesi gereken Gormik’in işe çakıltaşıyla başlaması, insanın yürümeyi öğrenmeden koşamayacağı mesajını ne kadar da güzel veriyor. Tabii Gormik’in durumunda bu, koşmak değil ‘ezip geçmek.’ Başarılı olduğunu söyleyemeyeceğimiz ilk dersten sonra, fırlatmayı deneyenlerin patladığı ‘fırlat-ma’ kayasını fırlatmak için gizli planlar yapan Gormik’in kayayı yerinden kımıldatabilmesine, ancak korkunç yaramaz bir mahlûku da serbest bırakmasına ne demeli!
İkum Flokus denen bu yaratığın yeni temizlenip parlatılmış tencereleri boyaya bulaması, banyoda bir şelale yaratıp bütün evi sular altında bırakması ama suçun hep Gormik’in üzerine kalması, bunlar yetmezmiş gibi ukala Kafaütüler ailesinin yemeğe gelmesi ve oğulları Pogi’nin Gormik’e sürekli üstünlük taslaması… Gormik canavar aleminin korkulu rüyası İkum Flokus’u sonunda zekici bir planla yakalayıp karizmayı kurtarması ve bu yaşadıklarının aslında babasının hazırladığı bir sınav olduğunu öğrenmesi… Sonsuza dek odasına kapatılmayı beklerken ailesinden takdir görmesi… Acaba bütün bunlar, eğlencesi bir yana, hayatta bazen bazı şeyleri yapabilmek için söz dinlememek gibi bir riske atılmak gerektiğini de mi söylüyor?
‘Küçük Canavar’ ise, yaşadığı Bezelye Tepesi’nin öte yanına geçmek için bir türlü izin alamayan, çünkü sürekli başına bir şeylerin gelmesinden korkulan Gormik’in bu yasağı delmesi ve canavarlar dünyasının en ürkülen canlısı kurtlarla karşı karşıya kalması üzerine bir macera. Maceranın sonunda, babasının korkutmayı öğrensin diye hediye ettiği kuzunun ödünün patlaması (ama sorun bir, neden?) ve o kuzuyu kahvaltıda yemeleri, üstüne bir de “Korkmak etin lezzetine lezzet katıyor, değil mi?” yorumunu yapmaları bir harika.
Yazarın bir sürü esprinin yanı sıra bu maceralar için bir dil de yaratmış olması, Ross Collins’in canavar çizimleri de enfes. Velhasıl, canavar olmak zor, canavarlar maceraları okumak şahane! 

GORMİK GÜMBÜR
Küçük Canavar
Guy Bass
Çeviren: Mercan Yurdakuler Uluengin
İletişim Yayınları
2011, 80 sayfa, 9 TL.

GORMİK GÜMBÜR
Haylaz Canavar
Guy Bass
Çeviren: Mercan Yurdakuler Uluengin
İletişim Yayınları
2011 , 93 sayfa, 9 TL.


  ETİKETLER:

  kitap

  ,

  Hediye

  ,

  Çocuk

  ,

  Aile

  ,

  Erkek

  ,

  iletişim

  ,

  kedi

  ,

  ekmek

  ,

  dolu

  ,

  Karşı